noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Według danych GUSu inflacja w sierpniu nie spadła poniżej 10 proc. Czy jest jednak szansa na obniżkę stóp procentowych już we wrześniu?

Inflacja jednak wciąż dwucyfrowa. Czy RPP obniży stopy procentowe?

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

W niedawno publikowanych wypowiedziach prezes Narodowego Banku Polskiego zapowiadał spadek inflacji do poziomu jednocyfrowego do końca bieżącego roku. Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny prof. Adam Glapiński na urzeczywistnienie swoich słów będzie musiał jeszcze poczekać. Czy jest jednak szansa na obniżkę stóp procentowych już we wrześniu?

Najnowszy odczyt tempa wzrostu cen

W sierpniu 2023 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 10,1 proc., poinformował GUS. Ósmy miesiąc bieżącego roku był kolejnym, w którym obserwowaliśmy stopniowe wyhamowywanie inflacji. W lipcu znajdowała się ona na poziomie 10,8 proc. W lutym jej odczyt był najwyższy od 26 lat i wyniósł 18,4 proc.

 
Opracowanie na podstawie danych GUS

Od kilku dni słyszalne były głosy członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP), którzy mieli nadzieję na zmniejszenie tempa wzrostu cen konsumpcyjnych do poziomu jednocyfrowego. Niestety. Nie udało się. Najprawdopodobniej zadecydowały o tym paliwa do prywatnych środków transportu, które w ujęciu miesięcznym zdrożały o 1,9 proc.

Przeczytaj również: Reprezentant Polski w siatkówce nowym ambasadorem marki Asics

Co dalej z wysokością stóp procentowych ?

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 5-6 września. To najwcześniejszy termin, w którym jej członkowie mogliby zdecydować o obniżeniu poziomu stóp procentowych. Czy tak się stanie? Adam Glapiński, prezes RPP, jeszcze przed publikacją GUSu zapowiadał, że spadek inflacji poniżej 10 proc. rok do roku jest jednym z kluczowych warunków rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Eksperci sądzą inaczej…

 – Nawet jeżeli inflacja nie spadła w sierpniu do jednocyfrowych poziomów, to RPP najprawdopodobniej obniży we wrześniu stopy procentowe z uwagi na słabość konsumpcji w drugim kwartale oraz rozczarowujący początek trzeciego w polskiej gospodarce. Towarzyszą temu sygnały niekorzystnej sytuacji w niemieckim przetwórstwie. Oczekujemy cięcia głównej stopy NBP we wrześniu o 0,25 pkt proc., do 6,5 proc., i łącznie w całym 2023 roku o 0,50-0,75 pkt proc. – poinformowali ekonomiści ING Banku Śląskiego. Podobnego zdania są analitycy z Banku Millennium twierdzący, że stopy procentowe spadną „w tym roku o 0,5 pkt proc.”

Przeczytaj również: Sneakersy do pracy. Wybieramy TOP3 modele do 600 zł

Zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES