Powstaje książka o Karlu Lagerfeldzie. Nie będzie to zwykła biografia

190
źródło: thetimes.co.uk

William Middleton, były szef paryskiego biura WWD, właśnie podpisał umowę na książkę o historii Karla Lagerfelda. Nie będzie to jednak zwykła biografia projektanta.

Pomysłodawca książki poznał Lagerfelda w 1995 roku. Przeżył z nim wiele ciekawych historii i zaprzyjaźnił się z projektantem, podczas gdy pracował w Paryżu.

Pierwsza propozycja padła już rok temu. Wtedy William przedstawił Karlowi pomysł napisania o nim książki. Jednak projektant nie sądził, żeby zagłębianie się w jego przeszłość było dobrym pomysłem. Dlatego postanowił, by nie pisać zwykłej biografii, lecz opisać ciekawe historie Lagerfelda.

„Nie sądzę, aby historia Karla należała do najciekawszych. Jest kilka interesujących elementów jego przeszłości. Natomiast właśnie to, jak sam siebie wykreował, jest tak fascynujące. Nie chciałem robić zwykłej biografii”– opowiada pisarz.

Gdy tylko dowiedział się o śmierci artysty, napisał propozycję i wysłał ją do swojego agenta. Karl zmarł 19 lutego, a 7 marca już podpisali umowę. Jak mówi Middleton: „wszystko działo się dość szybko”.

View this post on Instagram

The first time I met Karl Lagerfeld, in January 1995, he was sitting at his desk in the studio at Chanel, wearing a black suit by Yohji Yamamoto, telling me about the Chanel haute couture collection he would be presenting the following week. He opened up his pad and took about 30 seconds to sketch this silhouette for the season. Like many, I have long had great admiration for Karl; as a designer, of course, but also as someone who was so fiercely connected to the culture around him. And now, I have just signed a contact with HarperCollins to write a cultural biography of Karl Lagerfeld. It is all a little daunting, of course, but Dominique and John de Menil were also big, complex subjects, so I am super excited to throw myself into this one. (Link to today’s WWD story in profile). #karllagerfeld #lagerfeld @chanelofficial #chanel #doublevisiondemenilbiography @menilcollection #menilcollection @aaknopf @wwd @harpercollinsus

A post shared by William Middleton (@wfmiddletonauthor) on

Książka nie będzie zwykłą biografią. Ma skupiać się na najbardziej ekscytujących momentach życia Karla Lagerfelda i opowiadać o otaczającym go świecie, a także o jego zaangażowaniu w kulturę popularną.

„Nie było nikogo, kto byłby bardziej związany z tym, co dzieje się w sztuce i filmie oraz architekturze i designie”– uznaje William.

Wszystko ma zmieścić się na około 250-300 stronach. Wydaje się, że Middleton naprawdę zaangażował się w ten projekt. Jak podaje WWD, autor ma zamiar przeprowadzić się do Paryża na czas pisania książki, która ma zostać wydana w 2021 roku.

>>> Przeczytaj również: Trwa ostatnia wystawa twórczości Karla Lagerfelda