noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Inflacja w Polsce czerwiec 2023. Dane GUS

Ceny w końcu wyhamowały. GUS podał nowe dane dotyczące inflacji

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Jak wynika z dzisiejszych danych GUS, inflacja w Polsce wciąż pozostaje dwucyfrowa.

Inflacja w Polsce – czerwiec 2023

Główny Urząd Statystyczny podał aktualne dane dotyczące inflacji w Polsce. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w czerwcu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 11,5 proc. – czytamy w raporcie. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny utrzymały się na tym samym poziomie.

W czerwcu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do czerwca 2022 r. o 17,8 proc – wynika z danych GUS. Spadły z kolei ceny paliwa do prywatnych środków transportu. W porównaniu do czerwca 2022 r. o 18 proc., a w stosunku do maja 2023 r. obniżyły się o 0,9 proc.

Inflacja w Polsce: kiedy spadnie?

Jak prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny, kolejne miesiące wakacyjne przyniosą wolniejszy spadek inflacji. W lipcu i sierpniu powinna ona przekraczać 11 proc. Przewidujemy, że spadek poniżej 10 proc. nastąpi w październiku, a dodatkowo może być chwilowy. Koniec zamrożenia cen energii i wzrost stawki VAT na żywność podniosą CPI w I kw. 2024 r. – poinformowano na Twitterze.

Przeczytaj również: Coraz chętniej kupujemy odzież i obuwie w sieci. Inflacja nam niegroźna?

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES