noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Dowód osobisty obywatela RP

Weryfikacja danych na OLX. Czy i kiedy platforma może poprosić o skan dowodu osobistego?

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

OLX to obecnie jedna z najczęściej wybieranych platform typu marketplace. Ten serwis ogłoszeniowy dziennie odwiedza miliony Polaków. Niektórzy użytkownicy, gdy chcą przystąpić do procesu kupna lub sprzedaży mogą być poproszeni o weryfikację tożsamości, w tym skan dowodu osobistego. Czy to bezpieczne? Sprawdzamy obowiązujące procedury OLX. 

OLX, jeden z najpopularniejszych serwisów ogłoszeniowych w Polsce, w ubiegłym roku zdecydował się wprowadzenie procesu weryfikacji użytkowników. Swoich użytkowników poinformował o tym następującym mailem: 

Informujemy, że od dnia 24 października udostępniamy dla Ciebie możliwość pełnej weryfikacji tożsamości już po pierwszej sprzedaży z Przesyłką OLX. Przechodząc pełną weryfikację już teraz, możesz szybciej otrzymywać pieniądze za przedmioty sprzedawane z Przesyłką. 

Jak deklaruje OLX, zmiany weryfikacji tożsamości użytkowników korzystających z Przesyłki OLX są wynikiem wymogów prawnych obowiązujących w Polsce. Zaimplementowane rozwiązania opierają się na współpracy z operatorem płatności PayU, który od teraz odpowiada za weryfikację tożsamości.

Dotychczas podczas korzystania z Przesyłki OLX użytkownicy musieli podać swoje dane osobowe. Teraz, dodatkowo wymagany jest skan dowodu osobistego. Wprowadzenie skanowania dowodu ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa transakcji i zminimalizowanie ryzyka oszustw. Nowe wymogi prawne nakładają na platformy sprzedażowe, takie jak OLX, obowiązek dokładniejszej weryfikacji tożsamości użytkowników.

Przeczytaj również: Nadchodzą nowe przepisy w e-handlu. Konta użytkowników Vinted i Allegro mogą zostać zablokowane

Czy muszę przesłać skan dowodu osobistego do OLX?

Przesyłanie skanu dowodu osobistego na OLX jest ten moment opcjonalne. W niektórych przypadkach odmowa weryfikacji może uniemożliwić jednak sprzedającemu korzystanie z przesyłek OLX lub nawet otrzymanie pieniędzy za już wysłany przedmiot.

Operator płatności PayU będzie musiał potwierdzić Twoją tożsamość, gdy sprzedasz przedmiot z Przesyłką OLX za minimum 3 000 zł lub sprzedaż przedmiotów będzie miała charakter powtarzalny i trwały, lub suma za sprzedaż przekroczy kwotę 30 000 zł, wystąpią wątpliwości co do prawdziwości lub kompletności dotychczas uzyskanych danych identyfikacyjnych Użytkownika, masz więcej niż jedno konto na OLX i łączna wartość za transakcje z Przesyłką OLX przekroczy 30 000 zł, wystąpi podejrzenie prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu – informuje OLX. 

OLX informuje, iż prośba o weryfikację danych może pojawić się zarówno przed jak i po wysyłce przedmiotu do Kupującego. W przypadku, gdy PayU poprosi o dane lub dokumenty, aby potwierdzić tożsamość, wypłaty na Twoje konto bankowe zostaną wstrzymane do czasu zakończenia procesu weryfikacji – zaznacza platforma.

Kto odpowiada za weryfikację?

Cały proces weryfikacji tożsamości odbywa się za pośrednictwem PayU, operatora płatności współpracującego z OLX.PayU jest zobowiązany do weryfikacji danych użytkowników zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Czy dane użytkowników OLX są bezpieczne?

OLX zapewnia, że dane użytkowników są bezpieczne i przetwarzane tylko w celach związanych z weryfikacją tożsamości i realizacją płatności. Skan dowodu osobistego jest przechowywany przez PayU przez okres niezbędny do realizacji weryfikacji, a następnie usuwany.

Weryfikacja tożsamości OLX – na czym polega?

Weryfikacja danych to potwierdzenie tożsamości Sprzedającego – dzięki temu operator płatności PayU może bezpiecznie wypłacić pieniądze za sprzedaż z Przesyłką OLX. Kupujący już w momencie zakupu płaci za przedmiot, a PayU zabezpiecza wpłatę – oznacza to, że nie musisz podawać danych do płatności Kupującemu, aby otrzymać przelew za sprzedaż – czytamy na OLX.

Weryfikacja danych ma miejsce za każdym razem, gdy korzystasz z płatności online, nie tylko na OLX. Jest to standardowy proces, który ma na celu potwierdzenie Twojej tożsamości i ochronę przed oszustwami. PayU upewnia się w ten sposób, że środki za sprzedany przedmiot trafią na właściwe konto, a Ty możesz mieć pewność bezpiecznej transakcji.

Zdjęcie główne: gov.pl

Przeczytaj również: Vinted prosi o skan dowodu osobistego. Co zrobić?

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi

OLX

prawo

REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES