Chcesz zostać liderem w biznesie? Te książki w tym pomogą

Nikt z nas nie rodzi się liderem, ale można się nauczyć, jak nim zostać. Istnieją liczne kursy i szkolenia, które wzmagają pożądane u przywódców cechy. Niektóre umiejętności można jednak nabyć mniejszym kosztem. Mogą w tym pomóc liczne książki napisane przez prawdziwych specjalistów.

“Leadership: Six Studies in World Strategy” Henry Kissinger

Henry Kissinger to niemiecko-amerykański polityk, dyplomata i profesor nauk politycznych Uniwersytetu Harvarda. Był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego i sekretarzem stanu podczas prezydentury Richarda Nixona oraz Geralda Forda. W 1973 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za swój wkład podczas negocjacji w czasie konfliktu w Wietnamie. Napisał wiele książek, a jedną z nich jest “Leadership: Six Studies in World Strategy”. Ta anglojęzyczna publikacja o stosunkach międzynarodowych skupia się na sześciu przywódcach z XX wieku. “Wall Street Journal” określił, że książka reprezentuje “interesujący zbiór historycznych studiów przypadków i biografii politycznych”, choć według niektórych opisy są niekompletne i zbieżne z poglądami dyplomaty.

“O fotografii” Susan Sontag

Susan Sontag to amerykańska pisarka, eseistka, krytyczka społeczna i aktywistka praw człowieka. Jej książki przetłumaczono na ponad 30 języków. Jedną z nich jest najważniejsza w historii publikacja poświęcona fotografii. W “O fotografii” intelektualistka bada znaczenie i funkcję fotografii we współczesnym świecie. Analizuje prace wybitnych fotografów, przytacza teksty pisarzy i filozofów, a także opisuje, w jakim stopniu fotografia interpretuje rzeczywistość i jak zjawisko fotografii zmieniło nasz sposób postrzegania świata.

Zobacz także: Jak uniknąć wypalenia zawodowego? Sprawdź skuteczne rady

“Wiek nie-pokoju. Współzależność jako źródło konfliktu” Mark Leonard

Mark Leonard to brytyjski politolog i pisarz. Jest dyrektorem Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych, którą założył w 2007 roku. Jako czołowy ekspert od stosunków międzynarodowych, przebywał w wielu miejscach, w których decyduje się o przyszłości naszej cywilizacji. Na stronach książki “Wiek nie-pokoju. Współzależność jako źródło konfliktu” zawarł swoje doświadczenia i analizy. Próbuje w niej zrozumieć, dlaczego globalizacja niekoniecznie sprawiła, że nasz świat stał się bezpieczniejszy i bardziej dostatni. Bada, jak można zbudować bardziej obiecującą przyszłość.

“Haben: The Deafblind Woman Who Conquered Harvard Law” Haben Girma

Haben Girma jest amerykańską obrończynią praw osób niepełnosprawnych. Została pierwszym głuchoniewidomym absolwentem Harvard Law School. W książce “Haben: The Deafblind Woman Who Conquered Harvard Law” została opisana jej niezwykła historia i droga z życia w izolacji do tego na światowej scenie. Odkryła swoją odwagę, gdy w dzieciństwie zmierzyła się z bykiem, którego nie widziała. Postanowiła działać, kiedy słuchała wstrząsających doświadczeń rodziców podczas trzydziestoletniej wojny Erytrei z Etiopią. Poszukiwała wiedzy i podróżowała po świecie. Zdeterminowana posiadła wiele umiejętności i dziś definiuje niepełnosprawność jako szansę na innowacje.

“Sztuka odwlekania. Poradnik efektywnego guzdrania się, marudzenia i przekładania na później” John Perry

John Perry jest emerytowanym profesorem filozofii na Uniwersytecie Stanforda oraz na Uniwersytecie Kalifornijskim. Wniósł znaczący wkład w świat filozofii. Napisał 9 książek, a “Sztuka odwlekania. Poradnik efektywnego guzdrania się, marudzenia i przekładania na później” jest ostatnią z nich. To pełen uroku i ironicznego humoru poradnik, w którym John Perry nawiązuje do pojęcia akrazji (tajemnej siły sprawiającej, że działamy wbrew własnym celom) i udowadnia, że “guzdrała” to tak naprawdę “pracuś” pod przykrywką.

Przeczytaj również: Jaki wpływ na kreatywność ma nuda? “Daje nam możliwość pewnej refleksji”

“The Barbary Coast: An Informal History of the San Francisco Underworld” Herbert Asbury

Herbert Asbury był amerykańskim dziennikarzem i pisarzem. Znany był przez swoje książki opisujące zbrodnie w XIX i na początku XX wieku. “The Barbary Coast: An Informal History of the San Francisco Underworld” to kronika o narodzinach San Francisco – gwałtownej eksplozji, z której powstało młode i dzikie miasto. Opowieść porusza tematy hazardu, prostytucji i korupcji. W czasach swojej świetności Wybrzeże Barbary było bowiem kwitnącym gospodarczo miejscem, odwiedzanym przez poszukiwaczy złota i żeglarzy z całego świata.

“The Power of Crisis: How Three Threats – and Our Response – Will Change the World” Ian Bremmer

Ian Bremmer jest amerykańskim politologiem i autorem, który koncentruje się na globalnym ryzyku politycznym. Opublikował 11 książek. W “The Power of Crisis: How Three Threats – and Our Response – Will Change the World”, czyli bestsellerze “The New York Times” z tego roku, pisarz wyciąga wnioski z globalnych wyzwań ostatnich 100 lat (w tym z pandemii). Pokazuje, jak możemy zareagować na trzy wielkie problemy rozwijające się w ciągu następnej dekady. Jakie? Otóż globalne kryzysy zdrowotne, transformacyjne zmiany klimatyczne i rewolucję sztucznej inteligencji. Przewiduje, że w nadchodzących latach ludzkość zmierzy się z wirusami bardziej śmiercionośnymi i zaraźliwymi niż Covid-19. Nasilające się zmiany klimatyczne spowodują z kolei ucieczkę milionów uchodźców i zmuszą nas do zmiany sposobu, w jaki żyjemy na co dzień. Nowe technologie zmienią natomiast porządek geopolityczny, zakłócając nasze źródła utrzymania i destabilizując społeczeństwa.

“Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy” Bill Gates

Billa Gatesa chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Amerykański informatyk, przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel korporacji Microsoft wydał trzy książki. W publikacji z 2021 roku “Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy” twierdzi, że tylko zatrzymanie emisji gazów cieplarnianych może uratować świat przed katastrofą. Opisał w niej swój plan i wezwanie do działania. To owoc dziesięciu lat badań nad przyczynami i skutkami zmian klimatycznych we wspólpracy z ekspertami w dziedzinach fizyki, chemii, biologii, inżynierii, politologii i finansów. 

“From Strength to Strength: Finding Success, Happiness, and Deep Purpose in the Second Half of Life” Arthur C. Brooks

Arthur C. Brooks jest amerykańskim pisarzem, mówcą publicznym i naukowcem. To autor dwunastu książek. W publikacji z tego roku pt. “From Strength to Strength: Finding Success, Happiness, and Deep Purpose in the Second Half of Life” pomaga ludziom znaleźć większe szczęście w miarę starzenia się i nadchodzących zmian. Tłumaczy, co można zrobić, by z wiekiem czuć spełnienie i sukces. Swoje tezy opiera na naukach społecznych, filozofii, biografiach, teologii i mądrości Wschodu, a także na podstawie licznych wywiadów.

Sprawdź też: Asertywność w miejscu pracy. Jak odmówić szefowi?

Newsletter

FASHION BIZNES