REKLAMA

Czterodniowy tydzień pracy? Blisko 50 brytyjskich firm przetestuje 32-godzinny tydzień pracy

REKLAMA

Pandemia zmieniła podejście dotyczące sztywnych norm systemu pracy. Gwałtowny wzrost liczby pracowników zdalnych pokazał, że jesteśmy w stanie bardzo szybko zredefiniować tradycyjne struktury pracy. Zmiany – mimo iż przerażające – mogą okazać się bardzo korzystne zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników. Nie dziwi zatem, że wiele firm „idąc za ciosem” postanowiło sprawdzić produktywność swoich pracowników, podczas skróconego tygodnia pracy.

Już tego lata, blisko 50 brytyjskich firm będzie pilotować 4-dniowy tydzień pracy. Celem tego 6-miesięcznego projektu jest sprawdzenie produktywności, wydajności i samopoczucia pracowników, a co za tym idzie wykazanie potencjału 32-godzinnego tygodnia pracy.

Współpracując z partnerami – w tym z Uniwersytetem Oksfordzkim, Uniwersytetem Cambridge oraz Think Tank Autonomy – blisko 50 firm rozpocznie program pilotażowy 1 czerwca br. Podobny program rozpoczął się w tym miesiącu w Irlandii. W kwietniu, 32-godzinny tydzień przetestuje 35 północnoamerykańskich firm (w tym platforma crowdfundingowa Kickstarter, firma zajmującą się samochodami kempingowymi Advanced RV i włoska grupa restauracji M’tucci’s).

Czy 4-dniowy tydzień pracy rzeczywiście zwiększa produktywność?

Zwiększona produktywność może wydawać się sprzeczna z logiką, ponieważ zakres obowiązków pozostanie bez zmian, jednak czas na ich realizacje skurczy się o 8 godzin. Czy to w ogóle ma sens?

Tak, szczególnie że system pracy nie będzie polegał na „upychaniu” 40 godzin pracy w 32 godziny. Chodzi o zmianę sposobu, w jaki pracujemy, a co za tym idzie o efektywność naszej pracy.
Jak podaje serwis Nikkei, zmiana w kulturze pracy widoczna jest już m.in. w Wielkiej Brytanii. 60 proc. brytyjskich firm, które zaoferowały swoim pracowników trzy dni wolnego w tygodniu, odnotowało wzrost produktywności swoich pracowników. Kiedy na podobny krok zdecydował się japoński oddział Microsoft, blisko 90 proc. pracowników mówiło o poprawie jakości życia, a firma zaczęła oszczędzać na elektryczności.

Korzyści z czterodniowego dnia pracy zauważył także japoński rząd. Przedstawiciele władz, dążąc do poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, zaleciły firmom, aby umożliwiły swoim pracowników wybór czterodniowego tygodnia pracy.

Czy nowy system pracy stanie się powszechną praktyką? Czy 5-dniowy tydzień pracy już niedługo stanie się reliktem przeszłości? Obserwujemy tę zmianę z nadzieją na dłuższy weekend.

>>> Przeczytaj również: Czy branża mody dyskryminuje modeli plus-size?

REKLAMA
REKLAMA