noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
szkoły mody na świecie

Gdzie się uczyć mody na świecie?

REKLAMA
noSlotData

London College of Fashion zajął pierwsze miejsce na liście Best Fashion Schools In The World For 2022. Badanie przeprowadził CEOWORLD – portal skierowany do liderów biznesu, wysokiej klasy specjalistów i managerów. Wzięło w nim udział 185 tysięcy managerów, absolwentów, influencerów, profesjonalistów, wykładowców, rekruterów i pracowników z branży mody z 200 miejsc na świecie. Poznaj najlepsze szkoły mody na świecie.

Podczas badania brano pod uwagę m.in. oferowane przez uczelnię specjalizacje, procent absolwentów znajdujących pracę w branży oraz informacje zwrotne o kwalifikacjach absolwentów uzyskanych od ich pracodawców. W pierwszej dziesiątce najwięcej punktów zdobyły uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Japonii oraz Finlandii. Wśród stu najlepszych szkół modowych świata w 2022 roku nie znalazła się żadna uczelnia z Polski. Organizatorzy badania podkreślają jednak, że na świecie jest wiele ośrodków akademickich oferujących edukację modową na wysokim poziomie, a stworzona na podstawie ich badania lista ma jedynie charakter „do rozważenia”.

>>> Przeczytaj również: Gdzie się uczyć mody w Polsce? Zobaczcie nasze zestawienie

GDZIE STUDIOWAĆ MODĘ: NAJLEPSZE SZKOŁY MODY NA ŚWIECIE W 2022 ROKU

1. Londyn: London College of Fashion

Projektant butów Jimmy Choo, topmodelka Alek Wek oraz pochodzący z Polski projektant mody Dawid Tomaszewski są absolwentami tej założonej w 1906 roku uczelni. London College of Fashion oferuje studia na wszystkich kierunkach związanych z modą, o jakich tylko można pomyśleć: od projektowania przez komunikację po zarządzanie. Uczelnia przyznaje aż 60 stopni naukowych, a osoby zainteresowane nauką tam, poza studiami w regularnym trybie, mają do wyboru 165 kursów. Konkurencja jest jednak duża – obecnie do LCF przyjmowanych jest ok. 22 proc. osób, które aplikują. Roczna opłata dla studentów zaczynających naukę w 2022 roku wynosi 23 610 funtów, czyli ok. 132 tys. zł.

2. Nowy Jork:  Fashion Institute of Technology (FIT)

Uczelnia, która wykształciła m.in. Calvina Kleina i Michaela Korsa nastawiona jest na kształtowanie liderów, wizjonerów i kreatywnych buntowników branży modowej jutra. Duży nacisk stawia się tu na połączenie teorii z praktyką, samodzielne myślenie, pracę zespołową i parzenie na modę z niekonwencjonalnej perspektywy. Czesne za semestr dla studentów z innych krajów wynosi 11 793 dolarów za semestr, czyli ponad 50 tys. zł. Uczelnia ma system dofinansowywania, ale skierowany jest on dla wybitnych studentów. Ta inwestycja się opłaca – aż 65 proc. absolwentów dostaje się na staże w branży.

3. Londyn: Central Saint Martins

Choć Central Saint Martins zajmuje na liście dopiero trzecie miejsce, może pochwalić się najbardziej imponującą listą absolwentów. To tutaj mody uczyli się Alexander McQueen, John Galliano, Stella McCartney, Ricardo Tisci i Matthew Williamson. Uczenia współpracuje ze światowymi markami – projekty studentów w przeszłości sponsorowała m.in. Puma. Szkoła znana jest z dużego rygoru, studenci mają mało wolnego czasu, panuje też spora rywalizacja. W Central Saint Martins kształci na wszystkich kierunkach związanych ze współczesną modą. Można tu studiować zarówno projektowanie dzianin czy biżuterii, komunikację graficzną, dziennikarstwo modowe, a nawet teorię mody. Koszt nauki dla nowych studentów nie będących obywatelami Wielkiej Brytanii na rok akademicki 2022/23 wynosi tyle samo, co w London College of Fashion, czyli ok. 132 tys. zł.

4. Nowy Jork: Parsons School of Design

Jeszcze do niedawna, przez trzy lata z rzędu, Parsons School of Design uznawana była za najlepszą szkołę artystyczną i projektową w Stanach Zjednoczonych. Richard Avedon i Steven Maisel uczyli się tu fotografii. Edward Hopper malarstwa, a Tom Ford i Marc Jacobs projektowania. Semestr w 2022 roku kosztuje ponad 25 tys. dolarów (ok. 107 tys. dol), do tego dochodzą liczne koszty: opłaty uniwersyteckie, ubezpieczenie medyczne, książki naukowe, zakwaterowanie, posiłki. Koszt semestru z pokojem na terenie campusu i dwoma posiłkami może wynosić nawet ponad 43 tys. dolarów (ok. 184 tys. zł).

Na stronie uczelni dostępny jest kalkulator, który precyzyjnie szacuje, ile będzie kosztować nauka na tej uczelni. W zamian za to studenci otrzymują interdyscyplinarne wykształcenie. Programy Parsons obejmują całe spektrum: od sztuki i projektowania, po modę i technologie, projektowanie urbanistyczne, sztuki piękne i zarządzanie. Ogromny nacisk kładzie się tam na rozwijanie innowacji, które można będzie przekształcić w biznes, przyczyniający się do zrównoważonego rozwoju mody.

5. Filadelfia: Westphal College of Media Arts & Design at Drexel University

Portale Fashionista i Business of Fashion uważają kierunek Fashion Design za jeden z najlepszych programów studiów modowych na świecie. W przeciwieństwie do innych uczelni, Westphal College kształci w bardziej butikowym stylu. Program Fashion Design łączy sztukę, projektowanie, naukę i technologię. Wszystko po to, by wykształcić osoby, które bez problemu odnajdą się w firmach tworzących modę XXI wieku. Studenci zdobywają tu wiedzę na temat procesu twórczego, produkcji przemysłowej, zaawansowanych technologii w projektowaniu oraz marketingu i merchandisingu odzieży. Program nauczania obejmuje też feedback dla studentów od renomowanych wykładowców, profesjonalistów z branży. Cena studiów za 3 kwartały w 2022 roku wynosi 76 619 dolarów, czyli ponad 325 tys. zł.

Na 6. miejscu rankingu znalazła się School of Arts, Design and Architecture – Aalto University w Espoo w Finlandii. Siódme miejsce przypadło Savannah College of Art and Design w Savannach w amerykańskim stanie Georgia. Ósme – londyńskiej School of Design at Royal College of Art. Na dziewiątym jest Istituto Marangoni International  w Mediolanie. Pierwszą dziesiątke zamyka
Bunka Fashion College
w Tokio, której absolwentami są Kenzo Takada, Yohji Yamamoto, Junya Watanabe.

>>> Przeczytaj także: Sztuka i marketing modowy. O art brandingu rozmawiamy z agencją Mad Illustrators

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

REKLAMA
noSlotData