noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Na zdjęciu widzimy uśmiechniętego Gianniego Versace.

Gianni Versace zginął 27 lat temu. Jak udało mu się stworzyć markę, która do dziś jest prestiżowa?

REKLAMA
noSlotData

Gianni Versace zmarł tragicznie na schodach swojej luksusowej willi w Miami Beach po tym, jak seryjny zabójca oddał w jego kierunku dwa strzały. W dniu swojej śmierci miał 50 lat. Jak wyglądała jego droga na szczyt modowego biznesu?

Dzieciństwo Gianniego Versace

Gianni Versace urodził się 2 grudnia 1946 roku we włoskim mieście Reggio Calabria. Był owocem związku krawcowej i właścicielki sklepu z odzieżą oraz sprzedawcy węgla. Wychowywał się z trójką rodzeństwa. Wiadomo, że jako dziecko lubił przyglądać się swojej mamie przy pracy i spędzać czas w jej butiku. Dzięki temu mając zaledwie 9 lat zaprojektował pierwszą sukienkę. Fascynował się modą, a szczególnie kostiumami śpiewaków w operze. Choć w czasach szkolnych nie był dobrym uczniem, gdy dorósł studiował architekturę. Równocześnie cały czas pomagał mamie w pracy. To zaprocentowało, ponieważ pewien producent odzieży zlecił mu zaprojektowanie kolekcji. Wówczas Gianni przeprowadził się do Mediolanu i rozpoczął nowe życie. Tam współpracował z różnymi markami, a jego pomysły wzbudzały duże zainteresowanie. Szybko dorobił się także sporego majątku.

– Moim celem jest dać kobietom szansę pokazania ich indywidualności, stania się tym, kim chcą być naprawdę. Myślę, że kobiety po prostu chcą czuć się piękne

– mawiał Gianni Versace.

Zobacz także: Fenomen króla włoskiej elegancji. Jak Giorgio Armani osiągnął sukces?

Jakie były początki kariery Gianniego Versace?

W 1976 roku Gianni sciągnął do Mediolanu swoje rodzeństwo, ponieważ zapragnął założyć własną markę. Chciał, aby to była rodzinna firma. Jego starszy brat Santi, który ukończył ekonomię, skupił się zatem na sprawach finansowych, natomiast siostra Donatella miała się zająć reklamą. Już dwa lata później powstał pierwszy sklep Versace przy Via della Spiga w Mediolanie. Gianni pokazał też wówczas debiutancką kolekcję domu mody, którą zachwycili się fashioniści. Jego styl szybko stał się rozpoznawalny, ponieważ tworzył dla silnych, pewnych siebie i niezależnych finansowo kobiet. Wiadomo, że inspirował się historią sztuki, architekturą, a przede wszystkim kulturą starożytnej Grecji.

Szybko zdobył międzynarodową popularność przez swoje nowatorkie pomysły, Był rewolucjonistą i te projekty, które najpierw wywoływały kontrowersje, później stawały się wyznacznikiem dla innych. Do kampanii reklamowych angażował najlepsze modelki, przez co wykreował erę supermodelek. Współpracował z takimi pięknościami, jak m.in. Naomi Campbell, Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Cindy Crawford, Kate Moss i Carla Bruni. Jego projekty charakteryzował seksapil i mimo, że oskarżano go o wulgaryzm, on wcale się tym nie przejmował.

Przeczytaj również: Rośnie popyt na towary luksusowe mimo wojny i inflacji. “Ludzie chcą znów żyć normalnie”

Jak zginął Gianni Versace?

Gianni Versace odnosił wielkie sukcesy i cieszył się powszechnym poważaniem w świecie mody, kiedy dosięgnęła go niespodziewana śmierć. Seryny zabójca Andrew Cunanan oddał do niego dwa strzały z pistoletu, gdy ten był na schodach swojej willi. Projektant zmarł 15 lipca 1997 roku, czyli już 26 lat temu. Mimo upływu czasu, jego dom mody nadal jest niezwykle popularny. To zasługa Donatelli Versace, która otrzymała 20% udziałów w firmie oraz zajęła miejsce zmarłego brata.

– Nie interesuj się trendami. Nie doprowadź do tego, aby moda Tobą zawładnęła. To ty decydujesz kim jesteś, co chcesz przekazać sposobem w jaki się ubierasz i w jaki żyjesz

– radził Gianni Versace.

Czym wyróżniają się projekty Gianniego Versace?

Styl Versace od kilkudziesięciu lat pozostaje niezmiennie pełen przepychu i luksusu. Założyciel marki czerpał inspirację z architektury, głównie epoki baroku. Gianni Versace tworzył kreacje podkreślające piękne kobiece kształty. Projekty marki charakteryzowały się dopasowanymi fasonami i głębokimi dekoltami. W swoich projektach odważnie łączył skórę, koronki, ćwieki i kryształy, tworząc unikalne, bogato zdobione kreacje. Donatella Versace kontynuując dziedzictwo brata dodała marce rockowy pazur. W jej projektach pojawiają się elementy inspirowane muzyką rockową, co nadało marce nowoczesny charakter.

Zdjęcie główne: instagram.com/donatella_versace/

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES