noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Kto ubiera polityków?

Najbardziej znani styliści polityków na świecie. Wśród nich… Anna Wintour

REKLAMA
noSlotData

Kto pomaga politykom wybierać ubrania i komponować stylizacje, w jakich pojawiają się podczas publicznych wystąpień? Poznajcie najbardziej znanych stylistów osób publicznych ze sceny politycznej.

Autor: Aleksandra Zawadzka

Czytaj: Metamorfoza Tuska. Od granatowych garniturów po biała koszulę

Moda w polityce. Dlaczego potrzebuje stylistów?

Granatowe garnitury, które wzbudzają zaufanie u wyborców, porzucenie ciasnych krawatów na rzecz bardziej casualowych stylizacji, które skracają dystans, brąz w dodatkach, który kojarzy się ze skromnością… Do tego najlepszej jakości marki pokroju Ermenegildo Zegna, Rolex, Hart Schaffner Marx czy Brooks Brothers, mające zapewnić dobrą prezencję i podkreślać pozycję. Szafy polityków pełne są elementów garderoby, które mają nadane wielowymiarowe znaczenie. Komunikatów za pomocą języka mody nie nadają jednak samodzielnie, a z pomocą najlepszych w branży specjalistów od wizerunku i stylistów. Ich rola jest bardziej istotna niż może się wydawać – w końcu nie ma tutaj miejsca na faux-pas i drobne pomyłki. 

Rola takich doradców jest więc niezastąpiona i to z wielu powodów. Jednym z nich jest to, że marynarka czy krawat w polityce nie są tylko marynarką czy krawatem, a zawsze narzędziem komunikacji. Im wyższe stanowisko, tym trudniej jest (również ze względów bezpieczeństwa) robić zakupy offline i online. Poza tym praca polityków wiąże się z napiętym grafikiem, w którym zdjęcie obowiązku analizowania szafy i komponowania stylizacji do wystąpień publicznych jest koniecznie. „Staram się łagodzić decyzje. Nie chcę decydować o tym, co jem i ubieram” opowiadał na łamach magazynu „Vanity Fair” były prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama. 

Więcej: Rodzaje wełny w 2023. Który jest najbardziej eko?

Styliści polityków. Kto ubiera prezydentów i pierwsze damy?

Kto w takim razie to robi? O takich ludziach nie mówi się jednak głośno. Doradzanie w kwestii ubioru szefom partii politycznych, prezydentom i premierom, a także pierwszym damom jest tajemnicą, o której bardziej szepce się w kuluarach niż mówi publicznie. Znanych jest tylko kilka nazwisk, przy czym wiele z nich nie zostało nigdy potwierdzonych. 

Wśród nich można wymienić chociażby Meredith Koop, która w ostatnich latach była doradczynią Michelle Obamy i według doniesień zajmowała się też po części jej garderobą. Projektant James Galanos blisko współpracował z Nancy Reagan. Za stylizacje Melanii Trump swego czasu odpowiadał Hervé Pierre. W 2016 roku Business Of Fashion dotarło do informacji, że podczas kampanii prezydenckiej Hillary Rodham Clinton polityczce doradzała w temacie garderoby sama… Anna Wintour, legendarna redaktor naczelna amerykańskiego “Vogue’a”. To jednak jedyne informacje, do jakich można dotrzeć w mediach. Styliści, którzy stoją za wizerunkami prezydentów, premierów i ważnych polityków to szara eminencja, a otoczenie ich tajemnicą podkreśla tylko, jak ważna w polityce jest moda

Zobacz też: Dress code w pracy. Budowanie garderoby od A do Z

Zdjęcie główne: przemówienie Hillary Clinton na 2016 Democratic National Convention / YouTube PBS NewsHour

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES