noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Osoba korzystająca ze smartfona przeglądająca ubrania do sprzedaży online

Nadchodzą nowe przepisy w e-handlu. Konta użytkowników Vinted i Allegro mogą zostać zablokowane

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Platformy internetowe takie jak Allegro, OLX czy Vinted będą zobowiązane do przekazywania skarbówce szczegółowych danych o transakcjach swoich użytkowników. Celem nowych przepisów, implementujących unijną dyrektywę DAC7, jest walka z wyłudzeniami podatkowymi. W niektórych przypadkach konta użytkowników będą mogły być zablokowane, a wypłaty wstrzymane.

5 czerwca Senat bez żadnych poprawek przegłosował ustawę, która znacząco zrewolucjonizuje handel online. To oznacza zakończenie prac nad tym projektem w parlamencie. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych dni ustawę podpisze prezydent, który, jak donosi Gazeta Wyborcza, nie ma do niej żadnych zastrzeżeń.

Nowe przepisy w handlu online: skarbówka będzie wiedzieć o wszystkim

Wszystko wskazuje na to, że nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2024 r. Ich celem będzie m.in. zapobieganie oszustwom podatkowym. Platformom internetowym, takim jak Allegro, OLX czy Vinted, zostanie nałożony obowiązek przekazywania fiskusowi szczegółowych danych o transakcjach swoich użytkowników.  Do 31 grudnia 2024 roku platformy muszą określić szczegółowe procedury dotyczące tego, jakie informacje o sprzedających będą gromadzić i w jaki sposób. Zebrane dane muszą zostać przekazane skarbówce w formie raportów do 31 stycznia 2025 roku. W przeciwnym wypadku, grożą jej kary – tłumaczy Piotr Juszczyk z Infakt, cytowany przez PAP. 

Czyje dane mogą trafić do skarbówki? 

Fiskus ma otrzymywać dane: 

  • Sprzedawców, którzy w ciągu roku wystawią na platformie 30 lub więcej ofert.
  • Sprzedawców, którzy w ciągu roku osiągną przychód ze sprzedaży na platformie wyższy niż 2 tys. euro.
  • Osób wynajmujących pokoje, mieszkania, domy, garaże i parkingi na platformach cyfrowych.
  • Osób świadczących usługi „osobiste” na platformach cyfrowych, np. remonty, korepetycje.

“Skarbówka skontroluje nas natomiast, gdy tylko na jednej z platform zamieścimy co najmniej 30 ofert sprzedaży. I nie będzie miało znaczenia, czy te transakcje zostaną zrealizowane” – wyjaśnia Gazeta Wyborcza. 

Dowiedz się więcej: Czy użytkownicy Vinted muszą płacić podatek od sprzedaży? Wyjaśniamy nowe przepisy

Skarbówka będzie blokować konta na Vinted?

Jak informuje “Wyborcza”, platformy internetowe takie jak Allegro, OLX czy Vinted będą miały możliwość zablokowania wypłat dla sprzedawców, którzy nie przekażą im wymaganych danych. W skrajnych przypadkach platformy mogą nawet zablokować konta niestosownych użytkowników.

Szczególnym zainteresowaniem organów podatkowych mają cieszyć się osoby sprzedające w sieci, jednak nie posiadające zarejestrowanej działalności gospodarczej. “Generalnie za działalność gospodarczą uznaje się działalność prowadzoną w sposób zorganizowany, ciągły i w celach zarobkowych. Jeśli więc podatnik regularnie wykonuje usługę, np. sprząta mieszkania czy udziela korepetycji, albo kupuje i sprzedaje produkty, to wypełnia tę definicję. Definicji działalności gospodarczej nie wypełni natomiast ktoś, kto wyprzedaje swój majątek prywatny po pół roku od jego nabycia: używane meble, książki czy ubrania” – wyjaśnia Robert Nogacki, partner zarządzający z Kancelarii Prawnej Skarbiec cytowany przez Gazetę Wyborczą. 

Zdjęcie główne: Pexels

Przeczytaj również: Vinted prosi o skan dowodu osobistego. Co zrobić?

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES