Jaki wpływ na kreatywność ma nuda? “Daje nam możliwość pewnej refleksji”

Obecnie coraz mniej osób się nudzi, ponieważ wolne chwile zabijają korzystaniem z Internetu oraz mediów społecznościowych. Przez współczesną technologę i rozwój multimediów żyjemy w czasach, w których jesteśmy przebodźcowani. Ma to negatywny wpływ na nasz mózg, a okazuje się, że wytchnienie i odpoczynek gwarantuje mu tylko nuda. Co ciekawe, wzmaga ona kreatywność. Jak to możliwe?

Nuda w codzienności

Wiele ludzi żyje aktualnie w ciągłym biegu, bo przez pracę i nadmiar zajęć nie potrafią znaleźć chwili dla siebie. Niekiedy zdarza się jednak, że podczas codziennych czynności się nudzą, co okazuje się dobrym zjawiskiem. Naukowcy udowodnili bowiem, że przedłużający się stan umysłu, w którym mózgowi nie dostarczamy bodźców zewnętrznych, sprawia, że przechodzi on w tzw. stan domyślny (ang. default mode). Co z tego wynika? Otóż nawet monotonne momenty, w których nie mamy pomysłu na jakiekolwiek działanie, mogą być pożyteczne dla naszego umysłu. Mózg w stanie domyślnym zaczyna kreatywnie myśleć i porządkować chaos w głowie. W takich chwilach często przychodzą do głowy najlepsze pomysły i rozwiązania.

– Na poziomie zachowań zaczynamy się zastanawiać: jeżeli mi się nudzi i odczuwam pewien dyskomfort, to zaczynam nabierać wewnętrznej motywacji do tego, żeby coś zrobić, podjąć jakąś aktywność, być może pomyśleć, co w tym momencie byłoby dla mnie atrakcyjne. W związku z czym budzi się nasza kreatywność, budzi się nasza twórczość i powstaje wtedy bardzo dużo ciekawych rzeczy. Zresztą wielu twórców, czy to kultury czy nauki, mówiło o tym, że bardzo dużo najważniejszych dzieł, pomysłów powstało właśnie z nudy

– mówiła psycholog dr Marta Kucharska w rozmowie z PAP.

Zobacz także: Czy wydawanie magazynu drukowanego ma dziś sens?

Czas na kreatywność

Kreatywność to immanentna cecha każdego człowieka, która – niestety – zanika z wiekiem. Dlaczego? Bo zamiast rozwijać ją, uczymy się posługiwać schematami. Kiedy mamy bardzo zorganizowany czas i mnóstwo planów, pozbawiamy się możliwości skupienia na teraźniejszości, co jest dużym błędem.

– Nuda daje nam możliwość pewnej refleksji, doświadczania, też trochę ćwiczenia uważności – czyli koncentrowania się na “tu i teraz” – a także lepszego obserwowania własnego organizmu oraz odpowiadania na jego zapotrzebowanie w danym momencie

– oceniła ekspertka.

Warto zatem nie bać się codziennych obowiązków i nudnych z pozoru czynności, ponieważ to właśnie one są potrzebne naszemu mózgowi. Każdego dnia należy pozwolić sobie na moment obijania, ponieważ dzięki temu umysł będzie mógł kreatywnie myśleć. Co więcej, dobrze pamiętać, choć wielu pracodawców wymaga od swoich pracowników maksymalnej koncentracji przez cały dzień pracy, badania wskazują, że nuda w pracy również wzmaga naszą kreatywność.

Przeczytaj również: Chcesz zostać dziennikarzem modowym? Oto 3 rzeczy, które musisz wiedzieć

Newsletter

FASHION BIZNES