Najbogatsi ludzie świata zwiększyli swój majątek o 25% w 2019 r.

352

To był dobry rok dla zamożnych. W 2019 milionerzy zwiększyli swój majątek o 25%. Redakcja „Bloomberg” przeanalizowała majątki 500 najbogatszych ludzi świata z których wynika, że zwiększyli oni kapitał o $1.2 tryliona dolarów. Czy bogaci stają stają się coraz bogatsi a biedni biedniejszymi?

Listę najbardziej majętnych ludzi świata otwiera szef Amazona, Jeff Bezos z majątkiem wartym okoli $131 miliarda dolarów. Marc Zuckerberg – founder Facebooka- powiększył swoją fortunę o ponad $27 miliarda a Bill Gates z Microsoftu o $23 miliardy. Na liście nie zabrakło także potentata rynku dóbr luksusowych. Bernard Arnault, właściciel koncernu LVMH, stał się bogatszy o $37.5 miliarda dolarów.

Zejdźmy jednak na ziemię. Cyfry, które przyprawiają o zawrót głowy, nie mają się ni jak do tego co zarabia przeciętny Kowalski w Polsce czy na świecie. Według danych OECD, zwykli obywatele zarobili średnio o 1% więcej w 2019 roku. Statystyczny Polak wzbogacił się między 2018 a 2019 rokiem o 2,7 proc. – wynika z danych pochodzących z najnowszego raportu Global Wealth Report 2019 autorstwa analityków banku Credit Suisse.

Średnia wartość majątku przypadającego na jednego dorosłego obywatela Polski wyniosła w badanym okresie prawie 222 tys. zł, natomiast mediana – czyli wartość, która dzieli Polaków dokładnie na pół pod względem bogactwa (50 proc. jest bogatszych, a 50 proc. biedniejszych) – osiągnęła poziom prawie 87 tys. zł.

W Polsce 10% najbogatszych posiada ponad połowę całego bogactwa a za pięć lat będzie u nas żyło 75% więcej milionerów niż obecnie. Co trzeci z nas nie dysponuje majątkiem przekraczającym 40 tys. złotych.

Polacy się wzbogacili, ale zdecydowanie najbardziej wzbogacili się ci, którzy już byli bardzo bogaci.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Buty za dwa tysiące, zegarek za sześć czyli luksusowa szafa Polaka. Rynek dóbr luksusowych w Polsce według KPMG