noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
W czwartkowe przedpołudnie Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2023 roku. W tym okresie inflacja CPI wyhamowała do 6,5 proc.

Spadek inflacji w październiku [najnowsze dane]

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

W czwartkowe przedpołudnie Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za październik 2023 roku. W tym okresie inflacja CPI ponownie wyhamowywała!

Przeczytaj również: Pracodawca zalega z wypłatą wynagrodzenia? Sprawdź, co możesz zrobić

Inflacja – październik 2023

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,5 proc. (wskaźnik cen 106,5), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2 proc. (wskaźnik cen 100,2) – czytamy w informacji prasowej opublikowanej przez GUS. We wciąż trwającym miesiącu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 7,9 proc. rdr, nośników energii wzrosły o 8,3 proc. rdr, natomiast paliw do prywatnych środków transportu spadły o 14,4 proc. rdr. W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,4 proc. mdm, nośników energii wzrosły o 0,2 proc. mdm, a paliw do prywatnych środków transportu zmalały o 4,2 proc. mdm.

Z pewnością na opublikowane dane pozytywny wpływ miała kategoria paliw do prywatnych środków transportu. Pamiętajmy jednak, że w październiku mogliśmy obserwować niespotykane promocje – nazwijmy je “przedwyborczymi”. Ich wysokość szczególnie zauważalna była na stacjach Orlenu. Trend ten już się jednak zakończył i najprawdopodobniej w listopadzie to właśnie paliwa będą ciągnęły ceny w górę.

Przeczytaj również: Louis Vuitton – szóstego dnia Bóg stworzył kobietę

Inflacja – wykres przygotowany przez GUS

źródło danych GUS

Opublikowane dziś dane są szybkim szacunkiem. Nie zawierają one pełnej informacji o zmianach cen w poszczególnych kategoriach dóbr i usług. Ostateczny komunikat za październik zostanie udostępniony przez Główny Urząd Statystyczny 15 listopada.

Przeczytaj również: Adidas concept store

Zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES