REKLAMA
Studia modowe w Wielkiej Brytanii

Studia modowe w Wielkiej Brytanii: jak się za to zabrać?

REKLAMA

Wielka Brytania jest uznawana za najlepsze miejsce do studiowania kierunków modowych na świecie. W globalnym rankingu Business of Fashion wśród 10 najlepszych uczelni aż 4 znajdują się w Londynie (w przypadku studiów licencjackich). Jak aplikować, ile to kosztuje i skąd uzyskać wsparcie?

>>>Przeczytaj również: “To nie jest tani biznes” – czym różni się nauka mody w Polsce od studiów zagranicznych?

Od kilku lat czołowe miejsce w światowym rankingu BoF niezmiennie zajmuje londyńskie Central Saint Martins. Na kolejnych miejscach w 2017 uplasowały sie kolejno: London College of Fashion, Kingston University i University of Westminster. Swoją analizę BoF przeprowadził na podstawie ankiet wśród ponad 4000 studentów i absolwentów, a także 88 specjalistów z dziedziny zasobów ludzkich i mody. Programy uniwersytetów ocenia się według trzech kryteriów: wpływu globalnego, doświadczenia edukacyjnego i wartości długoterminowej (gotowość uczniów do pracy i możliwości zatrudnienia w oparciu o doświadczenie zdobyte podczas studiów). Przy wyborze odpowiedniej szkoły warto kierować się nie tylko rankingiem ogólnym – decyzja powinna być motywowana indywidualnymi zainteresowaniami. Mimo że Central Saint Martins plasuje się na pierwszym miejscu, to London College of Fashion wygrywa, jeśli za kryterium przyjąć kierunki wyłącznie biznesowe.

Aplikacja

Aplikacja na studia licencjackie w Wielkiej Brytanii odbywa się wyłącznie za pośrednictwem serwisu UCAS, gdzie można wybrać maksymalnie pięć uczelni. W początkowym etapie rekrutacji ich kolejność nie ma znaczenia. Dopiero po otrzymaniu wstępnych decyzji od szkół następuje wybór firm choice (pierwszy wybór) oraz insurance choice (wybór dodatkowy). Aplikować najlepiej na jeden kierunek, ewentualnie kilka zbliżonych do siebie, ponieważ w formularzu wysyła się tylko jeden personal statement (list motywacyjny) oraz jedną referencję.

Formularz aplikacyjny na portalu UCAS zawiera kilka sekcji, w tym dane osobowe i kontaktowe, informacje o edukacji i przedmiotach maturalnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na personal statement, jako że uznaje się go za jeden z ważniejszych kryteriów przy podejmowaniu decyzji przez uczelnie. List motywacyjny powinien być pozbawiony literówek i błędów gramatycznych, dlatego kandydatom z wątpliwościami co do poprawności językowej, poleca się zwrócić o pomoc do osób, które angielskim władają biegle.

Termin aplikacji to 15 stycznia (nie dotyczy University of Oxford, University of Cambridge i niektórych kierunków niezwiązanych z modą). Na wybrane kierunki art & design termin aplikacji upływa 24 marca. Zdarza się, że szkoły otwierają również drugą turę rekrutacji po 15 stycznia, która trwa do 30 czerwca.

Studia licencjackie w Wielkiej Brytanii trwają zwykle trzy lata. Niektóre kierunki (przeważnie biznesowe) oferują tak zwany program sandwich, który zakłada placement year (rok pracy w branży) lub year abroad (rok wymiany na uniwersytecie w innym kraju). Sandwich year odbywa się najczęściej po drugim roku standardowego programu i polega na pełnowymiarowym, płatnym wykonywaniu pracy w branży, w znalezieniu której pomaga szkoła. Warto aplikować na ten program, ponieważ zdobyte doświadczenie zyskuje wartość przy poszukiwaniu zatrudnienia po ukończeniu studiów.

Wymagania

Wbrew pozorom brak międzynarodowej matury nie jest żadną przeszkodą – z powodzeniem aplikować można z polskimi wynikami. Na renomowane brytyjskie uczelnie potrzebne są trzy rozszerzone przedmioty, jednak znaleźć można takie, gdzie wystarczą dwa czy nawet jedno rozszerzenie. Niektóre kierunki (przeważnie o profilu artystycznym) wymagają przygotowania portfolio i/lub wzięcia udziału w rozmowie kwalifikacyjnej.

Najpopularniejszym testem językowym, którego wymagają uczelnie w Wielkiej Brytanii, jest International English Language Testing System (IELTS). Indywidualne wymagania co do wyników egzaminu otrzymuje się wraz z ofertą od uczelni. Wyników nie trzeba uwzględniać w momencie wysyłania aplikacji, a dopiero do 31 lipca lub 31 sierpnia (w zależności od uczelni). W Polsce ośrodkiem organizującym egzamin jest British Council, który umożliwia przystąpienie do niego w dziewięciu centrach na terenie kraju. Koszt IELTS to 770 zł. Nie istnieje limit podejść do testu, jednak należy pamiętać, że na wyniki czeka się 13 dni (dodatkowo czas przesłania certyfikatu pocztą), dlatego warto zapisać się odpowiednio wcześniej.

Koszty

Rok studiów licencjackich na dowolnej uczelni publicznej w Anglii to wydatek 9,250 GBP niezależnie od kierunku czy uczelni. Jest to kwota możliwa do pokrycia w całości przez rząd brytyjski, który udziela na czesne pożyczki każdemu, kto o nią zaaplikuje. Istnieje również kredyt przyznawany na koszty życia – maintenance loan. Aby się o nią ubiegać, obywatele Unii Europejskiej muszą wcześniej przepracować w UK minimum 3 miesiące. Ważnym warunkiem jest wyjazd do UK przed 1 września (należy zatrzymać na przykład bilet lotniczy). Po otrzymaniu pożyczki nie wolno przerywać pracy. Wysokość pomocy waha się w zależności od zarobków rodziców; średnio wynosi ona około 9000 GBP rocznie w przypadku Londynu.

Obie pożyczki spłaca się na tych samych zasadach. Ich oprocentowanie ogranicza się do wysokości inflancji, a pieniądze zaczyna się zwracać rok po ukończeniu studiów, tylko jeśli próg zarobków przekracza 25 tysięcy GBP rocznie w UK (dla Polski jest to kwota 10 tysięcy GBP). Wówczas spłaca się 9% z różnicy pomiędzy 25 tysiącami a aktualnymi zarobkami. W przypadku nieosiągnięcia progu pożyczka po 30 latach zostaje zawieszana. Rządowa pożyczka na czesne obejmuje maksymalnie cztery lata, to znaczy, że zakłada również dodatkowy czas w ramach sandwich year.

Należy wziąć pod uwagę, że koszty życia w Wielkiej Brytanii są znacznie wyższe niż w przypadku Polski. Ceny za miejsca w akademiku różnią się pod względem lokalizacji czy standardu; średnio jest to 150-200 GBP tygodniowo. Stosunkowo drogie są również przejazdy – bilet miesięczny kosztuje 100-200 GBP (zależnie od stref). City Univeristy w Londynie szacuje wydatki na życie w Londynie na 1000-1200 GBP miesięcznie.

W praktyce

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyjeździe warto sprawdzić możliwości zatrudnienia wraz z orientacyjnymi stawkami firm, a także pomyśleć o zakwaterowaniu. Część uczelni proponuje pomoc w znalezieniu pokoju za pośrednictwem specjalnie stworzonych do tego portali internetowych. Wniosek o przyznanie miejsca w akademiku należy złożyć kilka miesięcy przed rozpoczęciem nauki. Istotny szczegół – niektóre akademiki przewidują rozliczenie trzymiesięczne, co znaczy, że kwotę potrzebną na opłacenie terminu wrzesień-listopad należy mieć przygotowaną wcześniej; to samo dotyczy pozostałych okresów.

Pomoc w aplikacji na wybrane studia w Wielkiej Brytanii oferuje wiele polskich fundacji i organizacji, takich jak Elab, Kastu czy Smart Prospects. Przykładowo Elab zapewnia wsparcie zarówno płatne, jak i darmowe. Fundacja przyznaje kandydatowi konsultanta, który wspiera przyszłych studentów w procesie aplikacji, odpowiadając szybko i kompetentnie na wszelkie pytania. Z zewnętrzną pomocą czy też nie, jeśli planujesz podjęcie studiów w Wielkiej Brytanii, mamy nadzieję, że Twoja aplikacja zakończy się sukcesem.

REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES