REKLAMA
Outsourcing podatkowy

Nowe regulacje podatkowe wyzwaniem dla firm. Jak sobie radzą w świecie ciągłych zmian? [raport]

REKLAMA
REKLAMA

Jak podaje firma doradcza Deloitte, za badaniem Tax Transformation Trends 2023, już 74 proc. przedsiębiorstw sięga po outsourcing podatkowy. Co jest tego przyczyną?

Zobacz także: Jak sztuczna inteligencja zmieni handel? [raport]

Zmiany w prawie podatkowym. Co powodują?

Z badania wynika, że firmom zewnętrznym zlecany jest przynajmniej jeden obszar podatkowy, a może być ich więcej. Wszystko spowodowane jest globalizacją regulacji, regularnie wprowadzanym zmianom w prawie oraz digitalizacji finansów i rozliczeń. W konsekwencji firmy likwidują wewnętrzne zespoły zajmujące się rozliczeniami i poszukują firm zewnętrznych wyspecjalizowanych w obsłudze podatkowej. Pomocy udzielają im fachowcy, posiadająca zaktualizowaną wiedzę prawną i doświadczenie międzynarodowe, a czasem także znajomość IT.

Raport Tax Transformation Trends 2023 skupił się na trendach i zjawiskach wpływających na sferę podatkową w przedsiębiorstwach. Badanie przeprowadzono wśród 300 liderów w obszarze podatków i finansów, którzy reprezentują zróżnicowane pod względem rozmiaru, lokalizacji czy segmentu firmy.

I tak, 38 proc. ankietowanych deklaruje, że obszar sprawozdawczości podatkowej jest jednym z trzech kluczowych działań dla działów podatkowych. Natomiast niemal połowa, bo 43 proc. dodało, że największych wyzwaniem najbliższych kilku lat będzie elastyczne podejście do zmian inicjowanych w prawie podatkowym.

Czytaj także: 9 ZRÓWNOWAŻONYCH MAREK BEAUTY

Jakie są nowe wyzwania dla przedsiębiorstw?

Do dużych i wymagających zmian w regulacjach należą np. e-raporty w obszarze VAT oraz globalny podatek minimalny. Są to przykłady zmian, które wymagają nie tylko elastycznego podejścia i szybkiego dostosowywania się. Wiążą się tajże z koniecznością wprowadzania nowych systemów informatycznych, co zauważył Paweł Hulewicz z Deloitte.

Kolejno ankietowani zwrócili również uwagę na konieczność zarządzania efektywną stawką opodatkowania (37 proc.) oraz wdrożenia przepisów w związku z agendą i czynnikami ESG (33 proc.). Taka wyspecjalizowana wiedza dostępna jest raczej dla pracowników firm outsourcingowych niż wewnętrznych teamów, skupionych na bliższych dla działania kwestiach.

Wszystko to sprawia, że firmy zaczynają coraz chętniej korzystać z outsourcingu. Zresztą właśnie największą korzyścią zlecania zadań na zewnątrz jest według przeważającej części ankietowanych (80 proc.) dostęp do najnowszych technologii. Na tym samym poziomie wylądowała wiedza ekspercka (również 80 proc.). Tuż za nimi uplasowała się kwestia obniżania kosztów pracy (78 proc.).

Outsourcing rozliczeń podatkowych daje firmom unikalną możliwość skorzystania z nowoczesnych technologii bez konieczności wydawania ogromnych kwot i planowania dużych inwestycji.

Pandemia katalizatorem zmian w finansach

To własnie okres pandemii przyspieszył – i tak już postępujące – zmiany w świecie digitalizacji i globalizacji finansów. W przyspieszonym tempie zaczęto stosować kompleksowe zarządzanie danymi oraz wprowadzać zintegrowane systemy np. w rozliczeniach i raportowaniu podatkowym. I tak np. w Polsce sporym wyzwaniem dla firm jest stopniowo wdrażany elektroniczny, zunifikowany system fakturowania działający w ramach Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Korzystanie z niego będzie obowiązkowe już w przyszłym roku. Ten projekt zdecydowanie wymagać będzie dla przedsiębiorstw wsparcia od specjalistów specjalnie wyszkolonych w obsłudze nowego systemu.

Czy firmy obawiają, że trudno będzie znaleźć dobrego eksperta podatkowego? Według 35 proc. respondentów będzie to dużym wyzwaniem. Wszystko ze względu na konieczność połączenia wiedzy nie tylko podatkowej, ale i prawnej, finansowej oraz informatycznej. Ta ostatnia niezbędna jest do obsługi nowych systemów IT i technologii oraz zarządzania danymi. Znalezienie zespołu fachowców z tak kompleksową wiedzą i umiejętnościami może stanowić problem na rynku pracy. W szczególności w początkowym okresie funkcjonowania KSeF.

Czytaj także: Wywiad z The Odder Side: “Sukces kojarzy mi się z metą, a my tę metę cały czas przesuwamy”

Zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES