noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Lista 100 najbogatszych Polaków Forbes

Fortuny rosną w siłę! Poznaj 100 najbogatszych Polaków [raport]

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Kto jest najbogatszym Polakiem 2024 i ile wynosi jego majątek? Ujawnia to magazyn „Forbes” w swoim cyklicznym zestawieniu. Jak wskazują jego autorzy, w ciągu roku majątki czołówki biznesu zgromadzonego na Liście 100 Najbogatszych Polaków wzrosły o 15 proc., a niemal wszyscy należą już do grona miliarderów.

Magazyn Forbes ujawnił “Listę 100 Najbogatszych Polaków 2024”. Zestawienie ujawnia wzrost majątku liderów rankingu, który powiększył się aż o 15 proc. „Coraz bliżej jesteśmy chwili, gdy całą listę najbogatszych Polaków wypełnią wyłącznie miliarderzy” – wskazują autorzy raportu. 

Tegoroczne wyniki wskazują, że polskim przedsiębiorcom niestraszna jest gosporadcza stagnacja czy postępująca inflacja. O tym, że ciężką pracą polscy przedsiębiorcy się bogacą, jeszcze lepiej świadczy fakt, że 100 najbogatszych jest już w stanie wypłacać sobie 6-7 mld zł rocznie. Pokazuje to zarówno siłę, jak i dojrzałość biznesu, który nie musi już reinwestować wszystkich zysków. To sprawia też, że przedsiębiorcy nie muszą skupiać się już tylko na jednej firmie, z którą wyrośli, ale mogą zacząć inwestować w nowe przedsięwzięcia – czytamy w komentarzu. 

Przeczytaj również: Wizerunek Polki wart niemal miliard złotych. Kim są najlepiej wyceniane kobiece nazwiska 2023?

Kto najbogatszym Polakiem 2024? 

Michał Sołowow obronił pozycję lidera w rankingu “100 najbogatszych Polaków” magazynu “Forbes”. Potentat branży chemicznej i energetycznej, może pochwalić się majątkiem wartym 27,25 mld złotych. To o 3,5 mld złotych więcej niż rok temu. Na drugim miejscu podium uplasował się Tomasz Biernacki – właściciel sieci handlowej “Dino” – z wynikiem 23,62 mld złotych. Wzrost wartości jego majątku o 19% jest imponujący, jednak nie wystarczył, by zdetronizować Sołowowa. Podium zamyka Jerzy Starak, potentat branży farmaceutycznej. Właściciel Polpharmy zgromadził łącznie 19,47 mld złotych, notując imponujący wzrost majątku o 28 proc. rdr.

Na szczególną uwagę zasługuje imponujący wzrost Bogusława Cupiała. Jak zauważa „Forbes”, doświadczeni przedsiębiorcy coraz chętniej angażują się w nowe gałęzie gospodarki. Sprawdziło się to w przypadku właściciela Tele-Fonika Kable, który obecnie  inwestuje w produkcję kabli podmorskich używanych m.in. w morskich farmach fotowoltaicznych. 

Zygmunt Solorz, który w poprzednich latach regularnie zajmował miejsce w czołówce rankingu “100 najbogatszych Polaków”, tym razem spadł na ósme miejsce. Wartość jego majątku zmniejszyła się o ponad 26%, co oznacza, że ​​jego zasoby wynoszą teraz 7,72 mld złotych.

Miejsce Solorza w pierwszej piątce zajął Sebastian Kluczyk, który odnotował imponujący wzrost wartości swojego majątku o ponad 44 proc. Obecnie jego zasoby szacowane są na 9,38 mld złotych.

Wśród liderów branży modowej, najwyżej w zestawieniu uplasował się Dariusz Miłek. Prezes Spółki CCC zajął 20. pozycję, gromadząc majątek rzędu 2,99 mld złotych (+18,2 proc.)

Ranking 10 najbogatszych Polaków 2024

TOP 10 najbogatszych Polaków
PozycjaImię i nazwiskoWartość majątkuZmiana procentowaBranża
1.Michał Sołowow27,25 mld zł+ 5,4 chemia, energetyka
2.Tomasz Biernacki23,62 mld zł+ 19 handel
3.Jerzy Starak19,47 mld zł+ 28 farmacja
4.Sebastian Kulczyk9,38 mld zł+ 44,8 chemia, inwestycje
5.Bogusław Cupiał8,17 mld zł+ 273 Produkcja kabli
6.Dominika Kulczyk8,05 mld zł– 2,5 Energia odnawialna, inwestycje
7.Paweł Marchewka7,80 mld zł– 6,5 gry komputerowe
8.Zygmunt Solorz7,72 mld zł– 26,5 media, telekomunikacja
9.Zbigniew i Mateusz Juroszek7,44 mld zł+ 31,8 zakłady bukmacherskie, nieruchomości
10Arkadiusz Muś4,25 mld zł– 5,9 materiały budowlane

Przeczytaj również: UOKiK zakwestionował praktyki stosowane przez OLX. Portal zobowiązany do zwrotu pieniędzy

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES