Kreatywna praca z domu – organizacja przestrzeni

209
newsletter praca z domu biuro
Fot. materiały prasowe

Wiele osób wciąż jest zmuszonych do pracy zdalnej. W wielu przypadkach nie musi być to jednak coś złego. Wystarczy tylko odpowiednio stworzyć przestrzeń do działania, żeby pobudzić kreatywność i móc bez trudu realizować nawet najbardziej artystyczne projekty.

Na co trzeba zwrócić uwagę? Najważniejsze cechy miejsca do pracy z domu opisujemy poniżej.

Czy w branży kreatywnej home office się sprawdza?

Istnieją zawody, w których praca zdalna jest albo zupełnie niemożliwa, albo przynosi sporo trudnych do przezwyciężenia ograniczeń. Branża modowa oraz inne zajęcia kreatywne jednak zdecydowanie nie zaliczają się do tej kategorii.

Szczególnie freelancerzy mogą z niej korzystać bez ograniczeń, a często wręcz z korzyścią dla prowadzonej działalności.

Dlaczego warto pracować z domu? To nie tylko kwestia potrzebny społecznej izolacji, do której zmusza nas pandemia koronawirusa. To również szansa na uzyskanie szeregu innych korzyści.

Przede wszystkim praca z domu to wielka wygoda. Pozwala na optymalne zarządzanie czasem i dostosowywanie metody realizacji poszczególnych obowiązków do rytmu dnia. Nie ma zatem problemu, gdy trzeba na chwilę wyjść i załatwić kilka spraw.

Równocześnie praca z domu to szereg oszczędności. Najważniejsze z nich wiążą się oczywiście z obniżeniem wydatków na codzienne dojazdy – bez względu na to, czy zazwyczaj korzystamy z publicznej komunikacji, czy własnego pojazdu, miesięcznie generuje to spore koszty.

Nie zapominajmy również o tym, że praca z home office pozwala lepiej zarządzać czasem. Nie marnujemy bowiem wielu godzin na bezproduktywne i męczące stanie w korkach. Mamy zatem więcej czasu na kreatywne działania i twórczą pracę.

Oprócz tego praca zdalna daje oczywiście wielką swobodę. Możemy pracować z różnych miejsc, niekoniecznie musi to być wyłącznie nasz dom. Mamy także szansę na niemal dowolnie aranżowanie przestrzeni. A to daje dodatkową stymulację i energię do działania.

Personalizacja domowej przestrzeni do pracy

Miejsce do prac twórczych w domu może przybierać mocno zróżnicowane formy. Typ i rodzaj przestrzeni zależy przecież od wykonywanego zawodu. Inne będzie biuro projektanta mody, inne wytwórcy designerskich, unikatowych torebek.

Przestrzeń trzeba zatem w pełni dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Nie można jednak zapominać o kilku podstawowych zasadach. BHP obowiązuje bowiem również w home office. Choć nie mamy nad sobą nadzoru osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo, warto zadbać o prawidłowe zaaranżowanie miejsca do pracy – dla własnego dobra.

Co jest zatem najważniejsze? Podstawą jest oczywiście dobrze dobrane oświetlenie. Warto zadbać o to, żeby równocześnie było praktyczne i przyjemne dla oka. Szeroki wybór lamp dla każdego biura lub domu oferuje sklep z oświetleniem Lampy.it, pełen ciekawych pomysłów i inspiracji.

Oprócz lampy głównej, najczęściej sufitowej, w pomieszczeniu do pracy koniecznie trzeba zamontować praktyczne lampy zadaniowe. Zazwyczaj są to modele stojące, stołowe. Warto dobrać je do wielkości blatu roboczego tak, żeby równomiernie oświetlały całą jego powierzchnię. Pozwala to na znacznie wygodniejsze działanie i chroni wzrok przed nieprzyjemnym podrażnieniem. Zadbajmy też o odpowiednie źródła światła. W miejscu do projektowania powinniśmy zamontować żarówki, dające światło zimno białe, o natężeniu przynajmniej 500-600 lx.

W każdym warsztacie lub innej przestrzeni do kreatywnego działania przydają się oczywiście odpowiednie meble, dostosowane do realizacji wszystkich zadań. Może to być niewielkie biurko lub solidny stół warsztatowy. Każdy pod tym względem musi znaleźć swoje, idealne wyposażenie. Nie zapomnijmy również o wygodnym krześle, dopasowanym do wzrostu, w wygodnym oparciem dla pleców. W takich warunkach można swobodnie pracować nawet przez wiele godzin.

Co jeszcze powinno się znaleźć w domowym biurze? Skoro pracujemy we własnej przestrzeni, bez przeszkód możemy wprowadzać do wnętrza rozmaite dekoracje i inspirujące przedmioty. Może być to sztuka wysokich lotów, ulubione książki lub pamiątki z wyjazdów. Wszystko, co pomoże nam stworzyć własne, prawdziwe arcydzieło. W końcu każda kreatywność czasami potrzebuje nieco natchnienia. Zadbajmy więc o to, żeby miejsce do pracy było źródłem nieustannej inspiracji i sprawiało, że czujemy się w nim po prostu dobrze. A to przełoży się na konstruktywne i ciekawe projekty w przyszłości.

Materiał przygotowany wraz z Lampy.it