Niedziele handlowe 2023 - czy będzie zakaz handlu w Wigilię?

Czy w Wigilię zrobimy zakupy? Nowy plan rządu może pokrzyżować plany

Niedziele handlowe 2023 wywołały w ostatnim czasie szereg dyskusji. Zgodnie z aktualnym harmonogramem, ostatnia niedziela handlowa przypada na 24 grudnia 2023, czyli Wigilię Bożego Narodzenia. Najnowsza propozycja rządu zakłada jednak przesunięcie tej daty na inny termin.

Przeczytaj również: Inflacja wyższa niż oczekiwano. GUS podał nowe dane

Niedziele handlowe: grudzień 2023

Polscy konsumenci przyzwyczaili się do „zakupów na ostatnią chwilę” w dzień Wigilii – do tej pory większość sklepów 24 grudnia otwartych było do godziny 14:00. W tym roku jednak przeddzień Świat Bożego Narodzenia przypada na niedzielę, co wprowadza pewne utrudnienia zarówno dla klientów, jak i handlowców. Oryginalny harmonogram niedzieli handlowych 2023 zakładał, że ostatnia z nich przypadnie właśnie na 24 grudnia – wówczas sklepy miałyby być otwarte zaledwie przez połowę dnia, czyli do 14:00.

Pomysł ten spotkał się jednak z szeregiem dyskusji i protestów ze strony osób, które miałyby spędzić przeddzień świąt Bożego Narodzenia w pracy. Obecny rząd zaproponował zatem poprawkę. Według wstępnego planu w Wigilię miałby obowiązywać zakaz handlu. W zamian za to, rząd miałby wyznaczyć inną, zastępczą datę. – Rozwiązanie to jest uzasadnione szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków – tłumaczy Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Poprawka do ustawy zakłada, że niedziela 24 grudnia 2023 r. będzie dniem objętym zakazem handlu, wykonywania czynności związanych z handlem, powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem. W zamian za to, rząd proponuje ustanowienie dnia 10 grudnia 2023 niedzielą handlową. Plan przewiduje, że sklepy tego dnia miałyby być otwarte do godziny 14:00, czyli dokładnie tak jak miałoby to wyglądać w Wigilię.  

Zakaz handlu w 2023: kiedy zrobimy zakupy?

Okres przedświąteczny to wyjątkowo intensywny czas zarówno dla klientów jak i handlowców. Najbliższe tygodnie to przede wszystkim okres wzmożonych promocji związanych ze świętem zakupowym Black Friday 2023. Kolejne tygodnie upłyną pod znakiem przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i poszukiwań prezentów. Jak odpowiednio zaplanować czas na zakupy? Warto pamiętać, że na wszystkie niedziele w listopadzie 2023 przypada zakaz handlu. Przed nami jednak jeszcze dwie okazję do zakupów w niedzielę – pierwsza niedziela handlowa w grudniu zaplanowana jest na 17 grudzień 2023. Ostateczna decyzja o drugim terminie niedzieli handlowej zostanie ogłoszona w ciągu najbliższych dni.

Przeczytaj również: Rozwój parków handlowych w Polsce „Umowy zawierane są z bardzo dużymi i renomowanymi podmiotami, które zna każdy z nas” [raport]

Niedziele handlowe 2024

Status niedzieli handlowych to kwestia sporna dla wielu Polaków. Czy zakaz handlu w niedzielę powinien zniknąć? Tutaj zdania są podzielone. Zgodnie z badaniami, ponad 52 proc. Polaków uważa, że zakaz handlu w niedziele jest niepotrzebny. Wiele w tej kwestii może zmienić się po objęciu władzy przez nowy rząd – jednym postulatów Koalicji Obywatelskiej było  “zniesienie handlu w niedzielę przy jednoczesnym wprowadzeniu dwóch wolnych weekendów i podwójnym wynagrodzeniu za pracę w dni wolne”. Podobne stanowisko w tej kwestii zajęła również Trzecia Droga. Na zmiany w kwestii niedzieli handlowych przyjdzie nam jednak poczekać do objęcia władzy przez opozycję. Zgodnie z aktualną ustawą, z 52 niedziel w przyszłym roku, zakupy będziemy mogli zrobić tylko w 7 pełnych weekendów. Będą to następujące daty: 28 stycznia, 24 marca, 28 kwietnia, 30 czerwca, 25 sierpnia, 15 grudnia i 22 grudnia. 

Dowiedz się więcej: Handel w niedzielę 2024 w galeriach handlowych – jakie zmiany?

Tagi

Newsletter

FASHION BIZNES