REKLAMA

10 filmów o modzie do obejrzenia w weekend

REKLAMA

Seriale i filmy o modzie są ładunkiem wiedzy o znanych projektantach i markach. Dzięki nim możemy nie tylko poznać ciekawostki ważne dla historii mody, ale również zwizualizować wydarzenia czy rozmowy, które miały wpływ na dzisiejsze postrzeganie branży. Oto lista dokumentów, seriali i filmów o modzie, które w formie przyjemnej dawki informacji pozwalają zobaczyć ten niezwykły świat od kulis. 

“Biały blask: Historia Ambercrombie & Fitch” 2022

“Biały blask” to nowy dokument Netflixa dotyczący firmy odzieżowej Abercrombie & Fitch. Marka zyskała ogromną popularność pod koniec lat 90, jednak cień na jej sławę rzuciły kontrowersje związane z metodami marketingowymi i postępującą dyskryminacją. Docelową grupą odbiorców marki mieli być piękni ludzie, a wdrażana (o dziwo) selekcja wpływała krzywdząco na pracowników i klientów Abercrombie & Fitch, których wypowiedzi usłyszycie w dokumencie.

“Dom Gucci” 2021

Film “Dom Gucci” przedstawia historię Patrizii Reggiani. Obrazuje jej nieszablonowość oraz pasję do odkrywania rodzinnego dziedzictwa. Podczas seansu przyglądamy się spirali okrucieństw. Zdrad. Zemsty. A na samym końcu również morderstwa… Film inspirowany jest historią rodziny budującej włoskie imperium mody.

„Olivier Rousteing: Cudowne dziecko świata mody” 2019

“Wonder Boy” to niezwykle poruszający film dokumentalny o francuskim projektancie i dyrektorze kreatywnym marki Balmain. Olivier Rousteing został adoptowany przez francuskie małżeństwo, gdy miał rok i nigdy nie dowiedział się skąd pochodzi. Reżyserka Anisse Bonnefont towarzyszyła mu z kamerą podczas prób odnalezienia swoich biologicznych rodziców, a jednocześnie przy pracy nad nową kolekcją. Ten bardzo intymny i osobisty film o poszukiwaniu swoich korzeni i odkrywaniu tożsamości dyktowanej przez przeszłość jest dostępny na platformie Netflix.

„Coco Before Chanel” 2009

“Coco Before Chanel” to portret najsławniejszej projektantki na świecie z czasów, kiedy nie miała jeszcze niczego. Biografia została wyreżyserowana przez Anne Fontaine, a w rolę Coco wciela się Audrey Tatou, znana m.in. z “Amelii”. Filmy o modzie według Coco Chanel są zawsze interesujące, jednak w produkcji Fontaine szczególnie zadbano o kostiumy. Ubrania na potrzeby “Coco Before Chanel” zostały stworzone przez niesamowitą Catherine Leterrier, z pomocą Karla Lagerfelda.

„Unzipped” 1995

„Unzipped” to film dokumentujący pracę projektanta Isaaca Mizrahi nad nową kolekcją. Jesteśmy świadkami krojenia materiału, upinania go na modelce, tworzenia scenografii. Możemy wejść w umysł projektanta, zobaczyć jaki ogrom pracy towarzyszy pokazowi. Film dosłownie pokazuje kulisy pokazu mody, a jak mówi sam Mizrahi: „To najważniejsze 20 minut dla projektanta”.

Dior and I 

“Dior and I” to spojrzenie za kulisy przygotowań pierwszej kolekcji haute couture Rafa Simonsa dla Diora. Reżyserem produkcji jest Frederic Tcheng, który stworzył video-portrety m.in. Valentino, Halstona i Diany Vreeland. Tcheng doskonale ujmuje nerwową atmosferę 8-mio tygodniowych przygotowań do pokazu i towarzyszące im problemy w komunikacji, jako, że Simons nie mówił po francusku. Zdecydowanie must-watch! 

„The September Issue” 2009

Każdy szanujący się pasjonat mody powinien obejrzeć ten film i wiedzieć czym jest September Issue. Kamera zabiera nas do redakcji biblii mody, gdzie powstaje najważniejszy i najobszerniejszy numer magazynu. Jak podkreśla sama redaktor naczelna Anna Wintour, wrzesień jest styczniem mody. Wszystko się wtedy zmienia, a owe zmiany dyktuje oczywiście Vogue. Jako widzowie uczestniczymy w konferencjach i sesjach zdjęciowych. Później otrzymujemy zaproszenie od Wintour na poranną rundę w tenisa i jajecznicę. 

„McQueen” 2018

Film ukazuje życie Alexandra McQueena od fantastycznego debiutu do tragicznego kresu. To portret młodego projektanta, który zrewolucjonizował świat mody, a z pokazów uczynił spektakle nie z tej ziemi. Realizacja uwypukla obraz stopniowej destrukcji i ogromnej samotności projektanta, której, jak się okazuje, nie są w stanie uleczyć nawet najpiękniejsze rzeczy i ludzie. Wszystkie stroje w filmie są istną ucztą dla oka – projektant tworzył sztukę w najlepszym tego słowa znaczeniu.

„Halston” 2021

Miniserial dostępny na platformie Netflix został poświęcony Halstonowi, ikonie świata modowego lat 70-tych. Realizacja składająca się z 5 odcinków to pokaz prawdziwej dekady rozpusty w pigułce – niebezpieczny seks, narkotyki, piękne kreacje i Studio 54, czyli wszystko to, czym owe lata były. W roli głównej Ewan McGregor, ubrany w czarny golf z papierosem w dłoni. To zdecydowanie dobry wybór dla osób, które zamiast dokumentów wolą oglądać fabularyzowane filmy o modzie.

Saint Laurent 2014

Saint Laurent to dramat biograficzny o projektancie, który po śmierci Diora przejmuje obowiązki dyrektora w domu mody. Akcja obejmuje 10 lat z biografii Francuza, od 1965 do 1976 roku. Dla Laurenta był to czas najwiekszych sukcesie w karierze modowej, czego zdecydowanie nie można powiedzieć o życiu prywatnym. Produkcja “Saint Laurent” jest warta zobaczenia przede wszystkim ze względu na fakty biograficzne i piękne, estetyczne zdjęcia.

>>> Przeczytaj też Książki o modzie na majówkę – co warto przeczytać?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

REKLAMA
REKLAMA