Slim czy regular fit? Jak wybrać spodnie odpowiednie do sylwetki?

180
mat. prasowe

Kupując ubrania, powinniśmy zwracać uwagę na to, czy pasują one do budowy naszego ciała. Nie zawsze jest to proste, dlatego w poniższym artykule radzimy jak dobrać strój w zależności od rodzaju sylwetki. Koncentrujemy się jednak wyłącznie na dolnej części garderoby i podpowiadamy, jakie spodnie warto wybrać.

Sylwetka typu A

Sylwetka typu A (tzw. gruszka) jest jednym z często spotykanych typów budowy ciała, bez względu na wiek. Przy sylwetce typu A więcej ciała znajduje się w okolicy brzucha i bioder, przez co tułów jest szerszy niż górna część ciała. Mężczyzna o takiej budowie powinien więc stawiać na ubrania, które będą odciągać wzrok od brzucha i przenosić go na szczuplejsze nogi bądź ramiona.

Najbezpieczniejszym wyjściem w przypadku tej sylwetki będą spodnie regular fit, które mają szersze i proste nogawki. Dzięki takiemu zabiegowi ciało wygląda proporcjonalnie, a tułów nie odcina się przesadnie od szczupłych nóg. Lepiej też wybrać spodnie bez mankietów i zdobień, które wprowadzą do stylizacji niepotrzebne poziome podziały. Można np. postawić na granatowe, bawełniane chinosy o podwyższonym stanie – zapewnią swobodę, a także wpasują się w większość klasycznych, eleganckich stylizacji.

Ten typ sylwetki nie wymaga obowiązkowo fasonu regular – spodnie slim fit również się tutaj sprawdzą. Należy pamiętać, żeby nie wybierać zbyt wąskich modeli, zwłaszcza w okolicy łydek, oraz nie dobierać do nich bardzo szerokich koszul – w takim wypadku tułów może wydać się zbyt korpulentny.

Sylwetka typu V

Ten typ sylwetki cechuje się wąską talią i szerokimi ramionami – bardzo często można spotkać go u sportowców, choć należy pamiętać, że rodzaj budowy ciała nie zależy całkowicie od ćwiczeń. Wielu panów może regularnie uczęszczać na siłownię i wyglądać atrakcyjnie, wcale nie posiadając sylwetki typu V (tzw. trójkąta). Nie powinniśmy więc jej utożsamiać z ideałem, do którego mężczyzna powinien dążyć.

Przy sylwetce typu V idealnie sprawdzi się fason slim fit, który uwypukli wszelkie atuty, zwłaszcza szerokie ramiona czy wąską talię. Dlatego warto postawić na dopasowane spodnie, dzięki którym klatka piersiowa będzie wyeksponowana. Idealnym wyborem będą proste, bawełniane chinosy o obniżonym stanie, z wąskimi nogawkami, np. w niebieskim lub zielonym kolorze.

Sylwetka typu I

W sylwetce typu I (tzw. ołówek) niemal nie widać różnicy w szerokości talii i ramion. Ten typ budowy ciała jest wyciągnięty ku górze, a panowie, którzy go mają, są zwykle bardzo szczupli. Ani barki, ani brzuch nie wyróżniają się specjalnie – tworzą po prostu linię prostą.

W przypadku tej sylwetki najlepiej wybrać odzież poszerzającą ramiona, która jednocześnie nie wyszczupli pozostałych elementów ciała. Dlatego jeżeli zdecydujemy się na spodnie slim fit, nie powinny one być zbyt wąskie. Lepiej też nie łączyć ich ze bardzo dopasowanymi koszulami.

Wbrew pozorom warto przy typie tej sylwetki postawić na spodnie w fasonie regular fit (ale na pewno nie na zbyt szerokie). Idealnie sprawdzą się jaśniejsze kolory i wzory, dlatego grafitowe chinosy w kratę, z dodatkiem wiskozy i z obniżonym stanem powinny zdać tutaj egzamin.

Sylwetka typu O

Ostatnim wyróżnianym rodzajem sylwetki męskiej jest typ O (tzw. jabłko), w którym to brzuch jest znacznie większy niż uda czy ramiona i zdecydowanie wyróżnia się na tle całego ciała. W przeciwieństwie do typu A przy sylwetce typu O biodra nie są korpulentne – to sprawia, że proporcje w przypadku „jabłka” mogą wydać się najbardziej zaburzone.

Panowie z taką budową ciała powinni więc wybierać ubrania, które ich wyszczuplą. Ze względu na korpulentny brzuch odpadają fasony slim fit, które zamiast maskować, wyeksponują niedoskonałości sylwetki. Najlepszą opcją są spodnie typu regular fit, nieco luźniejsze, które nie będą uciskały brzucha. W przypadku sylwetki O świetny wybór stanowią też szelki zamiast pasków. Polecanymi spodniami będą modele w ciemnych barwach, np. granatowe lub brązowe chinosy z zakładkami i mankietami – bez żadnych detali i ozdobników. Najlepiej postawić na klasykę.

Pamiętajmy, aby nigdy nie nosić spodni zbyt nisko lub zbyt wysoko – powinny one leżeć idealnie na linii bioder i z nich nie spadać ani nie uciskać brzucha. Dobrze dobrany rozmiar to podstawa, ponieważ zbyt szerokich spodni nie uratują żadne szelki czy pasek, a zbyt wąskie mogą optycznie dodać kilogramów. Wybierzmy spodnie z wysokojakościowego materiału, które idealnie trafią w nasz gust – a wybór fasonu slim fit lub regular fit niech będzie kolejnym krokiem.

Artykuł we współpracy z Recman.pl

>>> Zobacz również: Czy obecność Anji Rubik w kampanii Zary to pomyłka?