REKLAMA

Zwolniono go z Diora, więc założył własną markę. Jak Yves Saint Laurent zdobył uznanie?

REKLAMA

Yves Saint Laurent w młodym wieku rozpoczął karierę i wcześnie osiągnął sukces. W życiu jednak spotkało go wiele nieszczęścia i rozczarowań. Mimo chwilowych niepowodzeń, nigdy się nie poddał i do dziś dla wielu stanowi inspirację. Jak stał się tak popularnym projektantem? Poznajcie jego burzliwą historię kariery.

Kariera Yves Saint Laurenta

Yves Saint Laurent (czyli właściwie Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent) urodził się 1 sierpnia 1936 w Oranie w Algierii, jako syn pary Francuzów. Choć dorastał w willi nad Morzem Śródziemnym, nie miał szczęśliwego dzieciństwa, gdyż różnił się od swoich rówieśników. Jak wspominał: “Moi koledzy z klasy widzieli, że nie jestem taki, jak oni. Przez to zrobili ze mnie swojego kozła ofiarnego. Bili mnie lub zamykali w toalecie. W przerwie chowałem się w kaplicy lub prosiłem o możliwość pozostania samotnie w klasie”. Zaczął wtedy coraz bardziej stronić od otoczenia. Zajął się tworzeniem. Lubił tworzyć papierowe lalki i projektował sukienki dla swojej mamy oraz dwóch młodszych sióstr.

Kiedy miał 17 lat, z teczką rysunków przybył do Paryża. Zwyciężył w konkursie na projekt sukienki koktajlowej, a potem zapisał się do Fédération Française de la Couture. Następnie redaktor naczelny “Vogue’a” poznał go z Christianem Diorem. Znany projektant zatrudnił nastolatka, jednak przez rok Yves Saint Laurent jedynie dekorował butik i projektował akcesoria. Ostatecznie pozwolono mu przedstawić pomysły do kolekcji haute couture, a z każdym kolejnym sezonem coraz więcej jego szkiców było akceptowanych przez Diora. Finalnie w sierpniu 1957 roku Christian Dior spotkał się z matką Saint Laurenta, by powiedzieć jej, że chciałby, żeby to jej syn zastąpił go na stanowisku. Kobietę zdezorientowała ta informacja, ponieważ Dior miał wówczas jedynie 52 lata. Najwidoczniej przeczuwał swoje odejście, ponieważ w październiku tego samego roku zmarł w uzdrowisku w północnych Włoszech na zawał serca.

Zobacz także: Fenomen króla włoskiej elegancji. Jak Giorgio Armani osiągnął sukces?

Rewolucyjne projekty YSL

Yves Saint Laurent miał zaledwie 21 lat, gdy stał się głównym projektantem domu mody Dior. Jego wiosenna kolekcja Trapeze z 1958 roku uratowała markę przed bankructwem. Dwie następne linie niestety nie cieszyły się już takim zainteresowaniem. Finalnie w 1960 roku projektant został powołany do służby w armii francuskiej podczas wojny o niepodległość Algierii. Po 20 dniach w wojsku, młody designer trafił do szpitala wojskowego, przez to, jak traktowali go współtowarzysze-żołnierze z powodu jego homoseksualizmu. To właśnie tam dowiedział się, że został zwolniony z Diora, co tylko pogorszyło jego stan. Finalnie podano mu duże dawki środków uspokajających i psychoaktywnych oraz poddano terapii elektrowstrząsami. Wtedy zaczęły się jego zaburzenia psychiczne i problemy z nadużywaniem narkotykó.

Po zwolnieniu ze szpitala w listopadzie 1960 roku, Saint Laurent pozwał Diora za złamanie kontraktu i wygrał. Po okresie rekonwalescencji, on i jego partner Pierre Bergé założyli własny dom mody. Marka szybko zaczęła zdobywać popularność – najpierw dzięki dopracowanym krojom garniturów, a potem rewolucyjnym projektom dla kobiet, dostosowanym do ich potrzeb. Choć były to lata rewolucji seksualnej, Yves Saint Laurent postanowił ubrać płeć piękną w typowo męskie elementy garderoby. Mówił: “Chciałem, żeby kobiety miały taką samą podstawową garderobę, jak mężczyzna. Marynarka, spodnie i garnitur są takie funkcjonalne. Wierzyłem, że kobiety tego chcą i miałem rację”.

Wprowadził wiele zmian w branży modowej i był pierwszym francuskim projektantem haute couture, który stworzył pełną linię prêt-à-porter. W latach 70. uchodził za najwybitniejszego projektanta na świecie, a w 1983 roku został pierwszym żyjącym projektantem mody, który został uhonorowany indywidualną wystawą w Metropolitan Museum of Art. Yves Saint Laurent odszedł na emeryturę w styczniu 2002 roku, w 44-lecie rozpoczęcia swojej kariery. Zmarł 1 czerwca 2008 w swoim domu w Paryżu w wieku 71 lat. Po kremacji jego prochy miano rozsypać w ogrodzie willi Saint Laurenta w Marrakeszu.

Przeczytaj również: Gianni Versace zginął 25 lat temu. Jak udało mu się stworzyć markę, która do dziś jest prestiżowa?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES