noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Fabryka produkcji odzieży

Parlament Europejski zakazuje produktów z pracy przymusowej

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Parlament Europejski przyjął przełomowe przepisy zakazujące sprzedaży, importu i eksportu na terenie UE towarów wytwarzanych przy użyciu pracy przymusowej. Decyzja ta stanowi znaczący krok w walce z współczesnym niewolnictwem i podkreśla rosnącą tendencję do wzmacniania praw człowieka w międzynarodowym handlu.

Nowe przepisy, ustanowione w odpowiedzi na doniesienia o naruszeniach praw człowieka w chińskim regionie Xinjiangu, bazują na podobnej ustawie przyjętej przez Stany Zjednoczone w 2021 roku. Celem obu aktów prawnych jest uniemożliwienie wprowadzania na rynek produktów, których produkcja może być powiązana z łamaniem praw człowieka w Xinjiangu, kluczowym ośrodku produkcji bawełny i paneli słonecznych. Rząd Chin konsekwentnie odrzuca wszelkie oskarżenia o nadużycia w tym regionie.

Zgodnie z nowymi przepisami unijnymi, organy krajowe w 27 państwach członkowskich UE lub sama Komisja Europejska będą miały prawo do prowadzenia dochodzeń w sprawie podejrzanych towarów, łańcuchów dostaw i producentów. Te wstępne dochodzenia muszą zostać zakończone w ciągu 30 dni roboczych. Produkty, co do których zostanie ustalone, że zostały wyprodukowane przy użyciu pracy przymusowej, zostaną objęte zakazem sprzedaży w UE, a ich transporty zostaną zatrzymane na granicach.

Przeczytaj również: Branża mody wciąż ma problem. Niemal połowa marek czerpie korzyści z pracy przymusowej w swoim łańcuchu dostaw

Niewolnictwo XXI wieku

Praca przymusowa, stanowiąca formę współczesnego niewolnictwa, jest problemem globalnym, ale szczególnie dotkliwie dotyka ona niektóre kraje. Według raportów organizacji międzynarodowych, takich jak Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) i organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka, praca przymusowa jest powszechna w produkcji towarów w następujących krajach:

  • Chiny: Elektronika, odzież, zabawki
  • Korea Północna: Praktycznie każdy sektor gospodarki
  • Indie: Rolnictwo, produkcja cegieł, przemysł tekstylny i odzieżowy
  • Bangladesz: Przemysł odzieżowy
  • Pakistan: Rolnictwo, produkcja cegieł, wydobycie kamieni
  • Uzbekistan: Rolnictwo, szczególnie zbiory bawełny
  • Turkmenistan: Rolnictwo, zbiory bawełny

Powyższa lista nie jest wyczerpująca, a problem pracy przymusowej dotyka wielu innych krajów na świecie.Organizacje międzynarodowe podejmują działania mające na celu monitorowanie i zwalczanie tych praktyk, ale ze względu na skomplikowany i często ukryty charakter pracy przymusowej, jest to wyzwanie wymagające skoordynowanych działań na wielu poziomach.

Dowiedz się więcej: Wyzysk i niewolnictwo w XXI wieku. Szokujące dane dotyczące pracy przymusowej

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES