noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Obroty najemców w centrach handlowych w sierpniu wzrosły o 8,4 proc. w stosunku do lipca 2022 r. Która kategoria napędzała wzrost?

Konsumenci przyzwyczaili się do zakupów wielokanałowych. Jaki wpływ na ten trend mają centra handlowe?

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

W czasach rewolucji cyfrowej klienci planują zakupy tak, by były one dla nich optymalne i wygodne. W zależności od potrzeb, korzystają ze sklepów stacjonarnych oraz z e-commerce. Około 60 proc. klientów odwiedzających centra handlowe deklaruje realizowanie w nich również zachowań wielokanałowych – wynika z raportu „Skala zachowań omnichannel w obiektach handlowych” zrealizowanego pod patronatem Polskiej Rady Centrów Handlowych przez międzynarodową agencję badawczą GFK. Wartość wydatków związanych z omnichannelem (czyli zakupów wykorzystujących różne kanały sprzedaży) stanowi 16 proc. wartości wszystkich wydatków klientów w badanych centrach handlowych.

Przeczytaj również: Galeria Klif w Gdyni zaprasza polskie marki do udziału w konkursie “Klif Design Days”

Czy centra handlowe naprawdę wspierają zakupy przez Internet?

– Badanie zachowań wielokanałowych klientów potwierdziło, że podczas wizyty w sklepach stacjonarnych w centrum handlowym 61 proc. konsumentów intuicyjnie łączy tradycyjne zakupy z zachowaniami związanymi z zakupami online. Najczęściej dotyczą one oglądania i sprawdzania produktów, odbioru w sklepie stacjonarnym towaru kupionego przez internet lub jego zwrotu i wymiany. Wartość tego rodzaju aktywności klientów stanowi 16 proc. wartości wszystkich wydatków klientów w badanych centrach handlowych, co oznacza, że infrastruktura centrów handlowych silnie wspiera zakupy online – mówi Marcin Klammer, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych.

– Klient przed podjęciem decyzji o zakupie chce mieć pewność, że towar spełni jego oczekiwania, realnie odpowiada temu, co przeczytał w jego opisie w internecie i zobaczył na zdjęciu. Dlatego oglądanie i sprawdzanie produktu w sklepie w centrum handlowym, by później kupić go online, jest najczęstszym zachowaniem wielokanałowym, deklaruje je 28 proc. klientów centrów handlowych – informuje Przemysław Dwojak, Senior Director w GfK.

Niedziele handlowe 2024: zmiany
Pexels

Przeczytaj również: Tę markę pokochali fani minimalizmu. Teraz zatrudnia w Warszawie

Jak centra handlowe wspierają sprzedaż omnichannel?

27 proc. konsumentów przyznaje, że zdarza im się odbierać w sklepie stacjonarnym towar zamówiony i opłacony przez internet. W sklepie stacjonarnym można też odebrać towar zamówiony online, ale opłacony w kasie przy okazji odbioru – takie doświadczenie ma 21 proc. klientów. Kolejna opcja, to możliwość odbioru produktu w paczkomacie na terenie centrum handlowego, skorzystało z niej 18 proc. klientów centrów handlowych.

Wizyta w galerii, outlecie czy w parku handlowym daje klientom również możliwość łatwego i bezpłatnego zwrotu nietrafionego produktu kupionego online i dostarczonego przez kuriera. Z takiej możliwości skorzystało już 17 proc. konsumentów, a 16 proc. w sklepie stacjonarnym w centrum handlowym wymieniło towar kupiony przez internet.

Wyniki badania „Skala zachowań omnichannel w centrach handlowych” wykazały, że wysokość obrotów w 105 analizowanych obiektach handlowych stanowiła 40,9 proc. udziału w całym handlu detalicznym, odbywającym się w strefach oddziaływania tych centrów. Oznacza to, że około 40 tysięcy sklepów zlokalizowanych w 600 centrach handlowych odpowiada za około 40 proc. obrotów handlu detalicznego, jednocześnie ponad 60 tys. sklepów internetowych odpowiada za około 8,5 proc. udziału w handlu.

Zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES