Borsolino na drodze ku bankructwu

198

Borsalino – legendarne kapelusze typu fedora noszone przez zagraniczne gwiazdy. Do wielbicieli tych nakryć zaliczają się m.in. Harrison Ford, Roy Rogers, Pharell Williams czy nawet Madonna. Niestety znane osoby pokazujące się w borsalino nie działają w tym przypadku jak „żywa reklama”, a sama marka niedługo może przejdzie do historii.

Firmę funkcjonującą już przez blisko 150 lat może czekać upadłość przez swoje problemy finansowe.  Za sam rok 2013 przedsiębiorstwo straciło 22 miliona euro, a przychody spadły o 11% (13,6 miliona euro). Dodatkowo Borsalino wykorzystuje rozdział jedenasty włoskiego prawa upadłościowego (Italian Bankruptcy Law), które porusza zagadnienie zwane Concordato preventivo.

Nowy rozdział 11 IBL ma za zadanie chronić przedsiębiorstwa przed oficjalnym ogłoszeniem upadłości. Zamiast tego razem z wierzycielami próbują znaleźć rozwiązanie z problemów, zazwyczaj w drodze restrukturyzacji, pod okiem właściwego sadu upadłościowego.

Niestety na tym nie koniec. Borsalino jest kontrolowane w większej części przez niemieckie firmy kierowane przez Marco Marenco. Od kilku lat toczą się procesy  sądowe z jego udziałem, a dotyczą one oszustw finansowych . Obecnie kwota, na którą Marenco oszukał Włochy wynosi lekko ponad miliard euro.

Autor: Rafał Cała