Sheryl Sandberg odchodzi z Facebooka. Poznajcie historię tej wpływowej kobiety w amerykańskim biznesie

Sheryl Sandberg to jedna z najbardziej wpływowych osób w branży internetowej. Amerykańska bizneswoman jest byłą szefową personelu Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych, a od 2008 jest szefem operacyjnym (COO) Facebook Inc. czyli Meta Platforms. Ostatnio było o niej głośno za sprawą skandalu. Teraz kobieta ogłosiła, że opuszcza firmę po kilkunastu latach współpracy.

Kariera Sheryl Sandberg

W dzieciństwie nic nie wskazywało na to, że Sheryl Sandberg będzie wielką kobietą sukcesu. Urodziła się jako najstarsza z trójki dzieci okulisty i nauczycielki języka francuskiego. W liceum była dobrą, choć nie najlepszą uczennicą. Ukończyła je zajmując 9. miejsce w swojej klasie. Dodatkowo jednak została członkiem National Honor Society, była przewodniczącą drugiej klasy i uczyła aerobiku. Następnie dostała się na Uniwersytet Harvarda, który w 1991 roku ukończyła z wyróżnieniem na wydziale ekonomii. Należała wtedy również do najstarszego akademickiego stowarzyszenia honorowego w Stanach Zjednoczonych, Phi Beta Kappa. Była asystentką badawczą w Banku Światowym, a potem uczyła się w Harvard Business School.

Po szkole dyplomowej doradzała w zakresie zarządzania w firmie McKinsey & Company. Po roku w tamtym miejscu zaczęła współpracę ze swoim byłym profesorem, Lawrencem Summersem, który był wówczas sekretarzem skarbu Stanów Zjednoczonych. U władzy był wtedy prezydent Bill Clinton. Następnie dołączyła do Google, gdzie była odpowiedzialna za sprzedaż produktów online. W czasie swojej pracy w najpopularniejszej na świecie wyszukiwarce powiększyła zespół ds. reklamy i sprzedaży z 4 do 4000 osób. W 2008 roku Mark Zuckerberg mianował ją z kolei na COO Facebooka.

Przeczytaj także: Whitney Wolfe Herd: Od Tindera do miliarderki. Ta kobieta zmieniła świat randkowania on-line

Sheryl Sandberg w Facebooku

Po dołączeniu do firmy Sheryl Sandberg zaczęła zastanawiać się, jak sprawić, by Facebook był opłacalny. Postawiła na dyskretne wyświetlanie reklam i do 2010 roku Facebook stał się rentowny. Dwa lata później została ósmym członkiem (i pierwszą kobietą) w zarządzie Facebooka. W 2014 roku poinformowano z kolei, że Sandberg sprzedała ponad połowę swoich udziałów w firmie, odkąd ta weszła na giełdę. Zostało jej ok. 17,2 mln akcji, co stanowi 0,5 proc. udziałów w spółce o wartości ok. 1 mld dolarów. Nadal jednak nadzoruje działalność biznesową, w tym sprzedaż, marketing, zasoby ludzkie, politykę publiczną i komunikację. Jej koncentracja na pozycjonowaniu Facebooka jako platformy reklamowej dla małych firm pomogła zwiększyć przychody z reklam o 21 proc. w 2020 r., do 84,2 mld USD.

Zobacz też: Założyciel New Look zainwestował w start-up dwójki Polaków. Ich pomysł dotyczy mody cyrkularnej

Skandal z udziałem bizneswoman

Ostatnio było głośno o Sheryl Sandberg za prawą skandalu dotyczącego jej życia prywatnego. Bizneswoman ma za sobą bowiem kilka głośnych związków. W 1994 roku rozwiodła się po rocznym małżeństwie z Brianem Kraffem. W 2004 roku wyszła za mąż za Dave’a Goldberga – wówczas dyrektora w Yahoo! a później CEO SurveyMonkey. Urodziła mu dwójkę dzieci – syna i córkę. W 2015 roku niestety mężczyzna niespodziewanie zmarł. Najpierw media obiegła informacja, że przyczyną był uraz głowy podczas upadku z bieżni, gdy para przebywała na wakacjach w Meksyku. Później okazało się, że cierpiał na arytmię. Następnie Sheryl była związana przez 3 lata z dyrektorem generalnym Sandberg i Activision Blizzard, Bobbym Kotickiem. W 2020 roku z kolei ogłosiła, że tworzy relację z CEO Kelton Global, Tomem Bernthalem.

Niedawno okazało się, że bizneswoman mogła nadużywać swojej pozycji. “The Wall Street Journal” ujawnił, że Sandberg wykorzystała swoje wpływy, by zablokować powstanie dwóch artykułów w “Daily Mail” dotyczących jej byłego partnera. W 2016 r. i ponownie w 2019 r. skontaktowała się z dziennikarzami, by nie publikowali tekstu o tym, że ex dziewczyna Bobby’ego Koticka uzyskała wobec niego tymczasowy zakaz zbliżania się w 2014 roku. Sheryl podobno twierdziła, że każdy taki materiał może zaszkodzić relacji “Daily Maila” z Facebookiem. Ostatnio korporacja badała tę kwestię, aby sprawdzić, czy kobieta naruszyła politykę firmy.

Przeczytaj również: Stereotypy w pracy – jak z nimi walczyć? “Wciąż pokutuje przekonanie, że kobieta nie umie zarządzać firmą”

Sheryl Sandberg odchodzi z pracy

W środę 2 czerwca media obiegła zaskakująca informacja. Dyrektorka operacyjna Facebooka opublikowała w mediach społecznościowych informację, że opuszcza firmę. Stanie się to już nadchodzącej jesieni. Druga (po Marcu Zuckerbergu) najbardziej rozpoznawalna osoba z Meta Platforms była związana z tym miejscem pracy od 14 lat.

– Nie jestem do końca pewna, co przyniesie przyszłość. (…) Ale wiem, że będzie ona obejmować większe skupienie na mojej fundacji i pracy filantropijnej. Jest to dla mnie ważniejsze niż kiedykolwiek, biorąc pod uwagę, jak krytyczny jest ten czas dla kobiet – napisała Sheryl Sandberg w swoim oświadczeniu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Newsletter

FASHION BIZNES