noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Pola Lachnik z ganecji Ford -kBariery

K(B)ariery: Pola Łachnik „Wbrew pozorom, dzięki modelingowi twoja pewność siebie może być znacznie szybciej zachwiana, niż zbudowana”

REKLAMA
noSlotData

Modelka, prawniczka, wielbicielka podróży, poznawania nowych kultur i ludzi. Pola Łachnik z branżą mody związana jest od ponad 8 lat. Zarówno w życiu codziennym, jak i w biznesie stawia na zrównoważony rozwój. Jest zwolenniczką optymalizacji dobrego samopoczucia poprzez zdrowy, pełny szczęścia i pozytywnej energii styl życia.

Od biohackowania i ajurwedy po świadome odżywianie – na pierwszym miejscu stawia swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Wierzy w siłę natury i unikanie zbędnej farmakoterapii.  Wolny czas zawsze spędza aktywnie. Kocha sporty wodne, tak samo jak zimowe, czy taniec. Nigdy nie spotkacie jej jadącej ruchomymi schodami. Zwiedziła ponad 20 krajów na 5 kontynentach, a lista ta z każdym rokiem się wydłuża. Obecnie mieszka w Nowym Jorku.

Twoja droga zawodowa zaczęła się od …

Udziału w konkursie Miss Polski Nastolatek. Wtedy po raz pierwszy miałam styczność z pozowaniem, chodzeniem po wybiegu. Po konkursie, w którym zajęłam drugie miejsce, dostałam kilka propozycji współprac od agencji modelingowych. Nie przyjęłam jednak ich z euforią, ponieważ będąc młodszą nigdy nie marzyłam o byciu modelką. Przedstawicielka agencji, z którą ostatecznie podpisałam umowę, zauważyła mnie w galerii handlowej w centrum Warszawy, gdzie czekałam na pociąg po zakończonych lekcjach w liceum.

Najlepszy i najgorszy moment w Twojej karierze to …

Najgorszym momentem było, gdy uwierzyłam w słowa mojego ówczesnego booker’a, który powiedział mi, że nigdy nie będę pracowała w Nowym Jorku jako modelka, ponieważ są to ‚za wysokie progi na moje nogi. Ufałam swojej agencji bezgranicznie i brałam mocno do siebie każde ich słowo. W tamtym momencie umocniłam się w przekonaniu, że jestem niewystarczająca i nigdy nie osiągnę zbyt wiele w modelingu. Wyrzucenie tych myśli z głowy zajęło mi kilka ostatnich lat. 

Najlepszymi momentami było wzięcie udziału w pokazie Giorgio Armaniego podczas Fashion Week’u w Mediolanie oraz podpisanie umowy z Ford Models w Nowym Jorku.

Przeczytaj również: Georgina Rodriguez twarzą kampanii Marciano by Guess na jesień 2023

Czego o Twojej pracy nie wiedza inni ?

Osoby spoza branży mają znikomą, bądź zakłamaną wiedzę na temat modelingu, więc tutaj mogłabym wymieniać długo. Jedną z takich rzeczy są na przykład rozliczenia za naszą pracę. Nie zdarza się, żebyśmy otrzymały pieniądze w tym samym miesiącu, co wykonałyśmy pracę. Jeżeli dostaniemy je w ciągu 3 miesięcy, to jesteśmy bardzo szczęśliwe. Jednak okres ten zazwyczaj jest dużo dłuższy. 

W każdym kraju są inne regulacje dotyczące podatków od dochodu i czasami są one nie do pogodzenia z polskim systemem prawnym. Pamiętam, jak kilka lat temu agencja z Niemiec nie chciała mi wypłacić pieniędzy dopóki nie prześlę im swojego numeru NIP. Numeru tego nie posiadałam, ponieważ nie miałam założonej działalności gospodarczej. Kilka tygodni zajęło nam mailowanie i tłumaczenie, że numer PESEL musi im wystarczyć. 

Co byłoby dla Ciebie zawodowym spełnieniem marzeń ?

Spełnieniem marzeń związanym z karierą byłoby zostanie twarzą międzynarodowej kampanii jednej z marek luksusowych. Mogłaby to być kampania promująca kolekcję na dany sezon albo kampania perfum. 

Innym wyróżnieniem, które by mnie bardzo uszczęśliwiło, byłoby zrobienie pokazu exclusive, co wiąże się z tym, że w danym sezonie, podczas Fashion Week’u w jednym z czterech miast robisz tylko i wyłącznie jeden pokaz jednego z najlepszych projektantów. Istnieje też opcja exclusive na wszystkie cztery Fashion Week’i (NYC, Londyn, Mediolan, Paryż). Dla wielu modelek zrobienie pokazu exclusive było przepustką na jeszcze wyższy poziom ich kariery. Dla mnie na pewno wiązałoby się to z poczuciem wyjątkowości i świadomością bycia na tyle inspirującą, że dany projektant, zdecydował się mnie w taki sposób wyróżnić.

Cechy, które powinna mieć osoba, która podążać będzie Twoją drogą … 

Takiej osobie na pewno będzie potrzebne dużo cierpliwości, pokory i pewności siebie. Wbrew pozorom, dzięki modelingowi twoja pewność siebie może być znacznie szybciej zachwiana, niż zbudowana. Nie ma możliwości, aby każda opcja pracy się potwierdzała, ani żeby każdy projektant chciał cię zatrudnić. W tej branży wielu kwestii nie będzie się rozumiało i będzie trzeba je z pokorą zaakceptować. Jak na przykład fakt, że przyszło się w świetnej formie fizycznej, z idealną cerą i w skrupulatnie dobranym stroju na casting, a pracę dostała dziewczyna, która przyszła prosto z imprezy, w przetłuszczonych włosach, z podkrążonymi oczami i cerą pokrytą pryszczami.

Jeszcze dwiema bardzo ważnymi cechami są odpowiedzialność i zaradność. Bardzo często po wylądowaniu w nowym kraju tego samego dnia musiałam biec na castingi. Czasami sieć komórkowa płata figle i nie można ani skorzystać z Internetu, ani się nigdzie dodzwonić; czasami karty płatnicze nie chcą działać, czasami ukradną nam telefon w drodze na lotnisko na którym mamy wszystkie karty pokładowe i płatnicze, a nie mamy już przy sobie gotówki; czasami lądujemy w środku nocy w nowym kraju, drzwi wejściowe do budynku, w którym mamy mieszkać są zamknięte, nikt nie odbiera telefonu, a ty nie dostałaś nawet dokładnego numeru mieszkania. W każdej z tych sytuacji musiałam sobie poradzić, bo każdej z nich doświadczyłam. 

Kim byś była, gdyby nie to, co robisz teraz ?

Obecnie zapewne wykorzystywałabym swoje wykształcenie i pracowałabym jako prawniczka w kancelarii. Co więcej, uczyłabym się do egzaminu, aby uzyskać uprawnienia wykonywania mojego zawodu w Stanach Zjednoczonych i wylatywałabym z Polski poznawać świat w każdym możliwym momencie. 

Zdjęcie główne: mat. prywatne
Przeczytaj również: Ukryte zawody: Influencer Marketing Manager. “Kiedy rośnie świadomość, rosną wymagania”
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES