Prace Tima Walkera w londyńskim muzeum. Czy powtórzą sukces wystawy Diora?

187
aestheticamagazine.com

To pałac marzeń. Najbardziej inspirujące miejsce na świecie – tak o londyńskim Victoria and Albert Museum mówi jeden z najważniejszych współczesnych fotografów mody, Tim Walker. We wrześniu sam otwiera tam swoją wystawę, zatytułowaną Tim Walker: Wonderful Things.

Tim Walker to brytyjski fotograf mody, który swoimi bajkowymi pracami zachwycał już niejednokrotnie na łamach najważniejszych pism, takich jak „Vogue”, „i-D Magazine”, „Harper’s Bazaar”, czy „W Magazine” (niedawno w sesji dla tego ostatniego, za obiektywem Walkera stanęła Joanna Kulig, o czym pisaliśmy TUTAJ). Do jego muz należą między innymi Tilda Swinton i Cate Blanchett, oraz modelki takie jak Kate Moss, Edie Campbell czy Lily Cole. To między innymi ich portrety zawisną we wrześniu na ścianach Victoria and Albert Museum. Jednak to nie wszystko, czego należy się po wystawie spodziewać.

Gdy ogłoszono, że Tim Walker wystawi swoje prace w londyńskim muzeum, zarówno w świecie mody, jak i sztuki, zawrzało. O największej jak do tej pory wystawie fotografa, zrobiło się głośno już w 2015 roku, kiedy to oficjalnie zaczęto się do niej przygotowywać. Od tej pory dzielono się w mediach coraz to nowymi szczegółami dotyczącymi wydarzenia. Kolejna zapowiedź pojawiła się w ostatni czwartek.

Na razie wiadomo, że muzeum pokaże kolekcję ponad 300 prac artysty. Nie będą to jednak tylko zdjęcia. Odwiedzający będą mogli obejrzeć również krótkie formy filmowe, ręcznie wyklejane albumy z kolażami, a nawet szkice. Co ciekawe, Walker na tę okazję przygotował również 150 nowych prac inspirowanych wystawą stałą londyńskiego muzeum. A źródło inspiracji było ogromne. Victoria and Albert Museum jest bowiem jednym z najważniejszych muzeów sztuki i rzemiosła użytkowego na świecie i liczy ponad 4.5 miliona eksponatów pochodzących z wielu dziedzin i okresów historycznych. Jest również znane z wystaw poświęconych modzie. Do 1 września można tam na przykład oglądać głośną wystawę Christian Dior: Designer of Dreams, a do najsłynniejszych w historii muzeum należy Savage Beauty, czyli zbiór projektów Alexandra McQueena.

Tim Walker nie ukrywa, że tworzenie prac inspirowanych muzeum było dla niego doświadczeniem wymagającym odkrycia „zupełnie nowych terytoriów” w sztuce. [Victoria and Albert Museum, przyp. red.] to pałac marzeń. Najbardziej inspirujące miejsce na świecie. Mnóstwo dzieł, które tam zobaczyłem bardzo mnie poruszyło. Chciałem więc zrobić zdjęcia, które oddadzą nie tylko fizyczne piękno danych obiektów, ale też odzwierciedlą moją emocjonalną reakcję na nie – mówi artysta. Swoje przygotowania do wystawy zaczął od odwiedzenia eksploracji dzieł wystawianych w muzeum, spotkań z kuratorami oraz wizyt w warsztatach konserwatorskich. Wszystko po to, by poznać źródło swojej inspiracji od podszewki. Jak podaje kurator fotografii Victoria and Albert Museum, Susanna Brown, wystawa zostanie również uzupełniona o wydanie książki, w której szczegółowo opisano proces twórczy Walkera i pracę nad wystawą, wywiady z artystą oraz kilkoma jego najbliższymi współpracownikami.

Wystawa potrwa od 21 września 2019 do 8 marca 2020. Czekamy z niecierpliwością, by móc poznać efekty współpracy Walkera, Shony Heath, która zaprojektowała wystawę, oraz Victoria and Albert Museum. Czy Wonderful Things zrobi furorę na skalę wystaw poświęconych Diorowi i McQueenowi? Czy jednak nie odbije się w świecie sztuki aż tak szerokim echem? O tym przekonamy się już wkrótce.

>>> Przeczytaj również: Spektakularna wystawa domu mody Dior w Londynie