noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Sneakersy Nike Air Force 1 podróbki z Pandabuy kupowane przez polskich raperów lista

Polscy influencerzy przyłapani na kupowaniu podróbek. Ogromny wyciek danych z PandaBuy

REKLAMA
noSlotData

PandaBuy, chińska platforma internetowa, padła ofiarą cyberataku, w wyniku którego ujawnione zostały dane 1,3 miliona klientów. Wśród nich znalazły się nazwiska polskich klientów, w tym popularnych raperów.

PandaBuy to platforma e-commerce znana z ułatwiania zakupów na chińskich platformach e-commerce, takich jak Tmall, Taobao i JD.com. Platforma zyskała niechlubną reputację ze względu na łatwość, z jaką można tam nabyć podróbki luksusowych ubrań i markowych produktów. Bezpośrednio na stronie PandaBuy oferowane są podrobione buty i fałszywe projekty popularnych marek. Niektórzy klienci nieświadomie kupują podróbki, podczas gdy inni wykorzystują platformę do celów niezgodnych z prawem autorskim, odsprzedając podróbki po cenach autentycznych produktów.

Ogromny wyciek danych

31 marca platforma z podróbkami padła ofiarą cyberataku. W wyniku działań hakerów, do sieci trafiły upublicznione dane ponad miliona klientów PandaBuy.

Dane, które krążą już w sieci, obejmują:

  • Imiona i nazwiska
  • Adresy e-mail
  • Numery telefonów
  • Adresy IP
  • Hasła
  • Informacje o płatnościach

Skradzione dane przesłane na forum hakerów mają być obecnie dostępne za niewielkie płatności kryptowalutami przez każdego
zarejestrowanego członka.

Nie Air Force 1. Podrobione sneakersy były kupowane przez polskich influencerów na PandaBuy. / fot. Unsplash

Przeczytaj również: Chiara Ferragni zwolniona z pracy

Upubliczniono dane 1,3 miliona użytkowników

Dwóm hakerom udało się wykorzystać luki w zabezpieczeniach popularnej chińskiej platformy internetowej, co doprowadziło do wycieku danych ponad miliona użytkowników. Grupa cyberprzestępcza o nazwie Sanggiero ujawniła szczegóły ataku, twierdząc, że odkryła również inne błędy umożliwiające dostęp do poufnych informacji serwisu.

Troy Hunt, specjalista ds. cyfrowego bezpieczeństwa z Microsoftu, potwierdził za pośrednictwem swojej bazy danych naruszeń HaveIBeenPwned (HIBP), że 1,3 miliona unikalnych adresów e-mail zostało naruszonych.

PandaBuy potwierdza naruszenie danych

Platforma PandaBuy zareagowała na incydent w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym na kanale Discord. Firma przyznała się do błędu w zabezpieczeniach i obwiniła cyberprzestępców za włamanie. Pandabuy nie podał jednak szczegółowych informacji na temat liczby ani charakteru ujawnionych danych.

Lista polskich nazwisk krąży w sieci

Wśród wykradzionych danych znalazły się poufne informacje dotyczące polskich raperów i influencerów, co wywołało ogromne poruszenie w mediach społecznościowych. Dane te mają już krążyć w sieci, w tym na platformie X. Użytkownicy popularnych platform zarzucają influencerom oszustwa, przywołując fakt, że wielu z nich oficjalnie wzbraniało się od kupowania podrobionych sneakersów lub chwaliło się (z pozoru) makowymi zakupami. Użytkownicy TikToka wskazali również, że wyciekły dane osób, które sprzedawały “oryginalne” produkty na znanych grupkach i zbierały tam pozytywne opinie.

Zdjęcie główne: Nike Air Force 1 / Unsplash

Przeczytaj również: Zara otworzyła się ponownie w Ukrainie. Przed sklepami gigantyczne kolejki!

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi

podróbki

REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES