REKLAMA
zrównoważone państwa

Jakie państwa są najbardziej zrównoważone? Wiemy, gdzie panują najlepsze nawyki zakupowe

REKLAMA
REKLAMA

Na szczęście z biegiem czasu zwiększa się świadomość ludzi na temat zrównoważonej mody. Coraz więcej osób skłania się ku zakupom z drugiej ręki, unika plastikowych opakowań tam, gdzie jest to możliwe czy kupując przybiera bardziej ekologiczne nawyki. Coraz więcej państw dostosowuje się też do bardziej zrównoważonego stylu życia. Gdzie w takim razie jest najlepsze miejsce dla świadomych ekologicznie konsumentów?

Najlepsze kraje pod względem zrównoważonych nawyków zakupowych

Najnowsze badania przeprowadziła firma Savoo. Wzięła ona pod uwagę poziom recyklingu w danym kraju, ślad konsumpcyjny, ilość odpadów na mieszkańca, liczbę pchlich targów i sklepów z antykami, a także Sustainable Development Report, czyli raport prezentujący postępy państw w osiąganiu Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Tym samym okazało się, że pierwsze miejsce zajęła Finlandia. Jej ślad konsumpcyjny w latach 2010-2020 zmniejszył się aż o 20 procent. Co więcej, co roku produkuje ok. 15 ton odpadów tekstylnych, co jest jednym z mniejszych wyników. Na drugim miejscu znalazła się Dania, która w ciągu 10 lat zmniejszyła swój ślad konsumpcyjny o 14,26 proc. Warto dodać, że w 2020 roku ponad połowa (53,9%) duńskich odpadów została poddana recyklingowi. Podium zamknęła Słowenia. Choć w latach 2010-2020 zmniejszyła ślad konsumpcyjny jedynie o 1,85 proc., to aż 59,3 proc. odpadów tego państwa zostało poddanych w 2020 roku recyklingowi. Ponadto produkuje rocznie 34 kg odpadów z gospodarstw domowych na mieszkańca, co jest najniższym wynikiem spośród wszystkich krajów objętych analizą.

Jak przedstawiają się kolejne pozycje? Otóż pierwszą dziesiątkę zamykają kolejno: Austria, Szwecja, Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Hiszpania i Niemcy. Trzy państwa z tej listy nie ograniczyły jednak śladu węglowego, a wręcz go zwiększyły – Niemcy o 1,91 proc., Belgia o 2,16 proc, natomiast Wielka Brytania aż o 26,09 proc. Państwo króla Karola III ma natomiast najwięcej pchlich targów i sklepów z antykami na mieszkańca – 1300 przy populacji 68 milionów.

Zobacz także: Najnowszy raport o zrównoważonej modzie nie napawa optymizmem. Czołowe marki w 2022 roku zwiększyły emisję CO2

Najmniej zrównoważone państwa

Na drugim końcu skali znalazła się Malta. Ma najniższy wskaźnik recyklingu, ponieważ w 2020 roku zostało przetworzonych tylko 10,5% całkowitej ilości odpadów tego kraju. Kolejna uplasowała się Irlandia, gdyż latach 2010-2020 zwiększyła swój ślad konsumpcyjny o ponad dwie piąte (-42,86%). To największy procentowy wzrost ze wszystkich miejsc w rankingu. Warto dodać, że to właśnie z tego państwa pochodzi Primark… Na trzeciej pozycji z kolei jest Grecja. Pomimo zmniejszenia śladu węglowego i produkcji zaledwie 1268 ton odpadów tekstylnych rocznie, to na każdego mieszkańca przypada tam 142 kg odpadów. Poza tym znajdują się tam jedynie 53 sklepy z antykami.

Pozostałe najmniej zrównoważone państwa, to: Luksemburg, Rumunia, Portugalia, Bułgaria, Węgry, Litwa oraz Chorwacja. Polska nie została ujęta na liście państw ze świetnymi nawykami zakupowymi, ani na tej z najsłabszymi. Nasz kraj znajduje się bowiem pomiędzy. Choć w raporcie Sustainable Development Report zajmujemy 12. miejsce, nad innymi kwestiami musimy jeszcze sporo popracować.

Przeczytaj również: Amazon zaczyna sprzedawać luksusowe torebki, mimo sprzeciwu LVMH

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES