Zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedzielę i święta

Będą dwie niedziele handlowe w grudniu. Nowa decyzja Sejmu

W grudniu 2023 roku wypadną dwie niedziele handlowe, a w Wigilię sprzedaż będą mogły prowadzić 32 rodzaje konkretnych punktów handlowych i usługowych. Oto nowo wprowadzone zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedziele.

Czytaj także: Były CEO popularnej marki odzieżowej oskarżony o handel ludźmi

Zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedzielę i święta

W tym tygodniu posłowie z partii Polska 2050 zgłosili projekt poprawki do ustawy o zakazie handlu w niedziele. Dokument zakłada, że zakazem handlu w dniu 24 grudnia 2023 roku nie zostaną objęte 32 rodzaje konkretnych punktów handlowych i usługowych. Dodatkowo posłowie przegłosowali także inną ustawę. Zakłada ona, że jeśli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia wypada 24 grudnia, to sklepy będą mogły handlować w dwie niedziele poprzedzające ten termin. W głosowaniu nad zmianą wzięło udział 441 posłów. Z czego za było 429 parlamentarzystów, żaden nie był przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedziele weszła w życie w dniu 1 marca 2018 roku. W przeciągu kolejnych lat zmieniały się terminy i częstotliwości niedziel handlowych. Od 2020 roku sklepy mogą być czynne w sumie przez siedem niedziel w roku. I tak, jest to ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Jest to także niedziela tuż przed Wielkanocą oraz w dwie następujące po sobie niedziele, które wypadają zaraz przed świętami Bożego Narodzenie. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi przedsiębiorcom kara w wysokości od 1000 zł do nawet 100 tys. zł. Przy kilkukrotnym złamaniu przepisów może być to nawet kara ograniczenia wolności.

Niedziele handlowe grudzień 2023 – kiedy wypadają?

Nowa ustawa, przyjęta przez Sejm zakłada, że w grudniu tego roku będą dwie niedziele handlowe. Przypadną one na daty 10 i kolejno 17 grudnia. To oznacza, że w tych dniach sklepy będą otwarte i będą działać w pełnym wymiarze godzin.

Ustalono także, że w Wigilię 2023, która w tym roku wypada akurat w niedzielę, obowiązywać będzie pełen zakaz handlu. Z tego nakazu wyłączonych będzie jednak 32 rodzajów sklepów lub punktów usługowych.

Kto będzie mógł handlować w Wigilię 2023? Swoje drzwi będą tego dnia mogły otworzyć m. in. apteki, stacje paliw, lecznice dla zwierząt, kwiaciarnie, sklepy z dewocjonaliami. Działać będą mogły również kioski i kolektury, czyli miejsca, których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi czy kuponami gier losowych. Czynne w Wigilie będą także placówki pocztowe, sklepy rolnicze, a także piekarnie i cukiernie.

Czytaj także: GDZIE IŚĆ NA ŚWIĄTECZNĄ KAWĘ Z PRZYJACIÓŁKĄ? WARSZAWSKIE KAWIARNIE, W KTÓRYCH POCZUJECIE ZIMOWY KLIMAT

Zdjęcie główne: Unsplash

Tagi

handel

Newsletter

FASHION BIZNES