REKLAMA
Nastolatki z sephory - nowa siła nabywcza. Jak pokolenie Alpha zmieni oblicze handlu?

“Nastolatki z Sephory” to nowa siła w świecie konsumpcjonizmu. Jak pokolenie Alpha zmieni oblicze handlu?

REKLAMA
REKLAMA

Nastolatki z generacji Alpha, urodzone po 2010 roku, stanowią nową falę konsumentów, która zrewolucjonizuje rynek. Ich ogromna siła nabywcza zmusi marki do dostosowania się do zmieniającego się świata, jeśli chcą utrzymać konkurencyjność.

W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat zjawiska “Sephora Kids” wśród Generacji Alpha. Młodzież i dzieci w wieku 13 lat i młodsze wykazują obsesję na punkcie drogerii Sephora, sięgając po drogie produkty przeciwstarzeniowe i marki makijażu przeznaczone dla dorosłych. Ich niegrzeczne zachowania, w tym niszczenie testerów czy obrażanie pracowników sklepu, stały się przedmiotem licznych dyskusji w sieci. 

“Nastolatki z Sephory” to określenie ukute na potrzeby zdefiniowania specyficznej grupy konsumentów – młodych ludzi z pokolenia Alpha, którzy z entuzjazmem i zaangażowaniem odkrywają świat kosmetyków i pielęgnacji, podążając za poleceniami internetowych „beauty guru”. Ich fascynacja Sephorą nie jest jednak zwykłym trendem, a raczej zwiastunem nadchodzących zmian w zachowaniach konsumenckich.

Pokolenie Alpha, wychowana w cyfrowej rzeczywistości grupa demograficzna, zmierza ku pozycji lidera w kwestii siły nabywczej. Do 2025 roku przewidywany jest wzrost Generacji Alpha do ponad 2 miliardów, co czyni ją największą populacją w historii.

Urodzeni w latach 2010-2025, członkowie pokolenia Alpha to w większości dzieci milenialsów. Najstarsi z nich, w wieku około 13 lat, określają się mianem „nastolatków z Sephory”, podczas gdy najmłodsi wciąż nie przyszli na świat. Według Marka McCrindle’a, socjologa, który ukuł ten termin, pokolenie Alpha już teraz wywiera wpływ na marki, a ich zwyczaje konsumenckie wkrótce zrewolucjonizują wiele dziedzin.

Do 2029 roku, kiedy najstarsi przedstawiciele pokolenia Alpha osiągną dorosłość, a najmłodsi skończą pięć lat, ich wpływ na gospodarkę wyniesie ponad 5,46 biliona dolarów” – przewiduje McCrindle w swoim raporcie. “Oznacza to, że firmy już dziś powinny brać pod uwagę tę przyszłą generację konsumentów.”

Jakie zatem oczekiwania względem pokolenia Alpha mają marki i sprzedawcy detaliczni w perspektywie krótkoterminowej i długoterminowej? Jak mogą zacząć przygotowywać się na ich rosnącą siłę nabywczą?

Genracja Alfa: Pierwsze pokolenie cyfrowego świata

Pokolenie Alpha różni się od starszych grup demograficznych, takich jak pokolenie Z, millenialsi czy pokolenie X. „Alfy” jako pierwsi dorastają zintegrowanym świecie cyfrowym i fizycznym. Cassandra Napoli z WGSN Insight opisuje ich jako “pierwsze pokolenie figitalne”. Oznacza to, że płynnie poruszają się między rzeczywistością a wirtualną rzeczywistością, nie widząc wyraźnych granic.

Jako dzieci pokolenia “dzielącego się” (millenialsi i pokolenie X), Alfy od urodzenia są dokumentowane cyfrowo. Niektóre miały konta na Instagramie przed narodzinami. Teraz, wkraczając w wiek nastoletni, mierzą się z konsekwencjami udokumentowanego życia online. “Zmiany technologiczne zachodzące podczas dorastania danej generacji wyraźnie ją odróżniają od poprzednich. Pokolenie Alpha jest pierwszym, które dorasta w świecie, gdzie metawersum rozwija się równolegle z nimi” – wyjaśnia Cassandra Napoli, starsza specjalistka ds. strategii w WGSN Insight.

Pokolenie Z jako pierwsze w pełni korzystało z mediów społecznościowych, co miało długofalowy wpływ na ich poczucie tożsamości i dobrostan. Pokolenie Alpha może natomiast spędzić resztę życia w ścisłym związku ze sztuczną inteligencją, która będzie oddziaływać na wszystkie aspekty życia, od socjalizacji i edukacji po rynek pracy. Abigail Bailey, redaktor naczelna firmy konsultingowej Coller Davis & Co., przewiduje, że podczas gdy milenialsi i pokolenie Z odczuwają silny wpływ kultury trendów i mediów społecznościowych, często kosztem zdrowia psychicznego i finansów, pokolenie Alpha przejmie kontrolę nad tą cyfrową rzeczywistością. „Najmłodsi konsumenci będą bardziej świadomi, jeśli chodzi o swój czas, pieniądze i uwagę” – mówi Bailey. „Uważają, że wzdrygają się, gdy są zbyt eksponowani w Internecie lub zbyt modni”.

Przeczytaj również: Jak pokolenie Alpha zmieni modę? “Alpha na pewno będzie kupować w secondhandach. Ale czy tylko?”

Czego marki mogą spodziewać się po Gen Alpha w najbliższej przyszłości?

Gen Alpha to indywidualiści, którzy cenią empatię i dbają o swoje dobre samopoczucie.  „To najbardziej zróżnicowane i inkluzywne pokolenie, jakie kiedykolwiek istniało” – podkreśla Cassandra Napoli z WGSN. W nadchodzących latach marki będą musiały dostosować się do oczekiwań tej generacji, która stawia na zrównoważony rozwój, personalizację i aktywną troskę o dobrostan.

Przygotowanie się na nadejście pokolenia Alpha wymaga od firm strategicznego myślenia i elastyczności. Adaptacja do ich cyfrowych preferencji, budowanie autentycznych relacji i oferowanie spersonalizowanych doświadczeń to kluczowe czynniki sukcesu na przyszłym rynku konsumenckim.

Eksperci wskazują, że Pokolenia Alpha świadomość ekologiczna będzie niezwykle istotna. Będą oni preferować marki, które stawiają na zrównoważony rozwój, zarówno w kwestii produkcji, jak i komunikacji. Kryzys klimatyczny będzie miał ogromny wpływ na ich życie, dlatego firmy, które ignorują ten problem, mogą stracić ich zaufanie. Napoli zwraca uwagę, że do 2030 r. załamanie się ekosystemu może zacząć kosztować 2,7 biliona dolarów rocznie, a szacuje się, że do czasu, gdy najmłodsza Alfa w 2070 r. osiągnie 45 lat, koszty gospodarcze chaosu klimatycznego w samych Stanach Zjednoczonych osiągną 14,5 biliona dolarów.

Mimo otaczających problemów i trudności, Pokolenie Alpha mimo wszystko będzie poszukiwać też radości życia. Marki, które bedą chciały do nich dotrzeć, powinny oferować produkty i usługi dające pozytywne doznania i wyzwalające w nich uczucie szczęścia. Zabawne opakowania, optymistyczne komunikaty i beztroski klimat mogą zaskarbić sobie sympatię młodych konsumentów, dodając im otuchy i wsparcia w wymagającej rzeczywistości. 

Pokolenie Alpha jest niezwykle kapryśne, ale też otwarte na nowe rozwiązania. Marki, które chcą odnieść sukces w przyszłości, muszą być gotowe na adaptację i dostosowanie się do ich potrzeb. Eksperci wskazują na kwestię personalizacji, w której Generacja Alpha już jest i będzie jeszcze silniej zanurzona. Zdolność dostosowania doświadczenia, a nawet produktu do ich unikalnych specyfikacji, bezpośrednio wpłynie na wzorce zakupowe tego pokolenia. Bailey twierdzi, że w miarę jak sztuczna inteligencja i rozszerzona rzeczywistość demokratyzują proces twórczy, Alpha będzie oczekiwać możliwości dostosowywania produktów za pomocą swoich smartfonów. „Alfy będą chciały mieć bezpośredni wpływ na rozwój produktów. Będą oczekiwać pewnego rodzaju własności, jeśli pozostaną lojalni wobec marki” – podkreśla ekspertka. 

Aby móc już teraz zwizualizować przyszłość, eksperci polecają matkom przyjrzeć się tzw. „Pokoleniu Zalpha”, czyli nastolatkom urodzone w latach 2008–2014. To oni jako pierwsi będą w pełni świadomie korzystać z Internetu do zarabiania na życie, zarówno jako twórcy treści, jak i gracze w wirtualnych światach, takich jak Roblox. Zbliżająca się pełnoletność Zalphas stawia przed markami nowe wyzwania i otwiera nowe możliwości. Z jednej strony, tradycyjne modele edukacji i kariery mogą stracić na znaczeniu, gdy młodzi ludzie odkryją alternatywne ścieżki rozwoju w wirtualnym świecie. Z drugiej strony, marki mają szansę dotrzeć do tej generacji poprzez angażujące i autentyczne doświadczenia w cyfrowej przestrzeni.

Skuteczne dotarcie do Pokolenia Zalpha wymaga holistycznego podejścia, które łączy w sobie różne kanały komunikacji i tworzy spójne doświadczenie marki. Marki muszą być obecne tam, gdzie spędzają czas Zalphas, czyli w mediach społecznościowych, platformach streamingowych i wirtualnych światach. 

Nic dziwnego, że coraz więcej firm, szczególnie tych kierowanych do młodszych odbiorców, celuje w pokolenie Zalpha. Doskonałym przykładem jest firma Claire’s, sprzedawca akcesoriów, która w październiku 2022 roku uruchomiła platformę Roblox z wirtualnymi produktami. Gracze mogą tam wykonywać zadania i zarabiać wirtualną walutę, którą następnie mogą wykorzystać na zakup dodatków dla swoich awatarów. W podobny sposób do trendu włączyły się również marki kosmetyczne, takie jak Amika, Elf, Fenty Beauty i Essence, oferując swoje produkty w wirtualnym świecie Robloxa.

Generacja Alpha i co dalej? 

Jako dzieci pokolenia Z, Generacja Beta (czyli urodzeni pomiędzy 2020 a 2040) od urodzenia będzie zanurzone w technologii i sztucznej inteligencji, która kształtować będzie ich sposób życia, nauki, pracy i, co najważniejsze, robienia zakupów. Chociaż jeszcze do końca nie znamy specyfiki tej generacji, zdaniem ekspertów możemy już przewidywać, jaki świat odziedziczą. Będzie to świat zintegrowany ze sztuczną inteligencją, która będzie wszechobecna i odgrywać kluczową rolę we wszystkich aspektach życia. Marki, które już teraz zrozumieją ich zachowania, choć z poziomu makro, będą lepiej przygotowane na zabieganie o względy przyszłego konsumenta. 

Pokolenie Beta, ze względu na czynniki takie jak wzrost poziomu edukacji i większy odsetek kobiet na rynku pracy, może być najmniejszym pokoleniem w historii, wskazuje ekspertka WGSN. Z jednej strony, mniejsza populacja Beta może oznaczać potrzebę większej infrastruktury opieki nad osobami starszymi, w obliczu starzejącego się społeczeństwa. Z drugiej strony, może to również prowadzić do pozytywnych efektów, takich jak zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do 2055 roku i wzrost dochodu na mieszkańca o 10% do czasu, gdy najstarsze Bety osiągną trzydziestkę.

Do tego czasu jednak marki mają do czynienia z pokoleniem Alpha, które będzie bardzo wymagającym klientem. Dla marek, które to zrozumieją, będzie to zarówno wyzwanie, jak i szansa na przygotowanie się do przyszłości. Jak podkreśla Bailey, przyszłość będzie wymagać prawdziwej biegłości technologicznej, kreatywności i oryginalności od marek i sprzedawców detalicznych, którzy będą musieli zrobić krok naprzód, aby sprostać ich wysokim oczekiwaniom.

Zdjęcie główne: Unsplash

Przeczytaj również: Miliardowy biznes kosmetyczny gwiazd. Czy ten trend ma szansę przetrwać?

Tagi

Alpha

REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES