podcasty o ekologii

Podcasty o ekologii, które warto dodać do swojej biblioteki

Wiodącym tematem w dyskusji o modzie jest ekologia i zrównoważony rozwój w produkcji odzieży. Przy nauce o świadomej konsumpcji warto wesprzeć się głosami specjalistów dzielących się wiedzą za pośrednictwem platform streamingowych. Jakie są najlepsze podcasty o ekologii w modzie? Przedstawiamy zestawienie polskich i zagranicznych audycji, które na co dzień rozkładają odpowiedzialną modę i szeroko rozumianą ekologię na czynniki pierwsze.

Podcasty o ekologii: 7 tytułów, które warto znać

Muda Talks

Muda Talks to podcast prowadzony przez Anię Piętę. Dotyczy zrównoważenia nie tylko w modzie, ale także konieczności wdrożenia ekologii do innych aspektów życia. Ania Pięta zaprasza do rozmowy ciekawych gości, którzy poruszają zróżnicowane tematy dotyczące m.in. polityki, architektury, żywienia czy po prostu codzienności, jaką znamy. Podcastu możemy posłuchać na platformie streamingowej Spotify.

Wardrobe Crisis

The Wardrobe Crisis to obowiązkowy punkt na liście podcastów o zdrowym przemyśle modowym. Powstał z inicjatywy Clare Press, pierwszej redaktorki Vogue Sustainability (Australia, 2018-2020). Pierwsza edycja podcastu powstała w lipcu 2017 roku. Obecnie seria doczekała się siódmej edycji i, co więcej, jest jednym z najpopularniejszych słuchowisk o ekologii w modzie. Clare Press prowadzi audycje co tydzień, a w dialogu o zrównoważonej modzie biorą udział m.in. projektanci, naukowcy, krytycy modowi i aktywiści. Co więcej, The Wardrdobe Crisis oferuje kursy edukacyjne o zrównoważonej modzie. Akademia Sustainable Fashion 101 to sześciotygodniowe szkolenie w formie online, skupiające się na problemach i rozwiązaniach napędzających dzisiejszą branżę modową.

Pre-loved Podcast

Jak kupować używane ubrania, by na nich zarobić? Co jest vintage, a co nie? Pre-loved to podcast dla wszystkich miłośników ubrań z drugiej ręki. Cotygodniowe audycje podcastu prowadzi Emily Stochl, która zaprasza do rozmowy sprzedawców z całego świata. W Pre-loved posłuchacie o odzieży vintage, biznesie wtórnym i wielkich znaleziskach prosto z lumpeksów.

Sustainable Fashion

Sustainable Fashion to 12-sto odcinkowy podcast poprowadzony przez Léonie Daignault-Leclerc, założycielkę kanadyjskiej marki odzieżowej Gaia et Dubos. Program porusza zagadnienia związane z odpowiednim wyborem materiałów w odzieży i poradami dotyczącymi omijania fast fashion szerokim łukiem. Jeden z odcinków odnosi się do nieoczywistego problemu związanego z second handami.

Klimat

Klimat to podcast redakcji Newonce. Odcinki prowadzi obecnie Wiktoria Jędroszkowiak (aktywistka klimatyczna związana z Greenpeace i Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym), która zastąpiła Bartka Czarkowskiego. Podcast odkrywa ekologię od strony gospodarki i aktywizmu. Wśród prezentowanych odcinków znajdziemy także rozmowy o istocie zrównoważonego rozwoju w modzie.

Fashion Revolution

Fashion Revolution to trzy odcinku podcastu o mrocznym obliczu przemysłu modowego. Dziennikarka Tamsin Blanchard rozmawia z badaczami, pracownikami przemysłu odzieżowego, aktywistami, ekspertami ds. łańcucha dostaw oraz politykami. Dochodzenie ujawnia problemy generowane przez modę oraz wskazuje drogę do niezbędnego wprowadzenia zmian w systemie społecznym i gospodarczym. Seria jest dostępna na platformach iTunes oraz ACAST.

Odpowiedzialna moda

O “Odpowiedzialnej Modzie” pisaliśmy już w kontekście najlepszych podcastów modowych według redakcji Fashion Biznes. Podcast prowadzi Katarzyna Zajączkowska, autorka książki “Odpowiedzialna moda”. Audycja dotyczy świadomości ekologicznej w kontekście mody, wyzysku w branży i patologiach fast fashion, przez które biznes odzieżowy nie może funkcjonować poprawnie. Między treściami edukacyjnymi podcastu znajdziecie porady na temat stylu i luźne rozmowy o modzie z ciekawymi gośćmi.

Przeczytaj też: 7 najciekawszych podcastów o modzie według redakcji Fashion Biznes

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Newsletter

FASHION BIZNES