jak zakryć siwiznę

Jaką farbą do włosów najłatwiej jest zakryć siwiznę?

Siwe włosy kojarzą nam się najczęściej z sędziwym wiekiem, przypadającym na jesień życia. Co jednak, jeśli zaczną pojawiać się zdecydowanie wcześniej niż tuż przed emeryturą? Siwienie to naturalny proces fizjologiczny w naszym organizmie i niestety nie da się z nim wygrać. Z biegiem czasu nasze włosy stracą swój naturalny barwnik i staną się szare – to po prostu część życia. Jednak jeśli siwy odcień na włosach niezbyt nam się podoba lub pojawił się dużo wcześniej, niż powinien i zależy nam, aby go ukryć – nic straconego! Zawsze zostaje jeszcze farba do włosów, która pozwoli nam zakryć siwe pukle. Koloryzacja siwych włosów nie jest jednak taka prosta, jak mogłoby się wydawać – farba do włosów może okazać się nieodpowiednia do właściwej koloryzacji, jeśli nie poświęcimy chwili na właściwy wybór. Jak więc wybrać idealną farbę do włosów, która pomoże nam w walce z siwizną?

Siwe włosy, czyli naturalny stan rzeczy

Pierwsze siwe włosy mogą pojawić się już w okolicach trzydziestki, jednak w skrajnych przypadkach może się wydarzyć nawet tak, że nasze włosy stracą swój naturalny kolor dużo wcześniej. Dlaczego tak się dzieje? Włosy zawierają swój pigment koloryzujący, odpowiedzialny za ich naturalny odcień. Jest to melanina, barwnik znany również z obecności w naszej skórze. Z biegiem czasu jej ilość zaczyna maleć, przez co barwa włosów zaczyna się zmieniać. Z początku nie zauważymy wielkiej różnicy, jednak im bardziej zacznie postępować ten proces, tym bardziej przyda nam się farba do włosów

Siwizna a farba do włosów

Barwa włosa pozbawionego pigmentu nie jest jedynym czynnikiem rozróżniającym siwego włosa od tego, który jeszcze nie utracił barwnika. Niestety cierpi także ich wytrzymałość, elastyczność i trwałość. Wynika to z naruszenia łusek tworzących strukturę włosa. Ze względu na to, że znajdują się w nich uszkodzenia, włos nie może utrzymać prawidłowej dla siebie ilości substancji odżywczych i traci swoje naturalne nawilżenie. W ten sposób siwizna nie odróżnia się od reszty czupryny tylko kolorem, ale również właściwościami, tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę, jaka farba do włosów nada się na naszą głowę, by jeszcze bardziej nie nadwyrężyć włosów. 

Farba do włosów – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zgodnie z tym, co zostało napisane powyżej, siwe włosy znacznie różnią się zapotrzebowaniem niż włosy, które jeszcze nie utraciły swojego barwnika. Z tego względu farba do włosów może nie zadziałać jednakowo na całą powierzchnię naszej głowy i zostawić odróżniające się, siwe pasma w nieco innym kolorze niż nasz naturalny. Dotyczy to zwłaszcza osób o ciemnych włosach, gdyż to właśnie one stosunkowo najciężej poddają się zabiegom koloryzującym. Żeby tego uniknąć, warto jest postawić na sprawdzone rozwiązania renomowanych producentów, takich jak farba do włosów Garnier. Wybierając dobre jakościowo produkty, możemy mieć pewność, że nic nas nie zaskoczy podczas zabiegów koloryzujących. 

Naturalny kolor… czy może zupełnie inny? Jaka farba do włosów?

Czasami jednak nasze włosy są zbyt uparte i nie chcą poddać się zabiegom koloryzującym tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. W efekcie na naszej głowie pojawią się widoczne różnice kolorystyczne pomiędzy różnymi puklami włosów, zwłaszcza jeśli obszar farbowany będzie nieopodal miejsca, gdzie nasze włosy jeszcze nie utraciły swojego pigmentu. 

W celu zapobiegania takim sytuacjom niektórzy decydują się na nieco ekstrawagancji i zupełnie zmieniają swój naturalny kolor – dzięki temu ciężej będzie zauważyć, które obszary włosów zostały poddane koloryzacji, a które nie. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto pamiętać, że na jasnych włosach siwizna również będzie mniej widoczna, nawet wtedy, kiedy zacznie się z nich zmywać farba do włosów. Jeśli więc masz ciemną fryzurę, może dobrym pomysłem będzie jej rozjaśnienie – dzięki temu siwizna wtopi się w resztę włosów i dłużej pozostanie niezauważona. 

Przy pielęgnacji siwych włosów zwróćmy uwagę nie tylko na wybór farby do włosów. Siwizna jest znacznie bardziej zniszczona i słucha niż włosy, które nie utraciły jeszcze melaniny. W celu ich wzmocnienia, dobrze sprawdzi się regularne olejowanie, dzięki któremu będziemy mieli pewność, że włosy zostaną utrzymane w dobrej kondycji niezależnie od ich koloru.

Tekst powstał we współpracy z partnerem

Newsletter

FASHION BIZNES