REKLAMA
Google walczy z cyberprzestępcami. W 2023 firma usunęła ponad 5 milionów fałszywych reklam.

Google walczy z dezinformacją. Usunął ponad 5 miliardów reklam!

REKLAMA
REKLAMA

W 2023 roku Google zintensyfikował walkę z fałszywymi i łamiącymi zasady reklamami. Firma usunęła ponad 5,5 miliarda takich treści, co stanowi wzrost o niemal 300 tys. w stosunku do roku poprzedniego. Dodatkowo ograniczono wyświetlanie reklam na ponad 2,1 miliarda stron, a konta 12,7 miliona reklamodawców zostały zawieszone.

Co roku Google publikuje Raport Bezpieczeństwa Reklam (ang. Ads Safety Report), aby przedstawić działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom, wydawcom i reklamodawcom w sieci. Raport ten opisuje również wysiłki Google w zwalczaniu nadużyć w systemie reklamowym.

Najczęstsze rodzaje naruszeń

W 2023 roku Google usunął ponad 5,5 miliarda fałszywych lub naruszających zasady reklam, co stanowi wzrost o niemal 300 tys. w porównaniu z rokiem poprzednim. 12,7 miliona kont reklamodawców zostało zawieszonych za stosowanie nieuczciwych praktyk, co stanowi prawie dwukrotny wzrost w stosunku do 2022 roku.

Wśród usuniętych reklam najwięcej dotyczyło dezinformacji (206,5 mln) i nielegalnych usług finansowych (273,4 mln). Ponad miliard reklam został zablokowany za nadużywanie sieci reklamowej (np. rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania). 

Google zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo reklam wyborczych. W 2023 roku firma usunęła ponad 7,3 mln takich reklam pochodzących od niezweryfikowanych reklamodawców. Wszystkie reklamy wyborcze w systemie Google muszą przejść weryfikację tożsamości i przejrzystości oraz zawierać informację o źródle finansowania.

5,5 miliarda fałszywych reklam usuniętych z Google w 2023 roku / fot. Unsplash

Przeczytaj również: Pobierz aplikację i zobacz, ile polskich produktów masz w domu

Jak Google wykorzystuje sztuczną inteligencję w służbie bezpieczeństwa?

Od wielu lat Google wykorzystuje do wykrywania naruszeń bezpieczeństwa reklam duże modele językowe (LLM). Te potężne narzędzia sztucznej inteligencji są w stanie analizować ogromne ilości danych i identyfikować wzorce, które mogą wskazywać na nieuczciwe praktyki.

Ciągły rozwój LLM umożliwia Google egzekwowanie zasad bezpieczeństwa reklam na coraz większą skalę. Nowe modele są w stanie rozpoznawać coraz bardziej wyrafinowane formy nadużyć, co zapewnia lepszą ochronę wszystkich użytkowników ekosystemu reklamowego.

Google wdraża w swoich systemach nowy model LLM o nazwie Gemini. Model ten ma na celu jeszcze lepsze wykrywanie naruszeń i usprawnienie działań Google w tym obszarze.

Przeczytaj również: Jak sztuczna inteligencja może pomóc Twojej marce? FashionBiznes.pl i Google podpowiadają

REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES