Podstawowa kolekcja butów na każdą okazję – co warto mieć w swojej szafie?

44
Fot. materiały prasowe

Każdy z nas niezależnie od płci stał kiedyś przed dylematem pt. „nie mam się w co ubrać”. Najgorsze są te sytuacje, gdy do skompletowania idealnego stroju na daną okazję brakuje nam jakiegoś jednego elementu, którym magicznie najczęściej są właśnie buty. Jak więc skompletować swoją szafę, aby unikać takich sytuacji? Jakie rodzaje obuwia powinniśmy mieć zawsze do dyspozycji?

1. Dlaczego warto mieć co najmniej kilka par butów?

2. Jakie buty do noszenia na co dzień?

3. Jakie buty do uprawiania sportu i nieformalnych spotkań?

4. Jakie buty do eleganckiego ubrania?

5. Jakie buty do stroju do pracy i smart casual?

6. O czym pamiętać kupując buty?

Dlaczego warto mieć co najmniej kilka par butów?

Chociaż panowie często żartują sobie z kobiet, które nie umieją zdecydować się jakie buty wybrać do danej kreacji, to jednak w tym szaleństwie jest metoda. Posiadanie bardzo ograniczonej ilości par sprawia, że w sytuacji gdy musimy ubrać się inaczej niż zazwyczaj stajemy przed problemem braku odpowiedniego do reszty stroju obuwia. Dlatego zarówno mężczyzna, jak i kobieta powinni posiadać w swojej garderobie co najmniej kilka różnych par, odpowiednich na różne okazje. Warto przy tym zaznaczyć, że nie musi to być „kilka par” w pojęciu całej szafy – lepszym pomysłem jest zakupienie mniejszej ilości, ale lepszych jakościowo butów. Podziękują nam za to zarówno nasze stopy, jak i, w dłuższej perspektywie, portfel.

Jakie buty do noszenia na co dzień?

Pierwszą kategorią butów jakie warto mieć w szafie są te do noszenia na co dzień. Tutaj tak naprawdę nie ma reguły – po prostu wybieramy fason, który najbardziej nam pasuje i w którym najczęściej chodzimy. Warto jedynie mieć na względzie, aby obuwie było solidne i nadawało się na przykład do pracy, jeżeli też używamy go w ten sposób. Dobrze jest mieć również co najmniej dwie wersje butów do codziennego użytku: zimową i letnią, dzięki czemu nie będziemy ani marznąć, ani przesadnie się pocić w cieplejsze dni. 

Jakie buty do uprawiania sportu i nieformalnych spotkań?

Większość osób jeżeli tylko ma okazję chodzi w trampkach lub butach sportowych. Nie dzieje się tak bez powodu: po prostu są to jedne z najwygodniejszych fasonów, które dodatkowo podtrzymują naszą stopę i amortyzują wstrząs na stawach, jaki pojawia się podczas chodzenia czy biegania. Buty sportowe damskie i męskie to szczególnie szeroka kategoria, w której znajdziemy modele nadające się do każdego rodzaju sportu i które również mogą być używane do poruszania się na co dzień, w nieformalnych sytuacjach. Jeżeli jesteśmy wielkimi fanatykami niecodziennych butów możemy również wypróbować te z oddzielonymi od siebie palcami, które imitują skarpetkę, są bardzo cienkie i dają wrażenie chodzenia boso. Jest to jedna z ciekawszych opcji i niewątpliwie może sprawić dużo frajdy, jednak musimy się liczyć z ciekawymi spojrzeniami na ulicy.

Jakie buty do eleganckiego ubrania?

Elegancki czy biznesowy ubiór wymaga równie eleganckiego obuwia. W przypadku panów jest to nieco prostsze, ponieważ kupując garnitur zwykle mamy możliwość od razu dobrać do niego odpowiednią parę butów. W przypadku pań z kolei rodzajów modeli jest bardzo dużo i tak naprawdę musimy rozstrzygnąć, które są dla nas najwygodniejsze. Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć z pewnością pantofle, buty na wyższym obcasie, czy botki w niektórych, co bardziej szykownych fasonach. Wiele kobiet podziela również pogląd, że w każdej damskiej szafie powinny znaleźć się szpilki z prawdziwego zdarzenia, jednak jeżeli nie czujemy się na nich pewnie i przy dłuższym korzystaniu bolą nas nogi, nic się nie stanie gdy zdecydujemy się na egzemplarz o nieco mniejszym obcasie.

Jakie buty do stroju do pracy i smart casual?

Ubiór w pracy zależy głównie od tego, jaka polityka panuje w tym zakresie w naszej firmie. Jeżeli musimy być zawsze „pod krawatem”, najlepszą opcją jest zdecydowanie się na wyżej opisywane eleganckie obuwie. W sytuacji, gdy w naszym miejscu pracy panuje swobodniejsze podejście do ubrania i możemy zdecydować się na tzw. smart casual, bardzo dobrym wyborem mogą okazać się baleriny czy czółenka, które z jednej strony są bardzo wygodne i można w nich bez problemu spędzić cały dzień, a z drugiej nie narażają naszych stóp na taki stres jak buty na wysokim i średnim obcasie. Jeszcze innym, bardzo ciekawym wyborem mogą być oksfordy, które również występują w wersji damskiej i mogą dodać naszej stylizacji odrobinę pazura. 

O czym pamiętać kupując buty?

Kupując buty powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, aby pasowały one do naszej stopy i – poza standardowym czasem na rozchodzenie – nie powodowały dyskomfortu. Dobrze jest wybierać obuwie wykonane z naturalnych materiałów, ponieważ pozwalają one naszym stopom oddychać i ułatwiają odprowadzanie potu, co jest szczególnie istotne jeżeli spędzamy w jednej parze cały dzień. Dopiero na trzecim miejscu powinniśmy stawiać wygląd: nawet najpiękniejsze buty świata szybko zostaną przez nas znienawidzone, gdy będą sprawiały nam ból i utrudniały normalne funkcjonowanie. Nie warto również przekładać ilości nad jakość, ponieważ droższe ale lepiej wykonane buty posłużą nam dłużej, niż kilka par tanich.

Artykuł przygotowany wraz z Allegro