noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
– Wykorzystanie AI na rynku kapitałowym może być istotnym narzędziem wspierającym inwestorów – powiedział Arkadiusz Gronek z GPW.

AI wesprze inwestorów giełdowych w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Wykorzystanie sztucznej inteligencji na rynku kapitałowym może być istotnym narzędziem wspierającym inwestorów giełdowych w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych – powiedział PAP dyrektor zarządzający IT w GPW Arkadiusz Gronek.

Przeczytaj również: Notowania spółek ze świata mody [giełda]

AI pomoże inwestorom

Dyrektor zarządzający IT w Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) Arkadiusz Gronek w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że narzędzia sztucznej inteligencji (AI) mają coraz większy wpływ na rynek giełdowy w Polsce jak i na świecie. Znajdują one zastosowanie zwłaszcza w przypadku dużych zbiorów danych, które można poddać analizie. Wskazał, że AI jest w stanie przetwarzać “ogromne ilości danych z różnych źródeł, co pozwala na szybką identyfikację trendów i wzorców“.

W przyszłości modele uczenia maszynowego mogą prognozować ruchy cen akcji na podstawie historycznych danych, wzorców zachowań rynkowych, które mogą się powtarzać. Co więcej – sztuczna inteligencja może być wykorzystywana także do analizy nastrojów inwestorów na platformach społecznościowych, a to również może wpływać na decyzje inwestycyjne – stwierdził ekspert. Jak poinformował Gronek, GPW posiada repozytoria danych związanych z funkcjonowaniem rynku (arkusze zleceń, transakcje instrumentami finansowymi), które stanowią istotne źródło informacji w procesie uczenia maszynowego.

Przeczytaj również: Czy w 2024 roku PKB wzrośnie o 3 proc.? Eksperci odpowiadają

Prace nad programem

Przeprowadziliśmy już w tym zakresie projekty badawczo-rozwojowe, które wykazały, że wykorzystanie AI na rynku kapitałowym może stanowić istotne narzędzie wspierające inwestorów giełdowych w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych – przekazał ekspert. “Chcemy te prace kontynuować również we współpracy z partnerami zewnętrznymi, aby poszerzać naszą ofertę produktową i zwiększać aktywność inwestorów indywidualnych“, zapowiedział.

Gronek wskazał, że na GPW rozwijane są obecnie dwa projekty, w których wykorzystywane są modele sztucznej inteligencji. Pierwszym z nich jest “Polski Cyfrowy Operator Logistyczny”, który umożliwia utworzenie platformy logistycznej wykorzystującej narzędzia AI dla optymalizacji kosztów w obszarach transportu i logistyki. – Projekt ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiego łańcucha logistyki i transportu przed presją kapitału zagranicznego – wyjaśnił specjalista.

Drugim rozwijanym projektem jest “Platforma GPW Data”, czyli system wykorzystujący modele AI celem wspierania decyzji inwestycyjnych na rynku kapitałowym. Dyrektor zarządzający IT w GPW poinformował, że bazuje on na metodach uczenia maszynowego. Ma on pozwolić uczestnikom rynku szybciej podejmować decyzje związane z inwestowaniem na giełdzie oraz umożliwić szybkie udostępnianie danych rynkowych, ich analizę i przetwarzanie oraz budowanie przez inwestorów własnych mechanizmów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Unsplash

Przeczytaj również: Czy sztukę generowaną przez AI chronią prawa autorskie?

GPW – informacje

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie – zgodnie z informacjami na stronie GPW – to największa giełda instrumentów finansowych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Łączna wartość obrotów akcjami na głównym rynku wyniosła w 2022 r. 293,1 mld zł, a łączna kapitalizacja spółek krajowych i zagranicznych na głównym rynku na koniec 2022 r. – 1 bln 114 mld zł.

Przeczytaj również: Torebki, które wyglądają luksusowo

Autor: PAP, zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES