noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Czy 31 maja jest wolne? Na zdjęciu puste biuro w dzień wolny od pracy.

Czy piątek po Bożym Ciele 2024 jest dniem wolnym od pracy?

REKLAMA
noSlotData

Boże Ciało 2024 przypada na czwartek 30 maja. Tym samym rodzi się pytanie, czy 31 maja, czyli piątek po Bożym Ciele jest dniem wolnym od pracy? Odpowiadamy. 

Boże Ciało 2024 obchodzmy 31 maja 2024, czyli w czwartek. Pomiędzy świętem a weekendem pozostaje zatem jeden dzień. Czy jest on wolny od pracy?

31 maja 2024 czy jest wolny od pracy?

Niestety, piątek po Bożym Ciele, czyli 31 maja 2024 roku, nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że większość osób będzie musiała tego dnia normalnie stawić się w swoich miejscach pracy.

Istnieje jednak kilka wyjątków:

Nauczyciele i uczniowie: Dla nich 31 maja jest dniem wolnym od szkoły i zajęć lekcyjnych.

Niektóre firmy i instytucje: Mogą indywidualnie decydować o udzieleniu pracownikom dnia wolnego w piątek po Bożym Ciele. Warto sprawdzić w swoim zakładzie pracy, czy taka możliwość istnieje.

Urlop wypoczynkowy: Jeśli chcesz mieć wolne w ten dzień, możesz wykorzystać jeden dzień urlopu wypoczynkowego. W połączeniu z czwartkowym świętem Bożego Ciała daje to możliwość cieszenia się długim, czterodniowym weekendem.

Warto również pamiętać, że za Boże Ciało nie należy się dzień wolny, który możemy odebrać w inny dzień kalendarzowy. Pracownikowi nie przysługuje odbiór dnia wolnego za święto, które wypada w czwartek.

Dowiedz się więcej: Boże Ciało 2024: kiedy wziąć wolne, by maksymalnie wykorzystać długi weekend?

Dlaczego piątek po Bożym Ciele nie jest wolny?

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy określa, jakie dni w roku są wolne ustawowo. Piątek po Bożym Ciele nie znajduje się na tej liście. Zdarzają się dyskusje na temat wprowadzenia piątku po Bożym Ciele jako dnia wolnego od pracy. Jednak na razie nie ma konkretnych planów legislacyjnych w tym kierunku.

Przeczytaj również: Boże Ciało 2024: Pomysły na spędzenie długiego weekendu w Warszawie

Piątek po Bożym Ciele 2024: czy są otwarte sklepy?

Piątek 31 maja 2024 jest dniem pracującym, co oznacza ze wszystkie sklepy, galerie handlowe i dyskonty (jak Biedronka, Dino, Lidl) są otwarte w standardowych godzinach. Skorzystamy wtedy również z punktów usługowych i aptek w klasycznych godzinach otwarcia. W przypadku małych prywatnych sklepów prowadzonych przez właścicieli, warto sprawdzić godziny otwarcia sklepu w tym dniu. 

Przeczytaj również: Boże Ciało 2024: kiedy są otwarte sklepy?

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi

dni wolne

REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES