REKLAMA
Ranking zawodów 2024: Polacy najgorzej oceniają influencerów i polityków

Influencerzy, politycy i… Kto jeszcze znalazł się na liście zawodów, które Polacy oceniają najgorzej?

REKLAMA

Politycy najgorzej ocenianym zawodem wśród Polaków. Najlepszego zdania nie mamy też o influencerach. Kto zatem budzi największe zaufanie społeczne i – w opinii innych – zarabia odpowiednią pensję? Sprawdzamy najnowszy Ranking zawodów 2024. 

„Ranking zawodów 2024. Jak Polki i Polacy oceniają wybrane profesje?” To coroczne zestawienie przygotowywane przez portal No Fluff Jobs. Ranking powstaje na podstawie badania DIY wykonanego na platformie Omnisurv by IQS w dniach 12–14 stycznia 2024 roku (CAWI). Przeprowadzono je na reprezentatywnej próbie 1000 pracujących, aktywnych zawodowo Polek oraz Polaków w wieku 18-64 lat.

Polacy o zarobkach: Politycy na cenzurowanym, influencerzy z łagodną krytyką

Według badania No Fluff Jobs, Polacy zdecydowanie uważają, że politycy zarabiają za dużo. Aż 86 proc. badanych podziela tę opinię. Co ciekawe, w przypadku influencerów, którzy często są znacznie bogatsi od polityków, odsetek ten spada do 69 proc. Czyżby Polacy nie byli świadomi realnych zarobków gwiazd mediów społecznościowych?

Prawnicy (54 proc.) i sportowcy (45 proc.) również są postrzegani jako osoby zarabiające zbyt wiele. Ponad 1/3 badanych (37 proc.) uważa, że dziennikarze otrzymują zbyt wysokie wynagrodzenie, a 32 proc. twierdzi to samo o lekarzach.

źródło: No Fluff Jobs

Przeczytaj również: K(B)ariery: Maja Sieroń „Branża ciągle próbuje mi wmówić, że nie jestem wystarczająca”

Te opinie w dużej mierze pokrywają się z poziomem szacunku dla poszczególnych zawodów. Zawód polityka jest postrzegany negatywnie przez 70 proc. badanych. Influencerzy plasują się tuż za nimi z 54 proc. negatywnych opinii. Na trzecim miejscu podium niechlubnej listy znajdują się funkcjonariusze policji (22 proc.). Należy jednak zaznaczyć, że w ostatnich latach ta formacja zawodowa straciła sporo zaufania społecznego.

Zaskakujący kontrast pojawia się, gdy spojrzymy na znaczenie społeczne influencerów. Aż 61% badanych uważa, że zawód ten ma niski prestiż. Skąd zatem bierze się popularność internetowych celebrytów? To pytanie pozostaje otwarte. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku rolników, którzy cieszą się pozytywnymi skojarzeniami u 63% Polaków. Jeszcze wyżej plasują się lekarze (66%) i pielęgniarki (71%). Te wyniki pokazują, że Polacy doceniają zawody o kluczowym znaczeniu dla społeczeństwa.

Zdjęcie główne: Pexels

Przeczytaj również: Znamy nową szefową marketingu Answear.com

REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES