REKLAMA

Polski oddział Shopee przeprowadzi duże zwolnienia. Z jakiego powodu?

REKLAMA

Media obiegła informacja, że firma Shopee planuje zwolnienia i musi pożegnać się z częścią zespołu. Wiadomość ogłosił w poniedziałek 17 października szef polskiego oddziału podczas spotkania z pracownikami firmy. Ian Ho podał również powód tej decyzji.

Azjatycka platforma w Polsce

Shopee pojawiło się w 2015 roku w Azji Południowo-Wschodniej i na Tajwanie. Od tego czasu stało się największą platformą w regionie, z 343 milionami wizyt miesięcznie. Obecnie usługi Shopee są dostępne w kilkunastu krajach – w Singapurze, Malezji, Indonezji, Tajlandii, Wietnamie, Brazylii, Meksyku, Kolumbii, Chile, na Filipinach i Tajwanie, a od września 2021 roku również w Polsce.

W maju tego roku polskie media obiegła reklama z charakterystyczną piosenką “Shopee pi pi pi”. Potem platforma ogłosiła współpracę z piosenkarzem Sławomirem. W ciągu kilku miesięcy polski oddział rozwinął się na tyle, że zajął kilka pięter w warszawskim biurowcu Warsaw Unit. Podobno zatrudniono tam niemal trzy setki pracowników (tak informuje m.in. serwis bankier.pl, choć polski oddział Shopee nigdy nie podawał do wiadomości publicznej, jaką liczbę osób zatrudnia). Są oni odpowiedzialni m.in. za marketing, produkt, finanse, business development czy HR. Teraz okazuje się, że część z nich będzie musiała pożegnać się ze swoim miejscem pracy.

Zobacz także: Chcesz zostać liderem w biznesie? Te książki w tym pomogą

Zwolnienia w polskim oddziale Shopee

W poniedziałek 17 października podczas tzw. town hall, czyli zebrania dla wszystkich pracowników, szef polskiego oddziału ogłosił, że nadchodzą zwolnienia, które obejmą mniej niż 10 proc. pracowników w skali globalnej. Zwalniane mają być osoby z różnych działów. Z jakiego powodu? Otóż, jak podają “Wirtualne Media”, Ian Ho powiedział, że “zwolnienia nie wiążą się z trudną sytuacją polskiego oddziału, ale z niepewnością w zewnętrznym otoczeniu biznesowym całej firmy, w tym z inflacją. Powodem też są kłopoty na innych rynkach”.

– Zaistniałe zmiany wynikają z bieżącej strategii Shopee, której celem jest optymalizacja wydajności operacyjnej na poziomie globalnym. Wszystkie osoby dotknięte zmianami będą objęte wsparciem ze strony firmy

– platforma Shopee poinformowała w oświadczeniu przesłanym Wirtualnemedia.pl.

To pierwsze zwolnienia w polskim Shopee, choć nie pierwsze globalne. Podobne decyzje o zwolnieniach miały już miejsce w innych oddziałach firmy. Wszystko przez globalną sytuację makroekonomiczną, która jest mocno niepewna.

Przeczytaj również: Handel internetowy w Polsce. Jakie są najważniejsze trendy konsumenckie w 2022 roku?

REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES