noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Zakaz handlu w Wigilię 2023: jaka decyzja? Kiedy niedziele handlowe w grudniu 2023?

Zakaz handlu w Wigilię 2023. Czy zapadła decyzja?

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Dziś, 28 listopada, Sejm miał podjąć decyzję w sprawie zakazu handlu w Wigilię 2023. Do głosowania ostatecznie nie doszło, a projekt ponownie wrócił do rozpatrzenia sejmowej komisji gospodarki i rozwoju.

Przeczytaj również: Handel w niedzielę 2024 w galeriach handlowych – jakie zmiany? 

Czy zrobimy zakupy w Wigilię 2023? 

Kwestia zakazu handlu w Wigilię 2023 od kilku tygodni jest przedmiotem burzliwych dyskusji. Wciąż nie rozstrzygnięto jednak, czy 24 grudnia 2023 będzie dniem handlowym. Dziś projektem wprowadzającym zakaz handlu w Wigilię miał zająć się Sejm. Do głosowania przyjęto projekt nowelizacji ustawy zaproponowany przez posłankę Polski 2025. W trakcie czytania zgłoszono jednak poprawki do projektu, a ten – zgodnie z propozycją Wicemarszałka Piotra Zgorzelskiego – wrócił do ponownego rozpatrzenia przez Komisję gospodarki i rozwoju. 

Zakaz handlu w Wigilię 2023: co zakłada projekt?

Projekt nowelizacji zgłoszony przez posłankę Polski 2050, Izabelę Bidnar, został przyjęty przez sejmową komisję gospodarki i rozwoju. Zakłada on, iż tegoroczna Wigilia przypadająca na niedzielę, będzie dniem wolnym od pracy. W zamian za to, dwie poprzedzające niedziele – 10 grudnia i 17 grudnia br. będą niedzielami handlowymi. 

Przedstawiając projekt nowelizacji ustawy, posłanka Polski 2050 podkresliła, że zgodnie z polską tradycją Wigilia powinna pozostać dniem wolnym dla pracowników sklepów i sieci handlowych. Zaznaczyła przy tym, że „aby umożliwić Polakom przygotowania do celebracji Bożego Narodzenia, dwie wcześniejsze niedziele powinny być niedzielami handlowymi w pełnym zakresie godzin”. Posłanka argumentowała to dobrem gospodarki oraz klientów, którzy przed świętami mają mniej czasu na robienie zakupów. 

Wcześniej komisja odrzuciła projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zakładał on przeniesienie niedzieli handlowej z Wigilii 24 grudnia br. Na 10 grudnia br, z zaznaczeniem, że sklepy będą otwarte wtedy do godziny 14:00. 

Przeczytaj również: Jak radzą sobie najemcy w centrach handlowych? Sprawdź najnowsze dane

Niedziele handlowe: kiedy obowiązują?

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od 1 marca 2018 r. Od 2020 r. Obowiązuje we wszystkie niedziele oprócz: ostatniej niedzieli stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także niedziel przed Wielkanocą oraz dwóch niedziel poprzedzających święta Bożego Narodzenia. Zgodnie z przepisami niedziela handlowa przypada na 17 grudnia br. oraz na 24 grudnia br. 

Z ustawy ograniczającej handel w niedziele wyłączone są między innymi: 

  • placówki prowadzące działalność pocztową, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży
  • cukiernie, lodziarnie
  • stacje paliw płynnych
  • sklepy z prasą 
  • Kwiaciarnie

Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary. Uporczywe łamanie przepisów może skutkować karą pozbawienia wolności. 

Zdjęcie główne: Unsplash

Przeczytaj również: Gdzie iść na świąteczną kawę? Warszawskie kawiarnie, w których poczujecie zimowy klimat

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES