REKLAMA
książki o modzie

Książki o modzie na długi weekend – co warto przeczytać?

REKLAMA

Kompendium wiedzy o dobrym stylu od szefowej jednej z polskich marek. Przewodnik po slow fashion, który pozwala zmienić myślenie o modzie i własnej szafie. Fascynująca opowieść o tym, skąd w II RR czerpano pomysły i na ile oryginalna była polska moda w międzywojniu. Oto książki o modzie, które warto przeczytać w długi weekend 2023!

“Odpowiedzialna moda” Katarzyna Zajączkowska (wyd. Znak Koncept)

Przemysł modowy to jedna z najbardziej zanieczyszczających środowisko gałęzi gospodarki. Co sekundę na wysypisko śmieci trafia śmieciarka wypełniona ubraniami. Nikogo już nie dziwią chińskie rzeki w najmodniejszych kolorach sezonu, wysuszone jeziora, góry odzieżowych śmieci i słońce widoczne jedynie na telebimie. Szkodzi to zarówno przyrodzie, jak i milionom prawdziwych fashion victims – rolnikom, szwaczkom, dzieciom. Katarzyna Zajączkowska, jedna z najbardziej cenionych w Polsce ekspertek do zrównoważonej mody, autorka bloga i podcastu “Odpowiedzialna moda” radzi, jak wykonać pierwszy krok w kierunku slow fashion, jak korzystać z mody i robić zakupy odpowiedzialnie, nie dając się nabrać na greenwashing . Zastanawiasz się jakie książki o modzie warto przeczytać? Na tę warto znaleźć czas.

>>> PRZECZYTAJ TAKŻE Modowi ekoliderzy 2021 – najważniejsze ekologiczne inicjatywy ubiegłego roku


“Klasyka z twistem” Patrycja Cierocka-Szumichora

Można powiedzieć, że modę ma w DNA, bo markę Patrizia Aryton, którą od lat kieruje, założyli jej rodzice. Patrycja Cierocka-Szumichora zaprojektowała 25 kolekcji. Bazując na wiedzy i własnych doświadczeniach stworzyła praktyczny poradnik o budowaniu własnego stylu. “Klasyka z twistem” daje odpowiedź na pytania o to dlaczego hiperpoprawność w obecnych czasach nie jest potrzebna ani w modzie, ani w życiu. I dlaczego w tworzeniu stylu najważniejsza jest nasza osobowość. Jak łączyć ze sobą kolory? Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Jak nosić elegancki płaszcz? Czym różni się business casual od smart casual? Tutaj znajdziesz odpowiedź.


“Manekin w peniuarze. Moda w II RP” Magdalena Idem (wyd. Czarne)

Przenieś się w czasy, kiedy krawcowa była zawodem przyszłości, swoje podwoje otwierał Herse, pierwszy polski dom handlowy z prawdziwego zdarzenia, a kobiety chcą się ubierać jak gwiazda kina niemego, Zula Pogorzelska. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie przez ile ton archiwalnych dokumentów i zdjęć przekopała się Magdalena Idem. Nie wiem ani ile rozmów odbyła, by powstała ta książka. Ale wiem, że przeczytanie jej powinien postawić sobie za punkt honoru każdy kto interesuje się modą. “Manekin w peniuarze” pokazuje nie tylko jak wyglądał świat polskiej mody w latach 20. ubiegłego wieku. Przede wszystkim odkrywa jakie mechanizmy nim rządziły. Była i rywalizacja, i kompleksy i wielkie aspiracje. Cieszę się, że zostało to opisane w książce i mam nadzieję, że ktoś dostrzeże w tym potencjał na film!

Przeczytaj także: Niezwykła kobieta i ikona polskiej mody. Kim jest Grażyna Hase? 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES