Poznaj 5 częstych błędów popełnianych podczas szukania pracy

Poszukiwanie pracy jest żmudnym procesem, a najgorszą częścią szukania nowej posady jest odrzucenie. Jeśli często się to zdarza w naszych głowach zaczyna kłębić się pytanie: co robię źle? Niestety w życiu jest tak jak w modzie, nie ma jednego rozmiaru, który na wszystkich leży idealnie, więc nawet najbardziej wprawieni poszukiwacze pracy nie zdobywają wymarzonej posady. Czasami wystarczy nanieść niewielkie poprawki w CV, a czasami zmienić całkowicie strategię szukania pracy. Podążając za słowami Benjamina Franklina: Definicją szaleństwa jest robienie tego samego w kółko i oczekiwanie innych rezultatów, czas przestać popełniać te same błędy i zdobyć swoją wymarzoną pracę.

Literówki

Brak polskich znaków czy gubienie liter są najczęściej popełnianymi błędami odbieranymi jako niedbałość. Człowiek często czyta automatycznie, dlatego przeglądając swoje CV nawet kilka razy można coś przeoczyć. Jak sobie poradzić z tym problemem? Warto zwrócić się do drugiej osoby, aby świeżym spojrzeniem zerknęła na dokumenty aplikacyjne, wyłapując ewentualne błędy gramatyczne.

Kopiowane i powtarzane zwroty

Odgrzewane kotlety nie smakują już tak dobrze. Strategia powielania przy każdej aplikacji tego samego listu motywacyjnego czy treści e-maila jest bardzo nieskuteczna. Należy pamiętać, że opis stanowiska pracy dokładnie określa czego dana firma szuka, dlatego warto dostosować dokumenty aplikacyjne do tych wymogów i zacząć używać kluczowych słów. Jeśli dana firma szuka kierownika, który potrafi zarządzać zespołem, należy pokazać, że ma się właśnie to czego potencjalny pracodawca szuka. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego to właśnie mnie mają zatrudnić?

Aktywne poszukiwania to nie tylko wysłanie aplikacji

Napisanie e-maila, załączenie aplikacji i kliknięcie przycisku “wyślij” nie są wyznacznikiem sukcesu. Kandydatów jest wielu, a szansa, że Twoje CV wyląduje na biurku rekrutera nie wynoszą 100%. W takim przypadku warto wysłać kolejnego e-maila z informacją o złożonych dokumentach i podziękowaniem za poświęcony czas. Pamiętaj! Jedna przypominająca wiadomość nie jest irytująca. Jedna.

Utrzymywanie procesu szukania pracy w wielkiej tajemnicy

Nie chcesz zapeszać albo wolisz pochwalić się rezultatem, a nie trudami szukania pracy? Warto powiedzieć znajomym, że poszukujesz nowej pracy, ponieważ istnieje szansa, że zostaniesz polecony. Poczta pantoflowa jest niezwykle skuteczna.

Czas spojrzeć na wszystko obiektywnie

Czasami ambicja prowadzi do aplikowania na stanowiska, na które nie mamy kwalifikacji. Należy sięgać wysoko, jednak warto również uczciwie spojrzeć na swoje atuty i słabości oraz realne szanse. Warto dostrzec przeszkody stojące na naszej drodze, aby móc je skutecznie pokonać.

Nie ma złotego środka gwarantującego znalezienie pracy, jednak zastanowienie się nad potencjalnie popełnianymi błędami jest pierwszym krokiem do sukcesu.

Autor: Monika Szabelska

Newsletter

FASHION BIZNES