Leksykon mody Amerykańskiej – Met Gala powraca

303

Wyczekiwana od miesięcy Met Gala powróciła! Największe wydarzenie modowe odbyło się 13 września w Nowym Jorku. Przesunięta z maja br. Gala była uhonorowaniem nowej kolekcji w Muzeum Met – “In America: A Lexicon of Fashion”. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy była tytułowa moda amerykańska.

Met Gala jest jednym z najważniejszych wydarzeń świata mody. Coroczny bal odbywający się w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku przyciąga oczy widzów z całego świata, chcących zobaczyć ponadczasowe kreacje ulubionych gwiazd, artystów, czy celebrytów.

Impreza rządzi się swoimi prawami, m.in. nie można robić podczas niej zdjęć. W tym roku wymagane były od uczestników zaświadczenia o szczepieniu, oraz obowiązek założenia maseczek w pomieszczeniu.

Najważniejszym jednak elementem każdej Met Gali są towarzyszące jej kreacje gości. Z założenia powinny zgadzać się z ustanawianym motywem przewodnim. Jednakże, patrząc wstecz na imprezy minionych lat, wielokrotnie motywy te gości interpretowali na swój sposób. Jak styliści oraz ich gwiazdy poradzili sobie w tym roku?

Amerykańscy projektanci

Dla wielu komentujących internautów oczywistą sprawą była decyzja gwiazd na wykorzystanie projektów amerykańskich twórców. Vera Wang, Oscar de la Renta, Tom Ford, Carolina Herrera, Ralph Lauren… Do listy artystów z czasem dochodzą coraz to nowsze i świeższe nazwiska, jak Thom Browne, czy Christopher John Rogers.

Szeroki wybór spomiędzy licznych projektantów z pewnością dawał pole do popisu zaproszonym. Kto najlepiej zaprezentował się na Met Gali w kreacjach autorstwa amerykańskich artystów?

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ralph Lauren (@ralphlauren)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Thom Browne (@thombrowne)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez CAROLINA HERRERA (@carolinaherrera)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez CJR 🌈 (@christopherjohnrogers)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Oscar de la Renta (@oscardelarenta)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Vera Wang (@verawang)

Autorskie interpretacje

Wiele z przybyłych do Met nie podjęło się jednak pozornie ‘prostego’ zinterpretowania motywu balu. Goście zaprezentowali szeroką gamę stylizacji autorstwa projektantów z całego świata. Na czerwonym dywanie mieliśmy okazję zobaczyć stroje od Saint Laurent, Chanel, Versace, a także Balenciagi.

Gwiazdy Met Gali w charakterystyczny dla różnych domów mody sposób, uosabiały amerykańską modę. W kilku przypadkach przybliżyli oni odbiorcom intencję którymi się kierowali.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Vogue Polska (@vogue.polska)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Nina Park 박니나 (@ninapark)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Versace (@versace)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Prada (@prada)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez LOEWE (@loewe)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Vogue Paris (@vogueparis)

Met Gala, Met Gala i po Met Gali…

Wyczekiwany od rok bal zachwycił utęsknionych fanów mody. W dużej mierze można odnaleźć pozytywne komentarze dotyczące kreacji gości, jednakże obecne są i uwagi skierowane w kierunku wybranych gwiazd. Kim Kardashian pojawiając się jako żyjąca okładka nowego albumu Kanye’go Westa wywołała falę oburzenia. Wiele ze stylizacji gwiazd jest także niezrozumiałych przez internautów, nienawiązujących w żadnym stopniu do motywu przewodniego. Z pewnością każda kolejna impreza tworzy historię Met, a każdy strój zapisuje się na jej kartach – wrześniowa gala po rocznej przerwie również.

Ile osób tyle opinii. Met Gala bez wątpienia wypełniła swoje zadanie jako największe wydarzenie świata mody, reklamując przy tym otwierającą się wkrótce wystawę.

>>>Czytaj także: Co się dzieje z ulicami handlowymi skoro Ikea wykupuje prawo najmu po Topshop na Oxford Street