REKLAMA
Niedziele handlowe 2024: zmiany

Handel w niedzielę 2024 w galeriach handlowych – jakie zmiany? 

REKLAMA
REKLAMA

Kiedy w niedzielę 2024 roku zrobimy zakupy w galeriach handlowych i innych sklepach? Czy szykują się zmiany w tej kwestii? Sprawdzamy, jakie są plany na niedziele handlowe w Polsce i przedstawiamy listę dat, podczas których w pełne weekendy skorzystamy z możliwości zrobienia zakupów.

Autor: Aleksandra Zawadzka

Czytaj: Czym jest “thinkwashing” i co ma wspólnego z klimatem?

Niedziela handlowa: co to i kiedy się odbywa? 

Odkąd kilka lat temu weszła w życie ustawa o zakazie handlu w niedzielę, a następnie została jeszcze uszczelniona, w prawie każdy drugi dzień weekendu sklepy są zamknięte. Zmiana prawna, którą wprowadził rząd PiS ustawą z 10 stycznia 2018 r. o “ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre dni”, uargumentowana była “wzmocnieniem więzi społecznych, szczególnie rodzinnych”. Podkreślano też, że “przewaga sklepów wielkopowierzchniowych o kapitale zagranicznym nad placówkami rodzimymi spowodowała znaczną deregulację usług handlowych“. W rzeczywistości ograniczyła ona działalność nie tylko centrów handlowych i butików, ale wszystkich sklepów. Jednocześnie wprowadzono tak zwane „niedziele handlowe”, czyli wybrane dni w roku, podczas których nie obowiązuje wspomniany zakaz (najczęściej w określonych godzinach).

“Niedziele handlowe” to wybrane prawnie niedziele, w które sklepy – bez względu na rodzaj sprzedawanego towaru – mogą być otwarte i prowadzić działalność handlową. Zazwyczaj ustawa zezwala na handel w te z nich, które są bliskie długich weekendów i świąt, na przykład Bożego Narodzenia i Wielkanocy. W 2023 roku wydano zezwolenie na dokładnie 7 niedziel handlowych: 29 stycznia, 2 kwietnia, 30 kwietnia, 25 czerwca, 27 sierpnia, 17 grudnia i 24 grudnia.

Więcej: Jak wycenić używane rzeczy na Vinted?

Niedziele handlowe 2024: zmiany

Jakie zmiany obejmą handel w niedziele 2024 w galeriach handlowych? Wiadomo już, że spośród 52 niedziel w przyszłym roku, zakupy będziemy mogli zrobić tylko w 7 pełnych weekendów. Będą to następujące daty: 28 stycznia, 24 marca, 28 kwietnia, 30 czerwca, 25 sierpnia, 15 grudnia i 22 grudnia. Taka sytuacja nie cieszy właścicieli sklepów, szczególnie tych znajdujących w centrach handlowych, ponieważ zamknięcie butików w prawie wszystkie niedziele  oznacza mniejszą sprzedaż i okrojone zyski. Co na to klienci? Zdania są podzielone. Zgodnie z badaniami, ponad 52% Polaków uważa, że zakaz handlu w niedziele jest niepotrzebny.

Status niedziel handlowych, które dla wielu Polaków są kwestią sporną, może się jednak zmienić po wyborach. Okazuje się, że w programie Koalicji Obywatelskiej znalazł się zapis o “zniesieniu handlu w niedzielę przy jednoczesny wprowadzeniu dwóch wolnych weekendów i podwójnym wynagrodzeniu za pracę w dni wolne”. Poluzowania tego prawa chce także Trzecia Droga (dwie niedziele handlowe w miesiącu z korzyścią dla pracowników i właścicieli sklepów). W zależności od tego, jaki będzie efekt głosowania, istnieje szansa na otwarcie sklepów w niedziele – w tym tych, które znajdują się w centrach handlowych. 

Zobacz też: 5 rzeczy, które muszą znaleźć się w jesiennej garderobie do pracy

Zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES