noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Wejście do sklepu Pepco. W centralnej części zdjęcia widzimy bramki, za którymi znajdują się pułki sklepowe. W górnej części zdjęcia znajduje się logo firmy.

Grupa Pepco opublikowała całoroczne wyniki. Kurs nie pozostał obojętny

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

W czwartym kwartale roku obrotowego 2022/23, zakończonym 30 września, grupa Pepco wypracowała 1,441 mln euro przychodów. Przy założeniu stałego kursu walutowego to poziom wyższy od zeszłorocznego o 12,5 proc. Na przestrzeni całego roku europejska sieć detaliczna osiągnęła przychody rzędu 5649 mln euro (+17,7 proc. rdr). Publikacja wyników finansowych szybko odbiła się na kursie.

Przeczytaj również: Nowe regulacje podatkowe wyzwaniem dla firm. Jak sobie radzą w świecie ciągłych zmian? [raport]

Grupa Pepco – wyniki kwartalne

W czwartym kwartale roku obrotowego 2022/23 przychody sieci Pepco wyniosły 864 mln euro (+12,6 proc. rdr przy stałym kursie). W przypadku grupy Poundland osiągnęły one poziom 577 mln euro (+12,4 proc.) Jak podano w komunikacie, przychody sieci Pepco w ujęciu LFL (wskaźnika aktualnych wyników handlowych detalistów) spadły o 2,4 proc. w IV kwartale z uwagi na raportowaną wcześniej trudną sytuację dla handlu. Największy spadek nastąpił w sierpniu i pogłębił się we wrześniu. Sprzedaż LFL grupy Poundland wzrosła w tym czasie o 4,1 proc. Warto dodać, że w omawianym okresie grupa otworzyła netto 343 sklepy.

mat. prasowy

Przeczytaj również: Marki modowe, które noszą politycy

Grupa Pepco – wyniki całoroczne

W całym roku obrotowym grupa zanotowała rekordowe przychody na poziomie 5.649 mln euro, co oznacza wzrost o 17,7 proc. przy założeniu stałych kursów walutowych. Było to możliwe głównie dzięki wzrostowi sprzedaży Pepco o 24,8 proc. i Poundland Group o 8,4 proc. Sprzedaż grupy w ujęciu LFL wzrosła o 6,0 proc. rdr. Sieć Pepco zanotowała wzrost sprzedaży LFL o 6,3 proc., a Poundland Group o 5,6 proc.

Wyniki grupy w minionym roku były mieszane z uwagi na trudne otoczenie rynkowe. Otworzyliśmy rekordową liczbę nowych sklepów i osiągnęliśmy silny dwucyfrowy wzrost przychodów, co przełożyło się na rekordowe przychody całej Grupy. Zwiększymy zyski rok do roku i osiągniemy najwyższy w historii wynik EBITDA na poziomie ok. 750 mln euro – skomentował przewodniczący wykonawczy (executive chair) grupy Pepco, Andy Bond. W całym roku obrotowym liczba otwarć sklepów stacjonarnych wyniosła łącznie 668. Znalazła się powyżej celu zakładającego co najmniej 550 placówek. Na koniec września sieć grupy Pepco liczyła łącznie 4,629 tys. sklepów.

Przeczytaj również: Polska artystka zaprojektowała torbę Louis Vuitton

Reakcja kursu

Od początku czwartkowej sesji akcje Pepco zyskują na wartości. Po godzinie 14:00 odbiły się już o ponad 12 proc. do 21.44 pln. Zauważmy, że to solidny skok z silnego spadku trendowego, który obserwowany był przez większą część bieżącego roku. Niewątpliwie na taką reakcje kursu wpłynęły wstępne wyniki finansowe opublikowane przez grupę posiadającą w swoim portfelu takie marki, jak Pepco, Poundland, czy Dealz.

Przeczytaj również: Najgorętsza marka sezonu według LYST

Zdjęcie główne: mat. prasowy

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES