noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Marki modowe, które noszą politycy

Marki modowe, które noszą politycy

REKLAMA
noSlotData

Politycy wiedzą, jak istotny jest język mody, którym mogą przekazywać niewerbalne komunikaty o swoim programie wyborczym oraz budować własny wizerunek. Robią to jednak nie tylko za pomocą stylizacyjnych trików, ale też marek modowych, które podkreślają ich autorytet i pozycję. Które cieszą się szczególnym zainteresowaniem? Sprawdzamy.

Autor: Aleksandra Zawadzka

Czytaj: Metamorfoza Tuska. Od granatowych garniturów po biała koszulę

Moda w polityce: dlaczego jest ważna?

Dziennikarze, styliści i krytycy mody regularnie zwracają uwagę na to, że osoby, które są na świeczniku (nie tylko gwiazdy, ale też inne osoby publiczne) korzystają z usług konsultantów ds. komunikacji nawet wtedy, gdy wybierają swoje ubrania. “Ludzie cały czas robią ci zdjęcia, które rozprzestrzeniają się po całym świecie, a ci, którzy je oglądają, oceniają cię na podstawie fotografii. Taka jest rzeczywistość, w której żyjemy” wyjaśnia Vanessa Friedman współpracująca z “New York Times”. Publikacje dotyczące złych, dobrych, zaskakujących, kontrowersyjnych czy świetnych wyborów modowych, dotyczących polityków na całym świecie, pojawiają się we wszystkich mediach, nie tylko tych z branży fashion. 

Wbrew pozorom polityka i moda są bardzo blisko siebie, a ci prezydenci, premierzy i inni politycy, którzy to zauważyli, mogli wyjść przed szereg i pomóc sobie wizerunkowo. Do dziś zresztą wspomina się błękitne koszule z kampanii prezydenckiej Aleksandra Kwaśniewskiego, świetnie skrojone garnitury Baracka Obamy czy stylizacje Michelle Obamy. “Wybór ubioru obejmować coś więcej niż tylko wybór sukienki, ponieważ była ładna (chociaż to też było ważne). [Michelle – przyp.red.] wybierała marki z duszą, których wartości zgodne są z jej ideałami” opowiadał w jednym z wywiadów projektant Prabal Gurung, który współpracował z byłą pierwszą damą USA.

Więcej: Rodzaje wełny w 2023. Który jest najbardziej eko?

Jakie marki noszą politycy?

Politycy nie skupiają się jednak na samym stylu i trikach modowych, ale też wybierają marki i projektantów, którzy pomagają im zbudować profesjonalny wizerunek. O swoich wyborach nie mówią głośno, jednak kilka znanych marek przejawia się zarówno w garderobach polskich, jak i zagranicznych osób publicznych ze świata polityki. Które z nich są szczególnie popularne?

Marki modowe noszone przez polityków: Ermenegildo Zegna

Włoski dom mody założony w 1910 roku w Trivero to jedna z najczęściej noszonych marek między innymi przez Donalda Tuska. Świetnie skrojone garnitury czy zamszowe buty byłego premiera to właśnie projekty Ermenegildo Zegna.

Marki modowe noszone przez polityków: Rolex

Klasyczna biała tarcza w klimacie retro, skórzany ciemny pasek i srebrne elementy. Tak wygląda ulubiony zegarek Baracka Obamy – Rolex Cellini. Szwajcarskie przedsiębiorstwo, które uruchomili na początku XX wieku Hans Wilsdorf i Alfred Davis, przypadło do gustu nie tylko byłemu amerykańskiemu prezydentowi, ale też innym politykom.

Marki modowe noszone przez polityków: Hart Schaffner Marx

Amerykańska marka, która została założona 136 lat temu, oferuje świetnej jakości garnitury, które pokochało wielu amerykańskich polityków. Do fanów Hart Schaffner Marx zaliczają się zarówno George H.W. Bush, Barack Obama i Joe Biden.

Marki modowe noszone przez polityków: Brooks Brothers

Marka o ponad dwustuletniej bogatej historii była jedną z najczęściej wybieranych w przez Johna F. Kennedy’ego marek. Ale nie tylko: koszule i garnitury Brooks Brothers wybierało aż czterdziestu prezydentów USA.

Marki modowe noszone przez polityków: polskie firmy

Obecny prezydent Andrzej Duda ma w swojej garderobie z kolei przede wszystkim lokalne marki. Za jego garnitury, w których pojawia się podczas oficjalnych sytuacji, odpowiadają między innymi Vistula i Bytom.

Zobacz też: Dress code w pracy. Budowanie garderoby od A do Z

Zdjęcie główne: Barack Obama w Jimmy Kimmel Live

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES