Jak zaplanować nowy rok? Cztery sposoby na lepszą organizację

361
Źródło: madama.co

Nowy rok wiąże się z nowymi celami i refleksją nad minionym już rokiem. Osiągnięcie naszych postanowień ułatwia nam plan działania. Codzienne planowanie natomiast pomaga nam kontrolować i organizować czas. Parę trików, które wprowadzimy do naszego kalendarza może znacznie polepszyć naszą pracę w 2019 roku.  

PLANUJ DZIEŃ CO DO GODZINY

Często bywa tak, że planując to, co mamy zrobić  danego dnia, zostawiamy naszą listę do odhaczenia na ostatni moment. Przez to cały dzień spędzamy obijając się. Trzy godziny spędzone przed  telewizorem, a nadal nic nie jest zrobione. Planowanie naszego czasu co do godziny znacznie ułatwia jego kontrolę. Wyznaczmy sobie rytm pracy, jak na przykład 45 minut odpisywania na e-maile, następnie 15 minut przerwy. Warto również zostawiać rezerwę czasową. Dzięki temu unikniemy frustracji, gdy wypadnie nam coś nagłego, czego nie byliśmy w stanie przewidzieć wcześniej.

PLANUJ WEDŁUG STOPNIA TWOJEJ ENERGII

Jeśli wiemy, że nie jesteśmy produktywni w poniedziałki, to nie nakładajmy sobie na ten dzień zbyt wielu spraw do załatwienia. Serwis Accountemps zbadał jakie dni w tygodniu są oceniane jako najbardziej produktywne. Okazało się, że 39 procent osób wybrało wtorek. Dla porównania, poniedziałek uzyskał 29 procent, środa 14 procent.  Czwartek i piątek tylko 3 procenty. Oceniajmy realnie swoje możliwości. Nikt z nas nie jest robotem i nie funkcjonuje na tych samych obrotach dwadzieścia cztery godziny na dobę. 

WKLEJAJ KARTECZKI Z WAŻNYMI PRZYPOMNIENIAMI

Karteczki są łatwe do zauważenia, dzięki czemu istnieje małe prawdopodobieństwo, że o czymś ważnym zapomnimy. Jeśli mamy przed sobą jakiś deadline, to przyklejmy na ten dzień kartkę z przypomnieniem. Ten sposób jest łatwy i przede wszystkim szybki. Otwierając nasz planer, pierwsze co zobaczymy to właśnie najistotniejsze sprawy. Dla tych, którzy od papieru wolą elektronikę polecamy ściągnąć program lub aplikację z podobnymi „karteczkami”, które zobaczymy od razu po otwarciu komputera. 

KOLORUJ I PODKREŚLAJ

Wykorzystywanie ulubionych kolorów podczas własnoręcznego sporządzania notatek sprzyja nabieraniu emocjonalnego stosunku do nich, a co za tym idzie lepszemu zapamiętaniu określonego materiału. Możemy przydzielić kolory do różnego typu wydarzeń. Dla przykładu, kolorem zielonym zapisujmy wszystkie spotkania biznesowe, a kolorem niebieskim czekające nas deadline’y. Z badań wynika, że oznaczanie tekstu kolorami poprawia nasze zapamiętywanie o 16 procent. Dzięki temu nie będziemy musieli zaglądać co pięć minut do kalendarza!

Wprowadzenie tych czterech, prostych trików może ułatwić nam pracę w nowym roku. Natomiast same prowadzenie kalendarza pomoże utrzymać balans i mieć wszystko pod kontrolą.  W organizacji najważniejsze jest sporządzenie realistycznego, praktycznego i konkretnego planu dnia. 

 >>>Przeczytaj również: Rebranding. Jak zmieniają się marki modowe?