Siła kobiet na ekranie

92

Badania przeprowadzone przez Women and Hollywood dowiodły, że kobiety na ekranie dostają mniejsze fragmenty do odegrania oraz mniej czasu na ekranie. Jednak, gdy przyjdzie ich czas w produkcji to ich role potrafią zawładnąć całym filmem i udowodnić, jaką siłę mają kobiety.

Superbohaterka, gangsterka, księżniczka. Postać kobieca w filmach nie ma określonych standardów. Zebraliśmy sześć filmów, w których rola kobiety pokazuje siłę i możliwości płci żeńskiej. Oto one:

Czwarta władza (2017)

Fabuła dotyczy konfliktu między dziennikarzami „The Washington Post”, a rządem USA. Film ukazuje także kobiecą odwagę i siłę w świecie redakcji i polityki. Kay Graham (Meryl Streep) musi przejąć dowodzenie nad redakcją „The Washington Post”. Pomimo tego, że redakcji nie wiedzie się zbyt dobrze i gazeta wkrótce ma trafić na giełdę, Kay robi wszystko, by rozwinąć TWP.

Szybcy i wściekli (2001)

Szybcy i wściekli to film o nielegalnych wyścigach i samochodach. Wydawać by się mogło, że fabuła dotyczy tylko mężczyzn. Jednak wtedy pojawia się Letty. Dziewczyna, później żona głównego bohatera razem z nim okrada ciężarówki, bierze udział w wyścigach, wiedzie życie kryminalistki. Na dodatek zna boks tajski. Postać Letty pokazuje, że samochody i motoryzacja to nie tylko pasja mężczyzn.

To ja, Malala (2015)

Film opowiada o 17-latce, która została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla dzięki niewzruszonemu i inteligentnemu oporowi wobec talibów. Malala stanowczo walczyła z zakazem kształcenia kobiet. Za swoje działania została skazana na karę śmierci. To ja, Malala ukazuje dwa oblicza bohaterki – bezkompromisowej wojowniczki oraz zwykłej nastolatki chcącej żyć pełnią życia.

Do szpiku kości (2010)

Film o odwadze i nadziei, którą niosą dobrzy ludzie. Nastoletnia dziewczyna o imieniu Ree jest jedyną odpowiedzialną osobą w zubożałej rodzinie. Musi zaopiekować się młodszym rodzeństwem i niepełnosprawną matką, pomimo swojego młodego wieku. Matka obecna jest tylko ciałem, a ojciec podejrzany o produkcje narkotyków – zniknął. Rolę Ree zagrała Jennifer Lawrence.

Legalna blondynka (2001)

Film fabularny opisujący losy blondynki z amerykańskiego college’u. Nieco rozpuszczona dziewczyna zostaje porzucona przez swojego chłopaka. Postanawia go odzyskać udowadniając byłemu chłopakowi, że jest tak samo inteligentna jak on. W tym celu dostaje się na studia prawnicze na Harvardzie. Dziewczyna zdaje wszystkie egzaminy, zostaje prawniczką i otrzymuje dobre stanowisko. Film w formie komediowej pokazuje zawziętość kobiet w realizacji postawionych sobie celów.

Kapitan Marvel (2019)

Fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o superbohaterce Carol Danvers. Akcja rozgrywa się w latach dziewięćdziesiątych, gdy Carol otrzymuje nadludzkie moce. Na Ziemi rozpoczyna się międzygalaktyczna wojna między dwoma obcymi rasami. Film Kapitan Marvel jest pierwszym filmem z Kinowego Uniwersum Marvela od czasu śmierci Stana Lee, legendarnego twórcę komiksów Marvela.

 

 

 

 

>>>Przeczytaj również: DZIEŃ KOBIET: 8 inspirujących kobiet i ich droga na szczyt