noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
luksusowe perfumy

Dlaczego luksusowe perfumy są tak drogie? Wiemy, co składa się na ich cenę

REKLAMA
noSlotData

Perfumy są elementem codziennego życia od najdawniejszych czasów. Już w starożytnej Grecji naturalne olejki zapachowe stosowano jako afrodyzjak. Teraz z kolei perfumy nie tylko gwarantują pozytywne doznania zmysłu węchu, ale również odgrywają dużą rolę w budowaniu wizerunku. Z tego względu niektórzy wolą wydać więcej pieniędzy na wymarzony zapach. Dlaczego jednak luksusowe perfumy tyle kosztują?

Wydatek na luksusowe perfumy

W zależności od nastroju, pory roku czy godziny, mamy ochotę popsikać się różnymi zapachami. Często na co dzień wybieramy kwiatowe perfumy, do pracy cytrususowe, natomiast na randkę – orientalne. W każdej z tych kategorii można znaleźć tysiące produktów w różnych cenach. Niektóre z nich kosztują w drogeriach poniżej 100 zł, inne zaś są dostępne za nawet kilka tysięcy złotych. Często fakt, ile należy za dane pachnidła zapłacić, zależy od wyjątkowości kompozycji oraz wysokiej jakości składników. Muszą się one wzajemnie uzupełniać, ponieważ kompozycja zapachowa jest złożona z trzech utrzymanych w jednej tonacji zapachowej nut – nuty głowy, nuty serca i nuty bazy, inaczej nazywane nutami górnymi, środkowymi i dolnymi.

Luksusowe perfumy częściej wykorzystują naturalne nuty – pochodzące z kwiatów, przypraw itp. – zamiast syntetycznych. Nuty te są następnie włączane do nut bazowych, środkowych i górnych zapachu. Dzięki temu zapach jest bardziej aromatyczny i złożony – tłumaczył dla “Huff Post” Paolo Terenzi, perfumiarz i prezes marki zapachowej Tiziana Terenzi.

Zobacz także: Rośnie wartość marek luksusowych. Która z nich jest najcenniejsza?

Drogocenny składnik perfum

Okazuje się jednak, że istnieje kluczowy składnik, który wpływa na cenę perfum. Elemetem wielu z nich jest bowiem jeden z najdroższych olejków na świecie, czyli olejek jaśminowy. Pozyskiwany jest on oczywiście z jaśminu, którego nazwa pochodzi od perskiego słowa “yasmin”, co oznacza “dar od Boga”. Jest znany również jako “królowa nocy”. Dlaczego? Otóż jaśmin uwalnia swój wspaniały zapach dopiero po upale dnia i zachodzie słońca. Jego kwiaty są bardzo delikatne i zbierane tylko w nocy, po to, aby zachować ich delikatny aromat. Te naturalne pachnidła są następnie starannie umieszczane w specjalnych koszach, a potem przetwarzane tak szybko, jak to tylko możliwe, aby zachować cenny zapach.

Jaśmin przemawia zarówno do mężczyzn, jak i kobiet. Około 83% zapachów damskich i 33% perfum męskich zawiera elementy tego cennego olejku eterycznego. Wiadomo, że doświadczony zbieracz może zebrać ponad 10 000 kwiatów tej rośliny w ciągu jednej nocy. Z takiej ilości jednak można wytworzyć jedynie 1 gram słodkawego płynu. Potrzeba aż 7,5 miliona kwiatów do wyprodukowania zaledwie jednego kilograma tego olejku eterycznego, który później może kosztować 5000 dolarów. Warto dodać, że olejek jaśminowy jest dziś integralnym składnikiem wielu luksusowych perfum, w tym J’Adore Diora, Shalimar marki Guerlain i Chanel No. 5. 

Przeczytaj również: Czy branża luksusowa może być zrównoważona? Oto zmiany, które obserwujemy w rozwoju strategii marek premium

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES