noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Kobieta w biurze pracująca przed dwoma monitorami komputera

Nowe przepisy BHP dla pracowników biurowych. Pozostało tylko kilka dni, by je wdrożyć!

REKLAMA
noSlotData

17 maja 2024 roku mija termin na dostosowanie stanowisk pracy przy komputerach do nowych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Nowe rozporządzenie, które weszło w życie w listopadzie 2023 roku, wprowadziło szereg zmian, których celem jest poprawa komfortu i bezpieczeństwa pracowników biurowych.

W listopadzie 2023 r. weszło w życie rządowe rozporządzenie, które określa nowe wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) dla stanowisk komputerowych. Pracodawcy mieli 6 miesięcy na dostosowanie istniejących stanowisk pracy do nowych przepisów.

Dowiedz się więcej: Korzystne zmiany dla osób pracujących przed komputerem. Dodatkowy sprzęt i nawet 300 złotych dofinansowania

Zmiany BHP dla osób pracujących na komputerze

Nowe przepisy wprowadziły  szereg zmian. Chodzi przede wszystkim o obowiązek wyposażenia pracowników w monitory, klawiatury i myszy. Dotyczy to stanowisk, na których pracownicy korzystają z laptopów przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Nowe przepisy przewidują dwa warianty wyposażenia stanowiska pracy. Oznacza to, że pracownik korzystający z laptopa może otrzymać albo dodatkowy monitor stacjonarny albo podstawkę pod laptopa. W przypadku wybrania tej drugiej opcji, pracodawca nie jest w obowiązku wyposażania pracownika w dodatkowy monitor. 

Wyposażenie stanowiska pracy – szczegółowe wymagania

Rozporządzenie określa szczegółowe wymagania dla dodatkowego wyposażenia stanowiska pracy, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo pracownikowi. Oto najważniejsze z nich:

Pozycja monitora

Monitor powinien być ustawiony tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika. Pozycja monitora nie powinna wymuszać nienaturalnych ruchów głowy i szyi. Monitor powinien być ustawiony względem źródeł światła w taki sposób, aby zminimalizować odbicia i olśnienia.

Klawiatura

Konstrukcja klawiatury powinna umożliwiać pracownikowi przyjęcie pozycji, która nie powoduje zmęczenia mięśni kończyn górnych podczas pracy.

Przepisy dotyczące mebli biurowych

Od 17 maja 2024 r. pracodawcy muszą bezwzględnie stosować się do nowych wymagań BHP dotyczących wyposażenia stanowisk komputerowych. Oprócz monitorów, klawiatur i podstawek, nowe przepisy obejmują również biurka i krzesła.

Jakie są minimalne wymagania dla mebli biurowych?

 • Biurko:
  • Powierzchnia blatu musi być matowa.
 • Krzesło:
  • Musi zapewniać stabilność.
  • Siedzisko i oparcie muszą być regulowane na wysokość.
  • Oparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa musi być regulowane na wysokość i kąt pochylenia.
  • Wymiary oparcia i siedziska muszą zapewniać wygodną pozycję ciała.
  • Krzesło musi się obracać o 360 stopni wokół osi pionowej.

Zdjęcie główne: Unsplash

Przeczytaj również: Czterodniowy tydzień pracy w modzie? Zmiany są na horyzoncie

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES